Ústecký kraj - Jde vám o vlastní prospěch, nikoliv veřejný zájem. Takový vzkaz vyslali směrem ke krajským politikům a úředníkům Občané proti kalům.
„V současné době lze vysledovat zvýšený tlak průmyslové lobby při rozhodování státních orgánů, propojení byznysu a politiky. Současná politická reprezentace vychází vstříc zájmovým skupinám a svým rozhodnutím a jednáním poškozuje práva občanů,“ stojí v prohlášení.
Litoměřickou občanskou iniciativu „zvedla ze židle“ odpověď krajského úřadu sepsaná Pavlem Sedleckým. Ten na podnět k zahájení změny integrovaného povolení čížkovické cementárny reagoval konstatováním, že úřad neshledal důvody k zahájení řízení.
Dále se iniciativě nelíbí, že Krajský úřad Ústeckého kraje nemá koncepci snižování ekologické, imisní a emisní zátěže regionu. „Vydávaná integrovaná povolení jsou naopak benevolentní a podnikům zvyšují zákonem stanovené limity,“ uvedli Občané proti kalům ve svém stanovisku.
Nezůstává ale jen u slov. Iniciativa spolupracuje s občanským sdružením Public Interest a advokátní kanceláří Michaely Šubrtové. Ta podala stížnost proti postupu kraje a vlády k Evropské komisi. Chystá se i žaloba přímo na Krajský úřad Ústeckého kraje kvůli nečinnosti.
V reakci na pálení ostravských jedů čížkovickou cementárnou iniciativa se sdružením dále připravuje podmínky a postupy pro podání hromadné žaloby občanů s poškozeným zdravím na znečišťovatele v regionu.
Cementárna Lafarge tak svým rozhodnutím nechat dovézt do Ústeckého kraje upravené ropné kaly ke spalování udělala „medvědí službu“ ostatním průmyslovým podnikům. Ty totiž rovněž denně vypouštějí z komínů jedy, z kterých je severočeská populace nemocná.
„Tyto skutečnosti mají za následek zvyšování negativní zdravotní zátěže, které se v konečném důsledku projevují na nezvratném poškození zdraví populace, zejména dětí, a zvyšujícími se náklady na zdravotní péči,“ doplnili Občané proti kalům v prohlášení.
Iniciativa chce zajistit nezávislé měření imisí nejen kolem cementárny na Litoměřicku, ale připravuje vlastní monitoring životního prostředí v blízkosti velkých znečišťovatelů.
„Nadále trváme na zveřejňování výsledků pravidelného monitoringu spalovacího procesu v cementárně,“ stojí v prohlášení. Požadavkem je i zveřejnění spadové studie do konce března.
Zatímco Ústecký kraj plánuje provádět kontroly Geobalu 4 na litvínovské skládce Celio jen čtyřikrát do roka, cílem jsou měsíční kontroly. „Budeme to požadovat ve spolupráci s dalšími iniciativami a sdruženími,“ konstatovali odpůrci kalů.
Ti také upozornili, že pokud se do Ústeckého kraje doveze dalších 100 tisíc tun kalů z Ostravy, budou ostře a masivně protestovat.
Krajský úřad zatím reagoval prohlášením, že na litvínovskou skládku míří kontrola. Ta už podle mluvčí Magdaleny Hanáčkové proběhla v pondělí v čížkovické cementárně. „Kontrolovalo se dodržování integrovaného povolení ve vztahu s nakládáním s Geobalem 4. Nebyly zjištěny žádné nedostatky.“
Autor: Radek Pešout Ing.
Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/kraj-bude-celit-zalobam-kvuli-cementarne-20120314.html