Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

pátek 11. listopadu 2011

Proti pálení ostravských kalů bojuje Greenpeace

Ústecký kraj - Do navážení odpadních kalů z Ostravy do severních Čech se vložily ekologické organizace a situace zřejmě směřuje k sérii právních sporů. 


11.11.2011 9:33
Hnutí Kořeny a Greenpeace se odvolala proti změně integrovaného povolení, které umožnilo navážet odpady na skládku firmy Celio u Litvínova.

Ekologové tvrdí, že jsou opomenutým účastníkem, podle kraje je ale rozhodnutí už pravomocné a ekologové se mají odvolat k ministerstvu životního prostředí. Aktivisté zároveň prohlašují, že návoz je nyní nelegální a měl by se zastavit.

Už minulý týden se proti změně integrovaného povolení odvolalo litvínovské sdružení Kořeny a dnes se k němu přidalo hnutí Greenpeace.

Jejich zástupci varují sdružení firem Čistá Ostrava, které laguny likviduje: čím dříve přestanete kaly vozit, tím víc problémů si ušetříte.

„Od chvíle, kdy vědí o nepravomocnosti té změny, to navážejí protizákonně, a pokud v tom budou pokračovat, riskují pokutu,” řekl Miroslav Otcovský z Kořenů. Greenpeace  zase vyzvali Českou inspekci životního prostředí, aby transport kalů do Ústeckého kraje zastavila.

Odkud jsou?


Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun; místa, kde se shromažďovaly odpady z někdejší chemičky Ostramo. Jsou považované za jednu z největších ekologických zátěží, která se řeší už od 90. let a zakázka na likvidaci vyjde stát na 2,6 miliardy korun. Likvidaci provádí sdružení firem Čistá Ostrava, které vede firma Geosan. Současná verze počítá s tím, že kaly zbavené hlíny se smíchají s vápnem a spálí se během šesti let v cementárně v Čížkovicích, která je podle Čisté Ostravy nejvhodnějším zařízením v Česku. U Litvínova bude uskladněno asi 110 000 tun hmoty.

Mechanismus, který si ekologové zvolili, je následující: odvolají se jako opomenutý účastník řízení. Krajský úřad by sice mohl své rozhodnutí změnit teoreticky sám, ale potřeboval by k tomu souhlas provozovatele skládky, který je velmi nepravděpodobný. O odvolání tak bude muset rozhodnout ministerstvo životního prostředí, kde se dávají větší šance. A až do té doby je podle nich napadené rozhodnutí nepravomocné.

Přijdou o peníze? I to je možné


Pokud by jim dalo ministerstvo za pravdu, musela by si Čistá Ostrava kaly z Litvínova zase odvézt. A řešit možnou sankci za nedodržení státní zakázky; podle lidí z dotčených radnic má sdružení odvézt všechny kaly z Ostravy do konce roku, jinak přijde o desetinu ceny, deponovanou právě kvůli eventuálnímu pokrytí nákladů na likvidaci hmoty. „Měli by to asi blbé, ale to nás nezajímá. Měli si vymyslet šetrnější způsob likvidace,” řekl ekolog Jan Rovenský.

Podle Ústeckého kraje je rozhodnutí pravomocné a případné další stížnosti má řešit rovnou ministerstvo. „Odvolání v tomto případě není přípustné,” řekl mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. I tak zřejmě hrozí, že se okolo navážení a spalování ostravských kalů rozvine série nepřehledných sporů jako v jiných případech. Vyjádření ministerstva se získat nepodařilo, Čistá Ostrava jej rovnou odmítla s odkazem na to, že integrované povolení je věcí skládky Celio.

Kompletní fakta Greenpeace o kalech:


• Státní zakázku na likvidaci této staré ekologické zátěže získala v roce 2004 firma Geosan, která se pokoušela uplatnit odtěžené kaly jako „alternativní palivo“ v polských elektrárnách.

• Polská Hlavní inspekce životního prostředí však zjistila výskyt tohoto materiálu na polském území a prohlásila jej za nebezpečný odpad. Geosan tak přišel pro ostravské kaly o odbyt. Tím firmě vyvstala velká komplikace: do konce roku 2011 se totiž dle zakázky musí kalů zbavit a odtěžení kalů dokončit.

• Na poslední chvíli tak Geosan přišel s šalamounským řešením: vozit tento nebezpečný materiál přes celou republiku na litvínovskou skládku firmy Celio a během následujících nejméně pěti let jej postupně spálit v cementárně v Čížkovicích.

• Již postup při neutralizaci kalů neodpovídá původní technologii. Nyní se provádí bez vodní clony pod širým nebem. Velmi podezřelá je i klasifikace zpracovaných kalů jako paliva, a nikoli jako nebezpečného odpadu. Ve výsledném materiálu byl oproti původnímu záměru více jak 4x zmírněn obsah uhlí na úkor kalů, což znamená, že firma musí hledat řešení pro mnohem menší objem odpadu, ovšem mnohem nebezpečnějšího. • Zneutralizované kaly, které se mají pálit v Čížkovicích, jsou oproti původnímu projektu nehomogenizované (nepromíchané), a z toho důvodu může každý vagón odpadu obsahovat jiné látky. Každá várka, která se bude pálit, tak může produkovat jiné škodliviny, což neodhalí žádná spalovací zkouška.

• Navíc při spalovací zkoušce se měří emisní koncentrace, ovšem spaliny z cementárny jsou silně naředěny vzduchem, a proto se limity skoro vždy naplní, i když se ve skutečnosti vypouští obrovské množství škodlivin.

ČTK a redakce

Zdroj: http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/proti-paleni-ostravskych-kalu-bojuje-greenpeace.html