Mostecko - K Litvínovu přijedou ještě desítky vlaků s kaly z ostravských ropných lagun. Prý to bude bezpečné. Ekologové tvrdí, že při spalování můžeme dýchat jedy
8.10.2011 16:53 aktualizováno 12.10.2011 19:24
Jsem v jámě o velikosti fotbalového hřiště. Náklaďák do ní sype něco, co vypadá jako štěrk a co je podle celostátních médií toxické. Nabírám si plnou hrst. U nosu je to cítit octem a spálenou gumou, ale z rukou to snadno setřu a umyji mýdlem. Do jámy se toho do Vánoc nasype 110 tisíc tun. Během šesti let si vše odveze a spálí cementárna v Čížkovicích. Nahradí tím 50 tisíc tun uhlí a 20 tisíc tun vápence. Ta hmota zvaná GEOBAL 4 se vyrábí v Ostravě z kalů ropných lagun po chemičce Ostramo. Převoz hmoty do Ústeckého kraje, její uskladnění a spalování vyvolalo negativní reakce místních politiků, ale úřady vše schválily.
„Není to odpad, ale certifikované palivo,“ říká Zdeněk Hubáček, vedoucí obchodního oddělení skládky Celio, kde se výrobek ukládá. Podle firmy je hysterie zbytečná. „Materiál není toxický ani karcinogenní, jak je neustále prezentováno. Prošel celou řadou zkoušek, kdy byly tyto vlastnosti vyloučeny,“ tvrdí Jindřich Kauca, předseda představenstva Celia. Zájemce veřejnost, politiky i školy zvou na prohlídku skládky, kde jim vše ukáží a vysvětlí. „Jsme otevřená společnost. Neděláme žádné lumpárny,“ říká Hubáček.
Palivo z Ostravska vozí v kontejnerech vlaky. Jeden denně dopraví až 1 400 tun. Do aut se sype na vlečce za chemičkou. Zaplachtovaná auta jezdí na nedalekou skládku. Materiál končí v nepropustné jámě, v kazetě nebezpečného odpadu. „Konstrukce odpovídá nejpřísnějším požadavkům na vodohospodářské zabezpečení,“ uvádí Kauca. Požár prý nehrozí, protože směs hoří jen při vysoké teplotě. Když se zvýší prašnost, začne kropení jámy. Už ji prověřila i státní inspekce životního prostředí.
Radnice Mostu nevylučuje protest. „Odmítám, aby sem tahali odpad z Ostravska,“ říká radní Hana Jeníčková.
Podobně se ale řešily i ropné laguny u Litvínova. Sto tisíc tun kalů z místní chemičky se využilo v Karlovarském kraji. „Bylo by sobecké tvrdit, že si své problémy má řešit každý kraj sám. Na to je Česká republika příliš malá,“ říká Kauca.
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111008-most-odpad-jama-celio.html