Ústí nad Labem - Greenpeace se odvolalo proti rozhodnutí kraje. Kaly se prý dají likvidovat jinak než pálením.
11.11.2011 7:04 aktualizováno 11.11.2011 11:01
Ekologické hnutí Greenpeace se vložilo do problematiky navážení a uvažovaného spalování nebezpečných ostravských kalů v Ústeckém kraji. Chce, aby se akce zastavila a našla jiná metoda jejich likvidace. Jde o první velkou organizaci, která se na problém zaměřila.
Lidé v regionu, kteří protesty proti kalům rozpoutali, na nečinnost ekologů několikrát poukazovali. Ti přiznávají, že jich je málo, a všemu se věnovat nestíhají.
„Stávající navážení kalů na skládku u Litvínova je podle našeho názoru nezákonné a je jen špičkou ledovce v rámci celého tohoto šlendriánu. Máslo na hlavě mají všichni zainteresovaní: ministerstvo životního prostředí, ministerstvo průmyslu, Topolánkova vláda, Moravskoslezský a Ústecký kraj a hlavně Geosan,“ tvrdí vedoucí toxické kampaně Greenpeace Jan Freidinger.
Organizace se proto odvolala proti rozhodnutí kraje a požádala Českou inspekci životního prostředí, aby zastavila stávající postup. „Kaly je nutné zlikvidovat šetrnější technologií, ideálně nespalovací. Trváme na tom, že je nutné přimět firmu Geosan, aby zlikvidovala tento nebezpečný odpad způsobem, který neohrožuje lidské zdraví a životní prostředí,“ ” dodal Freidinger.
Totéž tvrdí i Jindřich Petrlík z Arniky. Zároveň ale přiznává, že se problematice nevěnuje, protože se věnuje jiným kauzám. Kaly z Ostravy podle něho obsahují hlavně ropné produkty a na některých místech polychlorované bifenyly. Obojí prý jde zlikvidovat jinak než spalováním.
„Ropné látky se dají odstranit například za pomoci bakterií. PCB zase lze zlikvidovat chemickým rozkladem. Nevyužitá jednotka, která to dokáže, se nachází například ve Spolaně,” uvedl. Dodal, že tato zařízení jsou většinou mobilní a šlo by je tedy dovést přímo na místo.
V problematice ostravských kalů se vůbec neangažuje Hnutí Duha, Jeho odpadový odborník Ivo Kropáček řekl, že se soustřeďují hlavně na problematiku komunálního odpadu, „Lidé v Ústeckém kraji by se měli zajímat ale i o problém chystané obří spalovny v Komořanech. Ta může znamenat velký problém, nyní běží územní řízení. Je tedy čas s tím něco ještě udělat,” upozornil Kropáček.
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111110-lu-kaly-spalovani-ekologove.html