Ústecký kraj - Rozhovor s bývalým ředitelem Geosanu, jenž vozí odpad z Ostravy do severních Čech, Alešem Grofem. Je za vším korupce?
10.11.2011 9:45 aktualizováno 10.11.2011 18:15
Na skládku Celio Litvínov se nyní naváží 110 tisíc tun kalů, které se v příštích šesti letech mají spálit v cementárně Čížkovice.
V roce 2004 jste jako obchodní ředitel Geosanu podepsal smlouvu se státním podnikem Diamo na likvidaci starých ekologických zátěží podniku v ostravských lagunách. Proč se nyní tolik vymezujete?
Jsem na smlouvě s Diamem podepsán a to je ten důvod, proč se vymezuji. Nynější stav původním představám neodpovídá.
V čem? Jaký byl navržen postup sanačních prací?
Od počátku bylo jasné, že je potřeba řešit hlavně dvě nestandardní oblasti. První - znečištění ovzduší při manipulaci s odpadem a druhý - energetické využití odpadu. Těžba lagun měla být provedena bez kontaktu s ovzduším za pomoci technologií, které ve skutečnosti nebyly použity. Dnes jsou práce prováděny bez jakýchkoliv ochranných technologií, odpad je v kontaktu s ovzduším, je neutralizován v díře v zemi promícháváním lžící bagru a zplodiny unikají volně do ovzduší. To je důvod, proč se Ostravané tak bouří.
Tekutá část odpadu měla být odčerpána a předána rafinerii k využití. Mazlavá a tuhá část odpadu zneutralizována v reaktoru a následně energeticky využita - nabízelo se využití v cementárnách či elektrárnách. Jenže v horizontu přibližně pěti let - od roku 2005 do roku 2010. To se nestalo. Nyní musí Geosan plnit termín, tak narychlo naváží do severních Čech sto tisíc a možná ještě více tun nebezpečných odpadů na skládku a nechce ani platit zákonné poplatky za uložení.
Řešila se v té době konečná likvidace kalů?
Nabídka nedefinovala konkrétní místa, byl zde výčet možností, které se měly následně - v projektové a schvalovací části projektu - ověřit. Proč nebyl odpad spalován v zařízeních, která byla citována v nabídce? Z ekonomických důvodů. Geosan Group, a.s., chtěl více vydělat, tak zvolil levnější, ale špatné řešení - odvoz odpadu do Polska pod označením alternativní palivo. Od počátku bylo jasné, že bez technologických úprav nelze tento nebezpečný odpad spalovat v zařízeních v blízkosti Ostravy, ale Geosan nechtěl investovat do potřebných úprav spalovacího zařízení, nechtěl ani za pálení odpadu platit. Proto vzniklo z odpadu alternativní palivo.
Geobal 4. Co to vlastně je?
Dle Moravskoslezského kraje, podle státem akreditovaného zkušebního ústavu VVÚU a inspekce životního prostředí Moravskoslezského kraje, je Geobal výrobek, dle polských úřadů, Celia, Cementárny Čížkovice a ústeckého ČIŽP a kraje nebezpečný odpad. Je naprosto paradoxní, že po sedmi letech trvání smlouvy na sanaci lagun Ostramo/Diamo, po odtěžení a vyvezení 100 000 tun odpadů je najednou zjištěno, že Geobal je nebezpečný odpad.
Geosan nyní vozí kaly do Ústeckého kraje. Obyvatelé se začínají bouřit. Je to oprávněné?
Ano, je to oprávněné. Každý občan má právo vyjádřit svůj názor, a pokud krajské a městské úřady nepracují v jejich prospěch, co jim zbývá? Udělování souhlasů má naprosto nestandardní průběh. Hejtmanství nejdříve tvrdě vystupuje proti a jako mávnutím kouzelného proutku otočí. Pan poslanec a starosta Šťovíček, který se profiluje jako ekologicky šetrný člověk, nekoná v době, kdy mohl stav ovlivnit, a začne, až když je rozhodnutí v právní moci. To je přístup lidí, kteří mají jiný zájem než zdraví občanů města a kraje! A teď se snaží ospravedlnit. Teď, když s dovozem odpadu nelze nic dělat. Nejvíc jsem byl šokován rozhovorem v polovině srpna s asistentem pana poslance a starosty Šťovíčka, který mi řekl, že to vědí a že s tím nic dělat nebudou. To byla studená sprcha. A nyní pan poslanec a starosta svolává mimořádné zastupitelstvo, aby všem řekl, že se jeho úřad vzdal práva odvolání v této věci. Jednotliví radní Ústeckého kraje si ani nepamatují, jak v této věci hlasovali. To je zajímavé, ne?
Můžete poodhalit, jak tehdy probíhal tendr na ekozakázku?
Tendr byl vypsán na získání k životnímu prostředí co nejcitlivějšího způsobu likvidace kalů a celé ekologické zátěže. Posuzovány byly tři nabídky, všechny byly v principu podobné. Sdružení Čistá Ostrava vyhrálo, protože jako jediné důsledně řešilo těžbu a manipulaci s nebezpečným odpadem tak, aby do vzduchu neunikaly škodliviny. Po podpisu smlouvy jsme se neshodli s majitelem Geosanu (je hlavním aktérem sdružení Čistá Ostrava) o postupu této sanace a já musel odejít.
Jak je možné, že se problém vyhrotil?
V Polsku úřady nemají zájem na zahlazení vlastních chyb a bylo jen otázkou času, kdy zakročí. Naše úřady jsou nečinné. V roce 2008 ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko s přepracováním nebezpečného odpadu na alternativní palivo. Tak jak může to samé ministerstvo bez toho, že přizná chybu, v této věci konat? Neplnění termínů Geosanem a potřeba vyhnout se sankcím jsou důvody, proč bude sto tisíc tun nebezpečných odpadů převezeno přes celou republiku do Litvínova a spalováno v Čížkovicích.
Máte informace, jak vůbec vznikla certifikace Geobalu 4 a jakým způsobem se podařilo prosadit, že se s kaly začalo obchodovat jako s alternativním palivem?
Jsme jediný stát světa, kde vláda rozhoduje o tom, co je odpad a co nikoliv. Byla to vláda premiéra Topolánka, která 23. července 2008 usnesením č. 978 nařídila ministerstvu životního prostředí vydat souhlas s výrobou z nebezpečného odpadu, a tím umožnila jeho výrobu a prodej. Vlastní certifikaci provedl mimo rozsah svého oprávnění VVÚU, a.s.
Realizuje se někde v cizině, například v Německu, podobná likvidace a máte informace, jak to probíhá tam?
Sanace tohoto typu se realizují po celém světě, ale to se vůbec nedá srovnat. Technologie používané Geosanem v Ostravě jsou jako ze středověku. Například v Neukirchenu, kousek za našimi hranicemi, realizují od roku 1998 velice podobnou sanaci v dosahu sídliště, laguny velmi podobné ostravským. Těží a neutralizují bez kontaktu s ovzduším, odpady spalují v elektrárně, kde provedli technologické úpravy, aby to šlo. A co je nejdůležitější i zde měli potíže s nevhodným technologickým postupem. Tak prostě řekli, byla to chyba, napravíme to, nikomu se nic nestalo a funguje to. Oproti ostravským lagunám, kde sanaci za Geosan řídí nekompetentní osoby, které tvrdošíjně prosazují nejlevnější a současně nejhorší řešení a nejsou přístupni diskuzi na změnu.
Setkal jste se s náznaky korupce a myslíte si, že proběhla, případně v jaké fázi?
Všude je vidět, že toto není standardně vedená zakázka. Vláda klasifikuje odpady, ministerstvo životního prostředí nerespektuje zákon a odsouhlasí ředění nebezpečných odpadů, o hejtmanství a radě Ústeckého či Moravskoslezského kraje ani nemluvě, natož o starostovi Litvínova. Jejich kroky nejsou ve prospěch občanů nebo životního prostředí. Tak tedy v čí prospěch? Je to nekompetentnost, nebo korupce? Na to bych rád slyšel odpověď.
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111110-red-kaly-geobal-slozeni-grof.html