Ústí nad Labem – Tisíce tun nebezpečných kalů bude několik let uloženo na skládce Celio na Mostecku a čekat, až budou spálené v čížkovické cementárně Lafarge Cement.
12.10.2011 19:58 aktualizováno 13.10.2011 12:51
Naprosto stejné kaly, které pocházejí z ostravských lagun, se jako palivo dostaly do Polska. Česká televize upozornila, že Poláci nyní po České republice chtějí, aby si je odvezla zpět. Podle nich nejde o žádné palivo, ale o nebezpečný odpad.
Čtěte také: Do Ústeckého kraje míří sto tisíc tun kalů
Poláci tvrdí, že na vše mají analýzy z laboratoří. „Na základě laboratorních zkoušek jsme zjistili, že materiál, který byl dovezen do Polska, není alternativní palivo, ale odpad, na svém území ho nechceme,“ uvádí Inspektorát životního prostředí v Polsku.
Do Polska směřovalo 20 tisíc tun materiálu, který byl vyrobený z ostravských ropných lagun. Materiál se měl přímo spalovat nebo přimíchávat do směsí, které by pak byly spálené. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Michaely Jendekové nyní případ prošetřují.
Společnost Celio, která bude na Mostecku 110 tun kalů skladovat, tvrdí, že o palivo jde a kaly nebezpečné nejsou. „Materiál není toxický ani karcinogenní, jak je neustále prezentováno. Prošel celou řadou zkoušek, kdy byly tyto vlastnosti vyloučeny. Aktuální bezpečnostní list to potvrzuje. I my, průběžně a v předstihu, provádíme desítky až stovky analýz, a pokud nevyhoví definovaným parametrům, nebude k nám expedován,“ uvádí společnost ve svém prohlášení.
Na dovozu a uskladnění kalů na severu Čech se dohodlo sdružení Čistá Ostrava a společnost Celio. Ta za to dostane zaplaceno. Jiří Sochor, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které smlouvu s Čistou Ostravou uzavíralo, tvrdí, že tento krok stát hradit nebude. Podle něho se ale sdružení nejspíše finančně vyplatí skladování na severu Čech hradit ze svého, místo toho, aby odpady vozilo přímo do Čížkovic. „Podle smlouvy musí kaly z Ostravska zmizet do konce roku. Pokud podmínku nesplní, hrozí mu pokuty v řádu stamilionů korun,“ vysvětlil.
Někteří odborníci varují, že skladování a spalování kalů na severu Čech může mít negativní dopady na lidské zdraví. „V lagunách byly zbytky po rafinaci olejů a ropných látek, skladované mnoho desítek let. Mnohé mohou způsobovat nádorová onemocnění, jsou vývojově toxické, dráždivé a silně zapáchající. Hromadí se v živých organismech,“ uvedl lékař Ladislav Pyšný.
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111012-odpad-skladka-kaly-laguny-polsko.html