Společnost GEOSAN GROUP, a. s., požádala společnosti Lafarge Cement, a. s., Čížkovice, a Celio, a. s., aby se podílely na řešení uskladnění a následného energetického využití vyrobeného paliva GEOBAL 4. Úpravu odpadů ropného nebo uhelného původu za účelem dalšího energetického využití se Celio zabývá mnoho let a má s tím bohaté zkušenosti. Čížkovická cementárna má vhodné technologické zařízení umožňující tyto materiály, případně odpady, energeticky využívat. Odpad z Ostravy se na základě souhlasného stanoviska Krajského úřadu Ústeckého kraje k provoznímu řádu na tento odpad dováží do Celia.
Vzhledem k tomu, že se kolem odpadu z ostravských lagun rozvířila diskuze o jeho negativním vlivu na životní prostředí, vedení města Litvínova (viz foto) skládku navštívilo, aby se seznámilo se způsobem ukládání a s vedením Celia mimo jiné diskutovalo o dalším postupu při likvidaci odpadu z ostravských lagun, který by měl z Celia do šesti let zmizet. Místostarosta Karel Linhart a radní Emil Jeníček zašli tak daleko, že uložený sypký odpad vzali bez většího zaváhání do rukou (viz foto).
Dojem z návštěvy Celia poskytli:
Mgr. Ing. Oldřich Moravec, vedoucí odboru životního prostředí a regionálního rozvoje Městského úřadu Litvínov: „Skládku jsem v poslední době navštívil dvakrát. V jednom případě na ní zrovna pracovníci krajského úřadu odebírali kontrolní vzorky. S materiálem se pracuje v nejpřísnějším režimu. Nakládání s ním odpovídá zcela požadavkům rozhodnutí krajského úřadu. Společnost Celio našemu úřadu poskytne doklad potvrzující odvezení a spálení navezeného materiálu v určené lhůtě 6 let. Předseda představenstva Celia přislíbil vysvětlující komentáře k této otázce, které přednese na výboru pro životní prostředí (poradní orgán města) i na zastupitelstvu.“
PhDr. Vlastimil Doležal, člen Rady města Litvínova: „Jsem rád, že jsem mohl na vlastní oči vidět, jak je organizačně a technicky realizována přeprava a ukládání odpadu z ostravských lagun. Na řadu otázek jsem dostal odpovědi, některé si budu chtít ještě vyjasnit. Vřele bych doporučil podobnou návštěvu Jiřímu Paroubkovi, který z Prahy udílí hraběcí rady a mění se na ekologického aktivistu, aniž by tušil, co se tu ve skutečnosti děje.“
Mgr. Oldřich Jedlička, člen Rady města Litvínova: „Nemohu říci, že bych byl spokojen s tím, že se ekologické problémy jiných regionů řeší u nás. Objektivně je nutno připomenout, že díky obrovskému zatížení Litvínovska škodlivinami, které známe jako zátěž minulých dob, vznikla u nás špičkově vybavená a optimálně umístěná skládka Celio. Skládkování směsi GEOBAL, vzniklé z kalů z ostravských lagun a spalitelných příměsí, bylo před jejím spálením v Cementárně v Čížkovice posvěceno odpovědnými orgány státu, kraje, hygieny a životního prostředí. Byla to již 20. „nepodstatná změna“ v režimu skládkování odpadu na Celiu, přičemž 19 předchozích změn proběhlo krajskými orgány i městským úřadem bez povšimnutí. Vzniká dojem, že vše probíhá podle platných zákonů a vyhlášek a město nemá možnost situaci zvrátit. Na skládce se přitom skladují a zpracovávají již léta podstatně nebezpečnější produkty vzniklé v regionu, a to bez negativních reakcí veřejnosti. Navíc z komínů místních topenišť a otevřených povrchových dolů vychází daleko více horších škodlivin, než vznikne řízeným spálením zmíněné směsi za vysokých teplot. Člověk by si řekl, proč tedy náhle taková aféra? Došlo ke střetu zákonných postojů státní správy a zájmu litvínovské veřejnosti povzbuzenému místní politickou opozicí a médii. Budeme-li však chtít někomu něco vyčítat a zvrátit cyklus skládkování a spalování těchto odpadů, je třeba najít dostatek odborných a zákonných důvodů. Ale jsou zde i pozitivní aspekty. Byl vzbuzen zájem veřejnosti a opět nasměrován na problematiku prostředí, v němž žijeme. Je třeba dát signál odpovědným státním orgánům, že pokud již někde odpady jsou, je třeba je přednostně likvidovat v místě vzniku a nepřevážet je z jedné postižené lokality do druhé.“
Město bude jednat o odpadech z Ostravy na zastupitelstvu v mimořádném termínu 3. 11. od 14 hod. v aule Scholy Humanitas. Vedoucí odboru životního prostředí a regionálního rozvoje do té doby shromáždí maximum informací k povolení, které vydal krajský úřad.
Zodpovídá: Margita CHALÁSOVÁ
Vytvořeno / změněno: 2.11.2011 / 2.11.2011
Zdroj: http://litvinov.cz/vedeni%2Dmesta%2Dvidelo%2Dv%2Dceliu%2Dnakladani%2Ds%2Dostravskym%2Dodpadem/d-435669/p1=57728