Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

středa 18. dubna 2012

Výsledky rozptylové studie čížkovické cementárny

V areálu společnosti Lafarge Cement, a.s. proběhlo další zasedání monitorovací skupiny, na kterém byly prezentovány výsledky rozptylové studie. S výsledky byly tedy seznámeni zástupci Krajského úřadu Ústeckého kraje, České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice, Univerzity Jana Evangelisty Purkyněho a zástupci samospráv – Lovosice, Litoměřice, Roudnice. Rozptylová studie byla zpracována společností ATEM Ateliér ekologických modelů, s.r.o. Praha, odpovědný řešitel Mgr. Radek Jareš, který je držitelem platné autorizace podle zákona o ochraně ovzduší.

Tisková zpráva z 18. dubna 2012

Cílem rozptylové studie bylo modelové hodnocení vlivu provozu cementárny na kvalitu ovzduší v blízkém i vzdáleném okolí cementárny. Podkladem pro zpracování rozptylové studie byla:

·         emisní data z provozní evidence všech zdrojů znečišťování ovzduší provozovaných v areálu společnosti

·         vypočtené emise z automobilové i železniční dopravy v areálu a okolí cementárny

·         výsledky autorizovaného měření emisí z listopadu 2011 provedeného během spalovací zkoušky při spalování Geobalu 4 (kaly z ostravské laguny)

·         imisní data z měřicích stanic umístěných v lokalitě

Ve vyhodnocení provozu cementárny byly sledovány všechny látky, které jsou zachyceny v emisní bilanci a současně mají stanovený imisní limit nebo cílový imisní limit, tj. oxid dusičitý, suspendované částice frakce PM10 a PM2,5, oxid siřičitý, oxid uhelnatý, olovo, arsen, kadmium a benzo(a)pyren. Dále byly hodnoceny další znečišťující látky, které by mohly být vnímány jako potenciálně rizikové v souvislosti s provozem cementárny: VOC (těkavé organické látky), chlorovodík, fluorovodík, polychlorované bifenyly (PCB), polychlorované dioxiny (PCDD) a polychlorované dibenzofurany (PCDF). Na základě modelových výpočtů byly vyhodnoceny imisní příspěvky pro jednotlivé látky v oblastech u obytné zástavby.

Z hodnocení vyplynulo, že nejvýznamnější příspěvky byly vypočteny u krátkodobých koncentrací oxidu dusičitého, oxidu siřičitého a prachových částic frakce PM10. Při přičtení imisních příspěvků k hodnotám imisního pozadí vycházejí následující závěry:

-       Průměrné roční koncentrace všech sledovaných látek se u nejbližší obytné zástavby pohybují pod hranicí imisních limitů

-       V případě maximálních hodinových hodnot lze konstatovat, že imisní limit nebude překročen

-       Jedinou potenciálně problematickou veličinou mohou být krátkodobé 24-hodinové koncentrace PM10  v bezprostřední blízkosti areálu. Z toho důvodu byly doporučeny protiprašná opatření např. výsadba zeleně, skrápění a čištění komunikace aj.

Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, konstatuje, že rozptylová studie byla zpracována v souladu s platnou legislativou na úseku ochrany ovzduší (byla zpracována autorizovanou osobou dle platné metodiky MŽP).

Studie zcela respektuje dohodnuté požadavky monitorovací skupiny: zahrnuje vliv všech zdrojů znečišťování ovzduší umístěných a provozovaných společností Lafarge Cement, a.s. ve výrobním areálu a jeho blízkém okolí, vliv automobilové a železniční dopravy, výsledky autorizovaného měření emisí během spalovací zkoušky, imisní data z měřících stanic umístěných v lokalitě a zahrnuje podíl suspendovaných částic frakce PM10 a PM2,5.

Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 18.4.2012 / 18.4.2012

Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1666864