Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

pátek 26. srpna 2011

Spalování ostravských lagun v Čížkovicích? Není to jisté

Čížkovice, Ústí nad Labem – Jedovatý odpad z ostravských lagun bude denně vlaky jezdit na Mostecko, kde bude skladován a odtud se vozit do čížkovické cementárny Lafarge. Ropné zbytky a oleje budou prohnány komínem spalovny.   


26.8.2011 8:08

„Tento popis je zjednodušování toho, o co ve skutečnosti jde,“ namítá Milena Hucanová, manažerka externí komunikace Lafarge Cement. „My v peci za vysoké teploty úspěšně likvidujeme řadu odpadů již nyní, máme na to povolení.“

„Jak jsem byl informován panem ředitelem cementárny, mělo by se v podstatě jednat jen o výměnu dodavatele, ale oficiálně nás o této záležitosti nikdo neinformoval. Dozvídáme se to z médií,“ reaguje starosta Čížkovic Arnošt Waschta.

Jak to tedy je? „My máme technologii, jak tyto odpady pálit a již je úspěšně spalujeme. Vlastně to, o co se nyní vedou jednání, jde zcela mimo nás,“ pokračuje Hucanová a odkazuje na krajský úřad.

„Radní o této záležitosti nově nejednali. Platí tedy stanovisko, že Ústecký kraj nepovolí firmě Celio tento materiál z Ostravska uskladňovat na Mostecku. Jinak čížkovická cementárna má na spalování povolení, takže pálit kaly může, ale nikoliv uskladňovat,“ tlumočí stanovisko krajská mluvčí Magdalena Hanáčková.

Podle Hucanové nehrozí, že by se jedovaté kaly uskladňovaly u Čížkovic, když to nejde u Mostu. „To v žádném případě. Dokonce je nesmysl, to co média rozšiřují, že bude do Čížkovic denně jezdit 60 kamionů. Pokud by k tomu došlo, tak jen ten počet, který potřebujeme na 2-3 denní provoz. Nic by se nezměnilo oproti současnému stavu.“

Odpůrkyní skladování ostravského nebezpečného odpadu na Mostecku je především hejtmanka Jana Vaňhová. „Musíme trvat na tom, že Ústecký kraj v žádném případě nemůže přijmout řešení, které spočívá v pouhém přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý.“

„Toto řízení je nyní spíše mezi firmou Celio a Ústeckým krajem. My jen vyčkáváme. Ale nepočítáme s tím, že by se odpad ke spalování vozil z Ostravska přímo do Čížkovic. To je nerálné,“ konstatuje Hucanová.

„Podle mě je to spor firem dodávající palivo, neboť je to velký byznys. Pro nás je důležité, že cementárna investovala do zařízení a nevzniká ze spalování odpad v podobě popele,“ dodal Waschta.


Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/spalovani-ostravskych-lagun-v-cizkovicich-20110826.html

čtvrtek 11. srpna 2011

Tisková zpráva z 82. jednání Rady Ústeckého kraje ve III. volebním období

úryvek:

Rada po projednání Nesouhlasí a striktně odmítá záměr přepravit upravené kaly lagun Ostramo na území Ústeckého kraje za účelem jejich skladovánízařízení CELIO a.s a následného spálení společností Lafarge Cement a.s. Čížkovicích.

Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková Vytvořeno / změněno: 11.8.2011 / 11.8.2011 | Účinnost do: 31.12.2011

Zdroj:  http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1661847&p1=84858

pondělí 8. srpna 2011

ODPOVĚĎ: Likvidace odpadu z lagun v Ostravě v Ústeckém kraji

ODPOVĚĎ pro Ondřeje Černého, MF Dnes Severní Čechy, z 5. srpna 2011

Dotaz:

Dobrý den,

po telefonické domluvě posílám několik dotazů týkajících se aktuální situace kolem další snahy likvidovat odpad z lagun v Ostravě v Ústeckém kraji.

SITUACE:

- MŽP tvrdí, že jde o dohodu mezi sdružením Čistá Ostrava a místními firmami, že žádnou EIA ani nic jiného k pálení v Čížkovicích nebo skladování na Celio nedělalo…

- Cementárna tvrdí, že podobné odpady pálí už deset let, že je to v klidu, ale že čekají na vyjádření kraje, zda to mohou dělat (doslova: " My podléháme krajskému úřadu, počkáme na jeho vyjádření. Podle něj se rozhodneme")

DOTAZY:

1 - Řeší KÚ v tuto chvíli nějaké žádosti (změny integrovaných povolení, EIA, atd.) týkající se uskladnění odpadu z ostravských lagun a jejich likvidaci (spalování) v kraji?

2 - Podle stanoviska, které jste včera poslala, vedení kraje s likvidací těchto odpadů v kraji nesouhlasí. Bude kraj tedy nějak postupovat, aby se sem odpad z lagun nedostal - ani na skládku, ani ke spalování?

3 - Pokud to sem chtějí vozit v kamionech, hrozí další zatížení okolí Lovosic, cementárny a koneckonců i Mostu a Litvínova kamionovou dopravou, protože sem chtějí přepravit přes 100 tisíc tun kalů. Může se nějak kraj bránit i tomuto způsobu přepravy? Je nějaký způsob, jak tomu zabránit?

4 - Pokud by byl celý proces na rozhodování KÚ nezávislý, jak se to bude kontrolovat? Je možné pak vůbec podobné věci, kdy se přesouvá ekologický problém jedné části republiky do druhé, zabránit? Jak by kraj v takové situaci postupoval?

Odpověď:

Krajský úřad momentálně vede řízení na změnu integrovaného povolení společnosti CELIO a.s. spočívající ve změně provozního řádu umožňující skladování a manipulaci s kaly stabilizovanými vápnem.

Ústecký kraj je účastníkem řízení a může tedy v tomto procesu vyjádřit prostřednictvím rady svůj nesouhlasný postoj k celé záležitosti.

Otázku dopravy integrované povolení neřeší. Pokud by nedošlo k povolení skladování a pálení kalů na území Ústeckého kraje, nedošlo by ani k tomuto zatížení nadměrnou dopravou.

Dokud je celý proces na úrovni krajů a krajských úřadů, bude vedení Ústeckého kraje prosazovat svůj postoj, že nesouhlasí s dalším ekologickým zatížením Ústeckého kraje.

Připravila:
Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí
odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 726
mob. 737 203 666
hanackova.m@kr-ustecky.cz

Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá

Vytvořeno / změněno: 8.8.2011 / 8.8.2011 | Účinnost do: 8.9.2011

Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1661800&p1=84858