Celodenní měření začne 22. listopadu v 10 hodin. Měření emisí provede akreditovaná laboratoř CS Proekos. Na odebírání vzorků bude dohlížet Česká inspekce životního prostředí v Ústí. Zkouška bude zahrnovat měření devíti těžkých kovů, rtuti, HCl, HF, PAH, polychlorovaných bifenylů, di-dioxinů a di-furanů.
„Z litvínovského Celia přivezeme 150 až 200 tun Geobalu 4. Jeho nakládání v Celiu bude už v sobotu kontrolovat člen litoměřické iniciativy Proti kalům,“ řekla mluvčí společnosti Milena Hucanová. „Zbylé množství bude do cementárny navezeno během pondělí a palivo zde bude složeno v nové hale pro automatickou manipulaci a dávkování do systému. Před začátkem měření budou z navezeného Geobalu 4 odebrány vzorky.“
Geobal 4 začne být přidáván do palivového mixu již v pondělí, a to v dávkování 3 tuny za hodinu, což je 10-15 % z celkového množství paliva.
Toto složení odpovídá standardním podmínkám, za kterých by se měl Geobal 4 v budoucnu spoluspalovat. „Palivo se musí do palivového mixu začít přidávat den před měřením, aby se systém „nasytil“ a abychom si mohli být jistí, že měřené emise jsou výsledkem spoluspalování i právě Geobalu 4“, řekl technolog cementárny Jiří Brokl.
Monitorovací skupina se měření bude účastnit v úterý od 13 hodin a sejde se hned znovu ve středu v 10 hodin na zhodnocení průběhu spalovací zkoušky. Potom se bude čekat asi 4 až 6 týdnů na vyhotovení protokolu z měření. V nejbližžích dnech objedná firma také rozptylovou studii.
„Ze spoluspalovaní Geobalu 4 se stalo diskutované téma. Přejeme si, aby se z oblasti emocí a politiky přešlo k faktům a jejich střízlivému hodnocení. Klíčová otázka podle nás není, zda a co spalovat, ale za jakých podmínek a striktně v hranicích a limitech daných zákony,“ řekl koordinátor mimořádné spalovací zkoušky, pracovník Evropského technického centra Lafarge ve Vídni, Jan Votava.
Podle něj by k dalšímu snížení emisí prachu do ovzduší měla v cementárně přispět dlouhodobě plánovaná oprava elektrofiltru v hodnotě 10 až 11 milionů korun, která se uskuteční v zimě.
V monitorovací skupině jsou zástupci České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, města Lovosice a Litoměřice a magistrátu města Ústí n.Labem, okolních obcí, občanské iniciativy Proti kalům, Ekologického centra Mostu a Kralup a redakcí Deníku a Naše Ústí.
Zpracovala Hana Vojtová
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111117-hv-spalovaci-zkouska-cizkovice-tyden.html