Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

sobota 12. listopadu 2011

Stovky lidí protestovaly v Litoměřicích proti kalům

Litoměřice - Je mrazivé sobotní dopoledne a na Mírovém náměstí je zaparkovaná avie, jejíž korba bude sloužit jako pódium. 

12.11.2011 16:05 aktualizováno 14.11.2011 16:06

Organizátoři připravují ozvučení a vyvěšují plachtu. Ta je polepena novinovými články, tiskovými zprávami, dopisy a fotkami. Opodál stojí dva stolky se slunečníkem. „Pojďte podepsat petici proti kalům,“ vyzývají tři ženy kolemjdoucí.

Deset minut před zahájením demonstrace se začínají srocovat lidé. Někteří z nich si přinášejí i cedule. Z nich lze vyčíst, že lidem se nelíbí samotný fakt, že do Ústeckého kraje se převáží nebezpečný odpad. Také jsou naštvaní na hejtmanku Janu Vaňhovou. Ta nejprve v srpnu vydala prohlášení, že s kaly nesouhlasí; za dva týdny tomu ale bylo už jinak…

Část náměstí se po 10. hodině zaplnila protestujícími lidmi. Po úvodních slovech organizátorů vystoupil akademický sochař Libor Pisklák. „Byla obrovská chyba, že to vozí sem, právě kvůli historické zkušenosti lidí a stoupající nespokojenosti zdejších lidí i s vysloveně sociálními problémy.“

V jeho projevu dále zaznělo: „Chceme, aby se spalováním kalů zabývala odborná veřejnost. Podařilo se nám vytvořit velký tlak na politiky i dotčené firmy, je ale potřeba spalování prošetřit a pokud začne, musí být pod kontrolou nezávislých organizací." Protestující jeho slova ocenila potleskem. V rukou třímali cedule jako: "Stydíme se za politiky Ústeckého kraje", "Chceme čisté ovzduší" nebo "Stop jedům".

Pak vystoupil Pavel Gryndler, vedoucí litoměřického odboru životního prostředí, který vyjádřil zklamání, že je nikdo o chystaném spalování v čížkovické cementárně neinformoval. „Ředitel čížkovické cementárny mě osočoval, že se jí nevěnuji. Můžu tedy jemu i přítomný lidem slíbit, že teď se jí budu věnovat velmi důkladně,“ prohlásil. Vystoupil i starosta města Ladislav Chlupáč (ODS), který vyjmenoval kroky a projekty, jenž mají zlepšit ovzduší v Litoměřicích. „Učinili jsme toho mnoho, abychom využívali alternativní paliva, jako je solární energie nebo geotermál. Navíc dlouhodobě usilujeme o to, aby region Zahrady Čech byl turisticky atraktivním. Nyní toto naše úsilí je devalvováno spalováním kalů v cementárně.“

Na podporu protestujících vystoupila i bývalá ředitelka ústecké České inspekce životního prostředí, která byla v srpnu 2010 odvolána tehdejším ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. „Změnu integrovaného povolení pro litvínovskou skládku posvětil kraj. Bez něj by k tomu nedošlo,“ řekla Eva Tylová. Právě zvláštní přístup úřadů demonstrantům vadí nejvíc.

Před zhruba šesti stovkami protestujících, podle organizátorů až tisícovkou lidí, předstoupil i náměstek hejtmanky Arno Fišera, který byl ale vypískán. Politik z ČSSD se pokoušel vinu za dovoz kalů do Ústeckého kraje „schodit“ na litvínovského starostu Milana Šťovíčka (VV) prohlášením, že město dostává 30 milionů korun. „I Čížkovice berou od čížkovické spalovny miliony,“ uvedl Fišera. Proti tomuto nařčení se před protestujícími ohradil čížkovický místostarosta Pavel Kimmer.

Po 45 minutách byla poklidná demonstrace ukončena. V pátek v Teplicích protestovalo zhruba 150 lidí.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/stovky-lidi-protestovaly-proti-kalum-20111112.html