Krajský úřad Ústeckého kraje odmítá výzvu zastupitelů Litoměřic k zastavení navážení a spalování ostravských kalů v čížkovické cementárně Lafarge. Krajský úřad nevydával žádné rozhodnutí pro společnost Lafarge Cement, a.s. na spalování nebezpečného odpadu z ostravských lagun. V cementárně Lafarge Cement, a.s. je zařízení vybaveno pro spoluspalování odpadů a provozovatel má v příslušném integrovaném povolení povoleno spalovat více druhů odpadů, jedním z nich jsou také stabilizované kaly. Stanovený postup likvidace kalů z Ostravska je součástí projektu schváleného Vládou ČR.
Zastupitelé mají možnost si ověřovat všechny dostupné informace, které Krajský úřad pravidelně poskytuje. Odbor životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí celý proces přesunu kalů pečlivě monitoruje a provádí pravidelné kontroly a analýzy.
I když je celá akce pod přísnou kontrolou několika úřadů, přesto vznikají neopodstatněné poplašné zprávy o nebezpečnosti kalů a jejich skladování a spalování v Ústeckém kraji. I proto hejtmanka kraje Jana Vaňhová požádala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby se ministerstvo do procesu vložilo. Hejtmanka si uvědomuje, že situace mezi občany Ústeckého kraje je velmi napjatá a média začala šířit řadu neověřených informací, až poplašných zpráv o ohrožení zdraví a životního prostředí v Ústeckém kraji. Proto vyzvala Ministerstvo životního prostředí ČR k aktivní účastni na řešení situace. „Směrem k občanům musí být co nejrychleji rozptýleny všechny obavy o nebezpečnosti kalů, nebo musí být skladování a spalování ihned zastaveno. Jako první krok správným směrem vnímám i rozhodnutí cementárny odložit spalování Geobalu 4 do provedení spalovací zkoušky a ověření všech emisních limitů,“ řekla Jana Vaňhová.
Důsledná kontrola je zajištěna
Na základě žádosti společnosti CELIO, a.s., a v souladu s platnou legislativou vydal odbor životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje v září 2011 změnu integrovaného povolení, v rámci kterého stanovil velmi přísné podmínky pro skladování i jakost přepravovaného odpadu.
Byl důsledně zajištěn systém vnějšího dohledu. Integrované povolení řeší i množství, jaké smí být dovezeno. Zároveň musí být splněny všechny požadavky krajského úřadu a dotčených správních úřadů, jako jsou Česká inspekce životního prostředí a Krajská hygienická stanice, směřující k eliminaci případných rizik spojených s dlouhodobým skladováním i přepravou tohoto odpadu na území Ústeckého kraje. Jednou z podmínek je pravidelný monitoring. Krajský úřad za účasti akreditované nezávislé laboratoře provádí pravidelně odběry a analýzy skladovaného odpadu.
Nicméně cementárna Lafarge má na spalování nejvhodnější technologické vybavení, spalovací zkouška zde úspěšně proběhla už v roce 2007 a obdobné kaly cementárna od této doby bezproblémově spaluje. Provoz a emisní limity jsou povoleny v souladu s nařízením vlády č. 354/2002 Sb., kterým se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu. Při spoluspalování odpadů jsou emisní limity nastaveny mnohem přísněji než při běžném provozu cementárny, podle ročních zpráv o plnění podmínek integrovaného povolení nebyly limity nikdy překročeny.
Pravidelné kontroly na skládce CELIO i v čížkovické cementárně provádí krajský úřad i Česká inspekce životního prostředí. Krajský úřad postupuje vždy v souladu s platnou legislativou a nikdy by nevydal rozhodnutí, které by ohrožovalo zdraví občanů Ústeckého kraje nebo mělo negativní dopad na životní prostředí v regionu.
Připravil: OTI
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 8.11.2011 / 8.11.2011
Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1663257&p1=84858