Litoměřicko, Ústí nad Labem /TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP/ - Ministerstvo životního prostředí zatím nechce zasahovat do situace kolem plánovaného spalování ropných kalů v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku.
12.11.2011 13:20 aktualizováno 12.11.2011 16:43
Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou rozeslala médiím jeho mluvčí Michaela Jendeková. Hlídání kontroverzního projektu má podle ministerstva na starosti krajská hygienická stanice, krajský úřad a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Jí prý ministr Tomáš Chalupa (ODS) uložil, aby situaci bedlivě sledovala.
Právě k ministerstvu životního prostředí se plánují odvolat ekologické organizace, pokud kraj nevyhoví jejich stížnostem na změnu integrovaného povolení, jež umožnilo skladování zhruba 110.000 tun ropných kalů u Litvínova.
"Vydávání integrovaných povolení a jejich změny jsou plně v kompetenci příslušných krajských úřadů," uvedla Jendeková. Za kontrolu podmínek skladování a energetického využití podle ní odpovídá ČIŽP, Krajská hygienická stanice a krajský úřad. ČIŽP prý ministr pověřil, aby situaci v Ostravě i Litvínově důkladně monitorovala. "Tyto instituce mohou v případě porušení zákona ukládat nejen sankce, ale i případně zastavit provoz celého zařízení," dodala mluvčí. Za případná porušení podle ní odpovídá státní podnik Diamo a sdružení firem Čistá Ostrava, vedené firmou Geosan.
Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun; místa, kde se shromažďovaly odpady z někdejší chemičky Ostramo. Jsou považované za jednu z největších ekologických zátěží, která se řeší už od 90. let a zakázka na likvidaci vyjde stát na 2,6 miliardy korun. Likvidaci provádí sdružení firem Čistá Ostrava, které vede firma Geosan. Současná verze počítá s tím, že kaly zbavené hlíny se smíchají s vápnem a spálí se během šesti let v cementárně v Čížkovicích, která je podle Čisté Ostravy nejvhodnějším zařízením v Česku.
Přiloženo Stanovisko MŽP ke skladování kalů z ostravských lagun na skládce CELIO a jejich následnému energetickému využití
Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/ministerstvo-zivotniho-prostredi-kaly20111112.html