Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

úterý 3. dubna 2012

Greenpeace nominuje na Ropáka roku ministra Chalupu a hejtmanku Vaňhovou za postup v kauze ostravských kalů

Tisková zpráva - 3 dubna, 2012

Praha, 3. března 2012 – Greenpeace Česká republika nominuje jako své kandidáty na titul Ropák roku 2011 ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS) a hejtmanku Ústeckého kraje Janu Vaňhovou (ČSSD). Důvodem je zejména role, kterou sehráli v kauze navážení nebezpečných odpadů z ostravských ropných lagun do severních Čech a plánu na jejich následné pálení v čížkovické cementárně. (1)

„Považujeme postoje ministra Chalupy i hejtmanky Vaňhové za velmi nebezpečný precedens do budoucna. Zatímco v médiích na sebe krajský úřad a ministerstvo životního prostředí navzájem svalovaly vinu, ve skutečnosti obě instituce spolupracovaly na tom, aby nebezpečné kaly z ostravských lagun byly na Mostecko naváženy. Podali jsme vůči tomuto záměru námitky, ale kraj i ministerstvo naše odvolání proti nezákonnému rozhodnutí alibisticky smetly ze stolu. Oba nominování tak převzali politickou odpovědnost za hazard se životním prostředím již dnes velmi zatíženého severu Čech,“ uvedl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

„Obáváme se toho, že by firma Geosan mohla na Mostecko navážet i další nebezpečné kaly z Ostravska nebo dokonce nebezpečné odpady ze zahraničí. Desetitisíce tun nebezpečných kalů byly totiž údajně „nově objeveny“ v ropných lagunách chemičky Ostramo. Podobné množství bylo vyvezeno do Polska, které nyní požaduje jejich navrácení do Česka, a my se obáváme, aby se severočeský region opět nestal obětním beránkem,“ doplnila Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Ministerstvo životního prostředí posvětilo rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje a zamítlo odvolání organizace Greenpeace a sdružení Kořeny a Arnika, které byly v řízení o navážení odpadů z ostravských lagun opominuty (2). Nevládní organizace považují toto rozhodnutí za nezákonné, a proto 20. února 2012 podaly v této věci žalobu na ministerstvo životního prostředí u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

„Ministerstvo životního prostředí by mělo řádně posoudit dostupné technologie, které jsou modernější a šetrnější pro lidské zdraví a životní prostředí, než je pálení nebezpečných odpadů v cementárně. Kaly z lagun Ostramo obsahují podle opakovaných měření polychlorované bifenyly a dá se předpokládat, že i dioxiny. Koncentrace těchto látek v kalech je značně proměnlivá, a nelze se proto řídit měřením materiálu například jen jedné z lagun. To podle nás ministerstvo ignorovalo,“ vysvětlil Jan Freidinger.

Kontakty:
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR e-mail: jan.freidinger@greenpeace.org, tel.: 734 620 843
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140

Poznámky pro editory:

(1)  Státní zakázku na likvidaci ostravských lagun ve výši 2,6 miliardy korun získala firma Geosan, která původně plánovala kaly z ostravských lagun spalovat v polských elektrárnách. Polská inspekce životního prostředí ovšem materiál prohlásila za nebezpečný odpad a Geosan tak přišel pro ostravské kaly o odbyt. Tím firmě vyvstala velká komplikace: do konce roku 2011 se totiž dle původní zakázky musela kalů zbavit a odtěžení kalů dokončit. Ačkoli v Česku existuje celá řada mnohem bližších skládek nebezpečného odpadu, rozhodla se firma Geosan vozit kaly přes celou republiku právě na litvínovskou skládku Celio a spalovat je v čížkovické cementárně na Litoměřicku.

(2)  Krajský úřad obě odvolání svévolně označil za nepřípustná a v rozporu se zákonem znemožnil ostatním účastníkům řízení, aby se k nim mohli vyjádřit.

Zdroj: http://www.greenpeace.org/czech/cz/press/ropak-2012/