Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

čtvrtek 19. ledna 2012

Litvínovem hýbaly demonstrace

19.01.2012 L. Bartoš
Vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak se postavili úředníci a vedení Litvínova k věci navážení nebezpečného odpadu z Ostravy na katastr Litvínova, vyšli do ulic občané. Demonstrace se konala pod hlavičkou uskupení s názvem „Kdo za to může“. Akci vyprovokovalo jednání parlamentního výboru pro životní prostředí, které starosta, poslanec a šéf výboru Milan Šťovíček sezval do zdejší Scholy Humanitas na středeční dopoledne. Setkání výboru však starosta na poslední chvíli odvolal. I přesto se ale demonstrace konala a ne jedna. Svůj nesouhlas s postupy města ve věci prolomení těžebních limitů přišli vyjádřit i odboráři spolu s horníky, kteří mají strach o práci a o budoucnost.
V pošmourném počasí vynikaly kanárkově žluté pláštěnky aktivistů a stejně zbarevný transparent s lebkou a zkříženými hnáty, vedle níž se skvěla výzva: „Kdo sem přinesl kaly, tak ať si to odnese!“ Skupina odvážlivců, kterým není lhostejné skládkování 110 tisíc tun kalů za Litvínovem a jejich chystané pálení v cementárně v Čížkovicích, se chtělo srdnatě postavit starostovi Litvínova a současně šéfovi parlamentního výboru pro životní prostředí a apelovat na rozklíčování otázky, kdo může za megahromadu ostravského odpadu u Litvínova. „Nesouhlasíme s řešením, které je dnes prezentováno. Jsme tu, abychom řekli svůj názor a abychom inspirovali ostatní, že by jim to nemělo být lhostejné. Někdo je za celou situaci odpovědný a o to nám jde: Chceme odhalit viníky,“ uvedl jeden z nich, Litvínovan Jiří Konvalinka. Na dotaz, kdo jejich snahy iniciuje nebo co spojuje tuto malou skupinku, jejíž první tiskové prohlášení rozvířilo zdejší politické i veřejné kruhy píděním po jejich totožnosti, odpověděl: „Jsme studenti. Prostě jsme chtěli být aktivní. Nic víc.“ Všichni dokonce ani nejsou přímo z Litvínova. „Ale o to ani nejde. Jde o princip. Prostě se nám to nelíbí, máme v tomto městě kamarády a chtěli jsme je podpořit,“ doplnil jej slovensky mluvící kolega.
Popovídání s novináři bylo tak vše, co mohli študáci, zapálení pro dobro věci, ten den učinit. Připravená lejstra nebylo komu předat. Otázky nebylo komu položit. Nebýt náhodně zaslechnuté informace, kterou o „ústupu“ poslanců před plánovaným začátkem schůze nečekaně obdržel šéf „sousední demonstrace“ pracovníků těžebního průmyslu, tak by se novináři, příchozí obyvatelé Litvínova a demonstrující aktivisté ani neměli od koho dozvědět, že čekají marně a že nakonec nikdo z členů výboru nedorazí. „To, že starosta dnešní akci zrušil, z jeho strany o něčem svědčí,“ komentoval směrem k Milanu Šťovíčkovi jeden z mladých iniciátorů portálu Kdozatomuze.cz.
Milan Šťovíček se ke své nepřítomnosti a k ignoraci středečních aktivit v souvislosti s aktuální kauzou kalů vyjádřil až po dvou dnech, kdy rozeslal prostřednictvím radniční úřednice zprávu médiím, že výjezdní zasedání parlamentního výboru bylo zrušeno z důvodu neodkladného jednání poslaneckého klubu (míněn poslanecký klub Věcí veřejných. Pozn. red.). V souvislosti s problematikou převozu, skládkování a následného spalování kalů z Ostravy starosta v onom emailu nabídl jednání za účasti předsedy výboru Zastupitelstva města pro životní prostředí a limity těžby (kterým je Emil Jeníček z Věcí veřejných, ze stejné politické strany jako starosta) a dalších kompetentních pracovníků, na němž lze kladené otázky probrat. „V případě vašeho zájmu o takové jednání kontaktujte prosím vedoucí sekretariátu starosty Zuzanu Wiednerovou pro stanovení termínu,“ vzkázal starosta. Na svých oficiálních webových stránkách iniciativa proti kalům žádná není. Komentují a kritizují se zde pouze horničtí odboráři. K náhradě akce starosta sdělil, že výbor bude hledat jiný termín.
Ještě se vrátíme!
Ačkoliv protest žlutých demonstrantů, kteří se odhodlali nebojácně konfrontovat s poslancem parlamentu a hlavou Litvínova, dřív skončil, než začal, nebyl prý poslední.
Studenti se domnívají, že skladování a spalování kalů už asi nezabrání, ale to podle nich neznamená, že bychom se měli spokojit s mnohým proklamovaným tvrzením, že s tím nešlo nic dělat, a tvářit se, že je vlastně všechno v pořádku. „V pořádku to rozhodně není. Za to, že se z našeho kraje zase stává smetiště, někdo bere peníze. Vydělává na něčem, co obyvatelům Litvínova, Mostu a dalším lidem škodí. Cílem těchto stránek je přispět k odhalení toho, kdo osobně za situaci může, a případně pomoci tomu, aby tento někdo nesl důsledky svého jednání,“ píší odvážně na portálu www.kdozatomuze.cz. Zde zcela otevřeně autoři stránek pár dní před plánovanou a nakonec odvolanou schůzí výboru konstatovali, že zatímco starosta nedělal kvůli uložení kalů na skládce Celio vůbec nic, je najednou „pozoruhodně aktivní, když mimo jiné kvůli kalům uspořádá jistě celkem nákladné zasedaní pražských poslanců v Litvínově“. Tím, že jej zrušil, však ničemu nepomohl a zájem veřejnosti podle jejich slov neodvrátil. „Tento protest nebyl poslední,“ slíbila skupinka studentů po akci.
Co dalšího chystají, zatím není známo. Lidé se však mohou přihlásit na jejich portálu k odběru aktuálních informací o jejich plánech.


ANKETA MEZI LITVÍNOVSKÝMI ZASTUPITELI
Informoval vás starosta a zároveň šéf výboru pro životní prostředí Milan Šťovíček, že se na území města uskuteční důležité jednání k závažné problematice ostravských kalů? Považujete to za důležité?
Květuše Hellmichová (SNK ED)
„Nikdo nás neinformoval. To už je v Litvínově zvykem, že se o důležitých věcech opozice nedozví! Osobně jsem si veškeré informace posbírala a sama jsem si i dopředu zjistila program daného jednání, které se nakonec neuskutečnilo. Musím říci, že mě to velmi mrzelo – pochopím, že měl pan Šťovíček něco důležitého na vládě, ale jistě se to dalo zařídit – mám pocit, že to zrušení schůze bylo cílené. Nikdo mi nevysvětlí, že žádný člen daného výboru nedorazil, vždyť je to jejich práce a ještě den předtím termín platil. Šlo prostě o vyhnutí se problému – jistě se starosta mohl i z jednání poslaneckého klubu vyvázat, ale tento způsob byl zřejmě pohodlnější. Naopak mě velmi mile překvapila aktivita mladých lidí z iniciativy Kdo za to může, kteří svůj příchod a chuť se s Milanem Šťovíčkem sejít avizovali dopředu. Je-li jejich konání skutečně z jejich vlastního popudu, pak jsem za to hrozně ráda, zvlášť protože jde o mladé lidi. Já osobně už totiž mnohdy mám z role opoziční zastupitelky pocit, že byť jdu například na zasedání zastupitelů nabitá energií, po chvíli se cítím naprosto frustrovaná z toho, jak vše – mimo zájmu obyvatel – probíhá. Snad se najdou lidé z mladší generace, kteří se stanou hnacím motorem pro politiky – ať se ti politici chytnou za nos, když vidí, že i mladým lidem vadí, jakým jsme smetištěm a naše politická garnitura to dovolí! Já osobně nejsem ochotna kauzu kalů akceptovat, neztotožním se s liknavostí a odpovědí, že se nedalo nic dělat. O to víc jsem ráda, že aktivita skupiny Kdo za to může vyšla od srdce a od mladých, kteří doufám vydrží, aby je jakákoliv frustrace z některých politiků a rozhodnutí nepohltila příliš brzy.“
Martin Klika (ČSSD)
„Pochopitelně by mě to zajímalo, že se na půdě městské organizace koná tak důležité jednání! Měli jsme o tom mít aspoň informaci. Že se nakonec výbor nekonal, také o něčem svědčí… Když si tak vzpomenu, jak to probíhalo například, když bývalý poslanec Červenka za Mostecko býval členem výboru, tak tehdy, pokud se zde konalo výjezdní zasedání, všichni jsme dostali pozvánku a měli jsme možnost se zúčastnit. Je to minimálně slušností!“
Karel Strakoš (ČSSD)
„O akci jsem věděl jen z denního tisku. I to, že se nakonec neuskutečnila. Mohl nás informovat, i když to nebylo nezbytné, když je to výbor parlamentu. Je pravda, že už od počátku nás starosta o věcech kolem kalů neinformoval. Povinnost v tomto případě ale neměl. Na druhou stranu, když si vzpomenu na hospodářský výbor, který jednal v Mostě, tak tam to bylo přímo ve spolupráci s radnicí a informovaní byli všichni, kterých se to týkalo. Jinak co se týče zrušení zasedání výboru v Litvínově, tak na tom se mi nelíbí důvod. Prostě se měli sejít, jak se říká, i kdyby na chleba nebylo.“
Robert Kysela (SNK ED)
„Bylo hrubou chybou, že zastupitelé nebyli informováni, respektive že se dozvěděli vše pouze z tisku. Když už se takové jednání koná přímo v Litvínově k problémové otázce tohoto města, měli by dostat oficiální pozvání. Pak to totiž zavání tím, že ono zasedání výboru je jen alibi, aby se neřeklo, že se nic neděje – že vyvstal problém a aby se ukázalo, že se nějak řeší, tak se sem pozve výbor. Co se týče konkrétně skupiny ´Kdo za to může´, která se nakonec nikoho nedočkala, tak samozřejmě mladí lidé dnes mají zájem o životní prostředí a celospolečenské problémy a je v pořádku, že chtějí informace. Je chybou Milana Šťovíčka, že dopustí, aby se něco podobného stalo – teď si pochopitelně ti dotyční budou říkat, co je to za reakci, že oni za ním přijdou a on zruší raději celou akci. Jinak je vlastním problémem Věcí veřejných, že si přizpůsobují program tak, jak se jim zachce.“
Vladislav Grunt (KSČM)
„Vůbec o tom nevím, nikdo mi nic neřekl. Pokud chtějí něco v této souvislosti řešit, tak považuji za důležité, že nás měl informovat!“
Oldřich Jedlička (Severočeši.cz)
„K vaší otázce pouze sděluji, že nehodlám komentovat dění ve straně Věcí veřejných. Nemyslím, že by se mohlo jednat o akci, která by celou nešťastnou kauzu vyřešila, ať ze strany VV, tak ze strany občanů.“

OTÁZKY KOLEM STAROSTY ŠŤOVÍČKA
Představitelé iniciativy „Kdo za to může“ se sami snaží odpovědět na řadu otázek kolem postavy starosty Milana Šťovíčka, který je současně poslancem parlamentu a zároveň předsedou Výboru pro životní prostředí Parlamentu ČR.
Jaký je podle vás rozdíl mezi starostou Šťovíčkem a poslancem Šťovíčkem, jak jste ve svých proklamacích naznačili?
„Zatímco starosta a město Litvínov nedělali kvůli uložení kalů na skládce Celio vůbec nic, je poslanec Šťovíček pozoruhodně aktivní, když mimo jiné kvůli kalům uspořádá jistě celkem nákladné zasedaní pražských poslanců v Litvínově. Proč tak aktivní nebyl starosta a městští úředníci již v září 2010, kdy 1. 9. začalo obnovené projednávání záměru uskladnit kaly u Litvínova (město mlčelo), 21. 9. se konalo ústní projednávání celého případu, kde například inspekce životního prostředí aktivně vznáší své námitky – ani starosta, ani nikdo z úředníků Litvínova na jednání nepřišel! Zato přehnaně aktivní byl starosta Šťovíček 27. 9., kdy se město AKTIVNĚ vzdává práva na odvolání pouhý jeden den po vydání rozhodnutí, že kaly se mohou do Litvínova vozit.“
Co měl starosta udělat pro obyvatele, když už se sem kaly dovážejí?
„Město a starosta Šťovíček měli vyjednat kompenzaci za navážení ropných kalů se společností Celio či Geosan. Jakou vyjednali? Odpověď je jednoduchá – žádnou. Přitom je poměrně běžné, že města a obce získávají od firem, které na jejich katastru nechávají stopu na životním prostředí, finanční prostředky, které mají vylepšit život místních obyvatel.“
Nemyslíte si, že jsou starosta Šťovíček a litvínovští úředníci o (ne)bezpečnosti skládky Celio nedostatečně informováni?
„Skládka je jistě papírově v pořádku, ale to nic nemění na jejím rizikovém provozu – nyní na ní bude 110 tisíc tun ropných kalů. Zástupci skládky, dovozce i spalovny na Litoměřicku je nazývají palivo. A palivo hoří! A nyní toto palivo - ropné kaly - leží na skládce, kde za posledních 5 let hořelo čtyřikrát, z toho jen v roce 2011 to bylo dvakrát!“
Koho se měl podle vás starosta Šťovíček ptát na vše kolem této věci, aby byl „v obraze“, pokud by chtěl?
„Podrobné informace o skládce Celio mohl pan Šťovíček získat od svého kolegy ze správní rady obecně prospěšné společnosti Šumná - Miloslava Soldáta. Ten byl totiž před časem členem představenstva firmy Celio a o fungování firmy jistě ví. Perličkou je, že zasedání poslaneckého výboru životního prostředí se mělo uskutečnit v prostorách Scholy Humanitas, která je zakladatelem o.p.s. Šumná a jíž je tedy jako zakladateli zodpovědný člen správní rady a bývalý představitel Celia Miloslav Soldát.“
Kdo se chce k iniciativě připojit nebo získat více informací, může tak učinit přímo přes webové stránky.

Zdroj:  http://www.homerlive.cz/zpravodajstvi/litvinovem_hybaly_demonstrace.html