Pondělí – Mostecký deník přinesl rozhovor s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou, ve kterém mimo jiné uvádí, že ústecký Krajský úřad se určitě mohl v případě změny povolení pro skládku Celio odvolat. Když se měl ptát hejtmanky, jestli má pochybnosti, že to povolení být změněno nemělo, neodpověděla mu. Na otázku, jestli hrozí, že se na Ústecko bude vozit i materiál z ostravských lagun, který je v současné době v Polsku, ministr neodpověděl přímo, protože prý v současné době probíhají jednání „o tom, co se do Polska odvezlo. Jestli to byl stále odpad nebo již výrobek po certifikaci. Stejný stav je i v Ústeckém kraji. Sem se veze výrobek a odpadem se stane v okamžiku, kdy překročí hranici skládky“.
Úterý - Město Most zveřejnilo Zápis a usnesení ze zasedání Zastupitelstva konaného 27.10.2011, na kterém se mimo jiné zastupitelé dohodli na usnesení, kterým žádá „členy Zastupitelstva Ústeckého kraje z řad Zastupitelů města Mostu, aby vyslovili nesouhlas s ukládáním odpadu ostravské společnosti OSTRAMO na soukromé skládce Celio, v katastru města Litvínov, a interpelovali v tomto smyslu Zastupitelstvo Ústeckého kraje a Krajský úřad, odbor životního prostředí a zemědělství. O závěrech informovat ZmM dne 15. 12. 2011.“
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jmenoval do funkce ředitele České inspekce životního prostředí Jana Slance, kterému uložil, aby se prioritně věnoval problematice skládky odpadů známé pod názvem laguny OSTRAMO, a to jak v Moravskoslezském kraji, tak v severních Čechách. „Očekávám od inspekce nejen přísný dohled nad likvidací těchto kalů v Moravskoslezském kraji, ale také nad skládkováním v komplexu CELIO a.s. a nad kvalitou spalování v cementárně společnosti Lafarge Čížkovice. Úkolem nového ředitele bude provést a prověřit všechny vstupní zkoušky a kontroly a zjistit, zda je zde likvidace kalů možná nebo nikoli,“ upřesnil ministr Chalupa.
Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro iDnes označil současný stav s navážením a plánovaným spalováním ostravských kalů v severních Čechách za selhání státní správy v letech 2004 a 2005. Dále mimo jiné řekl, že „Vláda využije všech právních nástrojů, které má k dispozici k tomu, aby byla zajištěna ochrana životního prostředí.“
Firma Geosan Group oznámila, že „vyřešila“ exekuci, když do doby, než exekuční soud rozhodne o návrhu společnosti na zastavení exekuce, složila celou částku ve výši 80.269.144,- Kč jakožto tzv. jistotu ve smyslu § 54 odst. 5 exekučního řádu na bankovní účet soudního exekutora.
Středa – V Litvínově proběhla první ze dvou demonstrací svolaných na tento týden Asociací ALERTA. V projevu i letáku Asociace Alerta, který byl na demonstraci rozdáván, byly uvedeny důvody pro svolání akcí do Litvínova, včetně kritiky postupů a kroků jak litvínovských tak krajských politiků, kteří nejprve navážení odpadu v tichosti umožnili a až po vlně veřejného odporu mají (nebo deklarují) snahu o zastavení dovozu odpadu. Demonstrace se nesetkala s masovou podporou veřejnosti, přesto organizátoři považují za důležité, že přes menší účast dokázali přítomní důrazně vyjádřit svou nespokojenost.
Čtvrtek – Iniciativa Občané proti kalům zveřejnila zprávu jednoho ze členů tzv. monitorovací skupiny. V závěru zprávy Ing. Pavel Novák uvádí, že: „Cementárna je vysoce motivována spalovat kaly z ekonomických důvodů, za kaly buď neplatí nic, nebo dokonce účtují poplatky.“ Dále také pochybuje o argumentech o „vhodných“ technologiích firmy Lafarge: „Cementárna ani nemá žádnou výjimečnou technologii oproti jiným cementárnám, pouze využívá zvýšeného limitu na SO2 a TOC (uhlík ve formě organických sloučenin). Geobal 4 totiž může obsahovat až 4% S a ropné součásti jsou jeho podstatnou složkou. Je absurdní tvrdit, že TOC pocházejí pouze z fosilií a SO2 pouze ze suroviny.“
Litoměřický deník informuje o prodlužování termínu sanací ostravských lagun, ze kterých bude vytěženo o 70tisíc tun více kalů, než se původně předpokládalo. Zároveň pokládá otázku, jestli i tento odpad bude dovážen do Ústeckého kraje a bude spalován v Čížkovicích. Lafarge slovy své mluvčí nemá „žádný důvod uvažovat o navýšení dodávek paliv,” a Krajský úřad „nemá v současné době další zprávy o jakémkoliv navýšení.“
Stejné periodikum uveřejňuje článek Aleše Grofa (bývalého ředitele Geosanu, dnes zástupce firmy Simul Trust, která dopravovala Geobal 3 do Polska – pozn. autora), který se v něm vyjadřuje v tom smyslu, že Vláda v čele s Petrem Nečasem má možnosti jak ovlivnit, respektive úplně zastavit, dovoz Geobalu 4 na Ústecko.
Závěr z 24. kontrolního dne pro sanační akce „Nápravná opatření – Laguny Ostramo“ státního podniku DIAMO uvádí, že termín dokončení likvidace projektovaného množství kalů bude splněn a k termínu 13. 12. 2011 bude odvezeno 110 000 tun paliva.
Pátek - Web iniciativy Občané proti kalům informuje o dopisu Ministerstvu životního prostředí, který byl zástupci sdružení předán ve středu 7.12. a kterým je ministr tohoto resortu žádán mimo jiné o „přezkoumání celého procesu nakládání s ostravskými kaly a vysvětlení toho, proč se tento odpad vozí přes celou republiku a spaluje právě v čížkovické cementárně…“
Sobota - Asociace ALERTA organizovala v Litvínově druhou demonstraci spojenou s kritikou a protestem proti dovozu nebezpečného odpadu na Mostecko, tentokrát u příležitosti Dne lidských práv s důrazem kladeným proti jejich porušování a také za čisté životní prostředí. Demonstrace se však nesetkala s velkým zájmem veřejnosti. Asociace ALERTA přesto hodlá v protestech proti dovozu odpadu pokračovat.
……………………………………………………
pozn. Tento text je chronologickým soupisem událostí. Jeho cílem není popisované události či informace schvalovat, kritizovat nebo jinak hodnotit. To necháváme na čtenářích a čtenářkách samotných!
Zdroj: http://alerta.cz/?p=3023