Stanovisko předsednictva Společnosti pro trvale udržitelný život č. 121, ke způsobu zneškodňování toxických kalů ze sedimentačních lagun na Ostravsku transportem do Severočeské hnědouhelné pánve a spalováním v cementárně Čížkovice
Jak v posledních dnech zaznamenaly některé sdělovací prostředky, veřejnost na Mostecku a na Litoměřicku protestuje proti záměru zneškodňovat toxické kaly, těžené v rámci asanace ekologické zátěže v lokalitě kalových lagun Ostramo u sídliště Fifejdy v Ostravě, neuvěřitelným způsobem - jejich transportem do mezideponie poblíž Litvínova a postupným spalováním v cementárně Čížkovice.
Dotčená veřejnost tak projevuje více soudnosti a zdravého selského rozumu, než odpovědné úřady ochrany životního prostředí a nakládání s odpady. Neexistuje žádný racionální důvod, proč nebezpečný odpad, jakým tyto kaly z lagun po Ostravské chemičce nepochybně jsou, převážet s riziky nakládky a dopravy přes celou severní Moravu a severní Čechy a vykládky na mezideponii ve stejně nebo hůře na životním prostředí postižené oblasti Mostecka, pak je znovu nakládat a transportovat po částech do Čížkovic na Litoměřicku (Zahrada Čech!) a tam je spalovat.
I kdyby byla pravda, že spalování v cementárně za vysokých teplot tyto kaly opravdu zneškodní a emise ze spalovacího procesu nepřekročí samy o sobě přípustné hygienické limity, bude to v každém případě další příspěvek k již tak velmi znečištěnému ovzduší v Severočeské hnědouhelné pánvi a v obtížně větratelných údolích řek Labe a Ohře a CHKO České středohoří. Je ironií, že se tak má dít na návětrné straně od Litoměřic, aspirujících na titul Zdravé město obhajující kategorii B v Místní agendě 21, kde už působí neblaze chemička Lovochemie v Lovosicích. Proč nebyla zvolena cesta likvidace na místě nebo někde v blízkosti? Doprava na velkou vzdálenost zbytečně rozšiřuje rizika ovlivnění životního prostředí i na celou trasu přeprav úniky a haváriemi, s ohrožením půdy, vody a kontaminace vodních zdrojů, ačkoliv cementárny jsou k dispozici i daleko blíže místu původu a tato rizika by tak byla alespoň nižší. Proč se zatěžuje problémy postiženého Ostravska stejně postižený Ústecký kraj? Co dělají jeho krajské a místní orgány ochrany životního prostředí, proč své občany nechrání? Lze to vnímat i jako provokaci vůči poslanci, předsedovi Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu a starostovi Litvínova Mgr. Milanu Šťovíčkovi, který v 90. letech 20. století působil jako aktivní člen Ekofóra pánevní oblasti Severních Čech při zpracování Programu ozdravení životního prostředí Severočeského kraje a který kandidoval do Poslanecké sněmovny za Věci veřejné s jasným programem ochrany životního prostředí?
Obyvatelům a reprezentacím blízkých měst ve směru převládajících větrů Lovosice a zejména Litoměřice, které aspiruje na přiznání nejvyšší kategorie A v Místní agendě 21, musí toto rozhodnutí úřadů připadat jako arogantní a cynické plivnutí do obličeje. Toto rozhodnutí krajských a státních úřadů vzbuzuje závažné podezření, že jsou obyvatelé obou lokalit v severních Čechách opět rukojmím a obětí nějaké špinavého politického „kšeftu“, jinak si nelze tolik politické nesoudnosti a věcné i odborné nelogičnosti takového rozhodnutí vysvětlit.
Apelujeme na všechny, kdo chtějí a mohou toto rozhodnutí ještě zvrátit, aby využili všech prostředků a nenechali tento zločin na Severočeších dokonat.
V Praze dne 30. listopadu 2011
Za Společnost pro trvale udržitelný život: Ing. Jiří Dlouhý, předseda
Zdroj: http://www.stuz.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=980:stanovisko-predsednictva-stuz-c-121-ke-zpusobu-zneskodnovani-kalu-z-ostravska&catid=50:2011&Itemid=94