Předmětem této zkoušky, která začala v pondělí 22. listopadu, je autorizované měření emisí dle vyhlášky MŽP č. 354/2002 Sb. (stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu) a vyhlášky č. 205/2009 Sb. (o zjišťování emisí ze stacionárních zdrojů), které provede akreditovaná laboratoř na měření emisí CS Proekos z Prahy.
Zkouška zahrnuje měření devíti těžkých kovů, rtuti, chlorovodíku (HCl), fluorovodíku (HF), polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH), polychlorovaných bifenylů, di-dioxinů a di-furanů.
Zkoušku sleduje i monitorovací skupina složená z odborníků na životní prostředí, zástupců okolních radnic, veřejnosti a novinářů. Za krajský úřad se zúčastnila úterní zkoušky Ing. Helena Antošová z odboru životního prostředí a zemědělství.
Zkouška byla dohodnuta počátkem listopadu na jednání zainteresovaných stran v Litvínově z důvodu vzniklých pochybností o účinnosti spalování. Také byla domluveno, že bude objednána rozptylová studie. Výsledky měření ze spalovací zkoušky budou k dispozici za 4-6 týdnů, akreditovaná laboratoř shrne výsledky do protokolu. Do té doby se v Čížkovicích ostravské kaly pálit nebudou. Předběžné výsledky nejsou tedy zatím k dispozici.
Při zkoušce se spálí až 200 tun kalů, které se přimíchávají do uhlí a mají v palivové směsi až patnáctiprocentní podíl. Pálí se asi tři tuny kalů za hodinu. Členové monitorovacího týmu si prošli provoz, v němž se emise měří. Viděli i halu, kde se míchají sekundární paliva, mezi nimiž byla i hromada kalů z Ostravska.
Pokud se při zkoušce neprokáže překročení stanovených limitů, mohla by cementárna pálit kaly příštích šest let. K dispozici bude celkem 110 tisíc tun, které byly vytěženy z takzvaných ostravských lagun pod někdejší chemičkou Ostramo. Odborníci na likvidaci odpadů vysvětlují záměr tím, že čížkovická cementárna je pro spálení podobných odpadů nejvhodnějším zařízením v ČR.
Připravil: OTI
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 23.11.2011 / 23.11.2011
Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1663470