Ústecký kraj /AKTUALIZOVÁNO/ - Nebezpečný odpad Geobal 4 obsahuje uhlovodíky, těžké kovy, kyselinu sírovou a bifenyly. Co na nás vše spadne?
2.11.2011 20:00 aktualizováno 3.11.2011 13:01
To, čeho se veřejnost obávala, se naplnilo. Čížkovická cementárna Lafarge bude nebezpečný ropný odpad z ostravských lagun pravidelně spalovat! Již od této neděle.
V tichosti se spálilo již prvních 40 tun. S odstupem dvou týdnů to přiznala mluvčí firmy Milena Hucanová. „První zkouška proběhla 19. a 20. října, spálili jsme zhruba 40 tun Geobalu 4. Poté jsme zahájili plánovanou odstávku pece.”
Alternativní palivo neexistuje
Deník v uplynulých dnech zmapoval složitý propletenec výroků a dokumentů, které se vztahují ke kontroverzní ekologické kauze. Teprve nyní, pod tíhou důkazů, Hucanová přiznala, že Geobal 4 není alternativním palivem.
„Ano, s daným materiálem, neboli odpadem budeme přesně v souladu s vydaným integrovaným povolením nakládat v daleko přísnějším režimu jako s nebezpečným odpadem.”
Minulostí je i termín „alternativní palivo”. Hucanová se nyní odvolává na nepochopení a na nepřesný překlad z angličtiny. „Alternativní palivo podle současně platné legislativy neexistuje. Platná vyhláška definuje pouze „palivo”. Termín „alternativní palivo” se používá v případě, že chceme odlišit jiné palivo od paliva, které se v cementářském průmyslu používá jako základní (uhlí, plyn, mazut),” řekla mluvčí.
V Hranicích spalování neprošlo
Jak Deník zjistil, Lafarge Cement bude pravidelně spalovat nebezpečný odpad již od této neděle. „Se znovunajetím pece počítáme 6. listopadu. Poté zahájíme běžné přidávání Geobalu 4 do palivového mixu v rozsahu asi 60 - 65 tun denně,” řekla Hucanová.
Z toho, co má povoleno spalovat čížkovická cementárna Lafarge, až mrazí.
Mezi jedy jsou například ropné, halogenové, chlorované látky či hydraulické oleje obsahující polychlorované bifenyly. Nebo surový odpadní benzín, masokostní moučka a kafilerní tuk, celé a drcené pneumatiky.
„Na jednání starostů okolních obcí spádové oblasti Lovosicka zaznělo, že není třeba se obávat, neboť se takový podobný odpad v cementárně spaluje již několik let. Pro mě osobně, a jsem si jistý, že i pro další starosty, je toto nová informace,“ řekl Petr Liška, starosta Malých Žernosek a krajský předseda Starostů a nezávislých.
Vypouští se dioxiny či rtuť
Nyní se od neděle 6. listopadu začne spalovat Geobal 4. Nebezpečný odpad, který odmítly spalovat elektrárny a cementárny. „Nejbližším možným místem, kde by mohly být kaly z ostravských lagun spalovány, je cementárna v Hranicích. V Cementu Hranice byla spalovací zkouška provedena, ale bez pozitivních výsledků,” konstatovala vedoucí odboru životního prostředí na kraji Veronika Vítková.
„Krajský úřad v rámci preventivího opatření podle principu předběžné opatrnosti překlasifikoval výrobek Geobal 4 na nebezpečný odpad,” potvrdila i mluvčí cementárny Milena Hucanová.
Proti dovozu nebezpečného materiálu se aktivizují i politici, neboť lidé v dotčených oblastech mají strach. Lafarge Cement má totiž ve svém integrovaném povolení vydaném krajským úřadem potvrzeno, že při spalování může vypouštět do ovzduší tuhé znečišťující látky, oxid siřičitý, kyselinu chlorovodíkovou, kyselinu fluorovodíkovou, oxidy dusíku, kadmium a thalium, rtuť, olovo, TOC nebo dioxiny a furany.
„Odborníci říkají, že ten odpad je vyroben z hmoty, která může vyvolat rakovinu a poškodit plíce,” prohlásil na zastupitelstvu náměstek primátora Mostu Karel Novotný (ČSSD).
Na Mostecko je nyní dovážen nebezpečný odpad, který má název Geobal 4. Předchůdce Geobal 3, který má rovněž certifikát jako výrobek, je z 80 % tvořen sludgí z lagun, 10 % tvoří uhlí a zbytek neutralizační přísada. Podle bezpečnostního listu způsobuje vážné poškození očí.
Je to nebezpečný jed
Vdechování prachu a případně par může vyvolat nevratné poškození zdraví a může vyvolat rakovinu. Nebezpečné složky přípravku jsou z převážné většiny vázány na prach. Škodlivé látky z přípravku se mohou vstřebávat do organismu kůží.
Politici se začínají obávat veřejnosti. Protesty se nově přesunou i na krajské zastupitelstvo. „To, co čteme v tisku, je děsivé,“ prohlásil mostecký a krajský zastupitel Václav Hofmann (ODS).
Zdroj: http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/20111102-kaly-spalovani-inverze-smog.html