Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

pátek 9. března 2012

Začíná pálení kalů z Ostravy, do cementárny je vozí čtyři kamiony denně

    9. března 2012  8:28

    Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku v pátek obnovuje po zimní pauze výrobu. Od příštího týdne bude využívat jako palivo kaly z ostravských ropných lagun, jež odborníci označují za nebezpečný odpad. Pálení kalů se lidem nelíbí, podle cementárny však nic nehrozí.


    "Že cementárna zahajuje výrobu, to samozřejmě víme. Ale že bychom chystali nějaké další akce, to zatím ne. Čekáme na odpovědi na naše protesty nebo stížnosti," uvedl jeden z odpůrců pálení a dovážení kalů na sever Čech Raul Cruz.

    Občanské sdružení Proti kalům podalo proti dovážení kalů a jejich pálení na Litoměřicku mimo jiné stížnost třeba i k Evropské komisi. "Večer máme jednání s právničkou," dodal další aktivista Libor Pisklák.

    Obnovená výroba v cementárně po pravidelné zimní odstávce začala zajímat také okolní úřady. "Budeme se tím samozřejmě zabývat. Teď ale vyčkáváme, uvidíme, co ukážou nejbližší měření," řekl vedoucí odboru životního prostředí radnice v Litoměřicích Pavel Gryndler.

    Pro samotnou cementárnu je pátek především zahájením výroby. Spalování geobalu nechce z pochopitelných důvodů společnost příliš rozebírat.

    "Z našeho pohledu nejde o žádnou senzaci. Prostě rozšíříme portfolio látek, které u nás spalujeme, o Geobal 4. V podstatě jím nahradíme kaly z litvínovského Růžodolu, které jsme pálili dosud a které měly velmi podobné složení," uvedla mluvčí Lafarge Cement Milena Hucanová.
    Lidi straší další tuny ostravských kalů

    Závod při výrobě cementu spaluje dvacet různých látek, včetně drcených pneumatik či odpadních olejů, které jinak než kontrolovaným pálením nelze likvidovat. Hucanová dodala, že zvláštní listopadová spalovací zkouška potvrdila, že při spalování geobalu cementárna nevypouští nic, co by porušovalo předpisy a nařízení.

    Cementárna se nyní hájí také dalšími úpravami. Během dvouměsíční odstávky například vylepšila elektrostatický filtr. "Díky tomu se sníží emise prachu," vysvětlila Hucanová. Právě vysoká prašnost je přitom problém, který obyvatele Lovosic a okolí trápí dlouhodobě.

    Nejvíc nejistot kolem cementárny ovšem stále souvisí se spalováním ostravských kalů. A klid nespokojeným lidem nepřináší ani spekulace, že na Ostravsku je 110 tisíc tun dalších kalů. Také ty by se teoreticky mohly likvidovat na severu Čech.

    "Tohle se mi samozřejmě nelíbí. Hlavně proto, že to je nesystémové. Opět se jedná o to, že by se tyhle látky musely převážet přes celou republiku. A to kritizujeme od začátku," upozornil Gryndler.
    Pálení budeme sledovat, slibují aktivisté

    Na skládce Celio u Litvínova je nyní 110 tisíc tun, které státní i krajské úřady dovolily převézt z Ostravska na sever Čech. Postupně se budou dovážet k pálení v Čížkovicích. "Zatím tu ale není nic, přivážet se začnou nejspíš v pondělí," uvedla Hucanová. Denně by to měly být čtyři kamiony.

    Jejich návěsy budou zakryté víkem, aby geobal netrousily podél silnic. Při pálení se pak budou používat maximálně tři tuny za hodinu. Jak vše probíhá, si mohou zájemci sami prohlédnout při dnech otevřených dveří. První cementárna připravila na příští čtvrtek.

    Sledovat pálení kalů budou i aktivisté ze sdružení Proti kalům. Osobně už to ale nebude dělat Cruz. "Já jsem původně z Ústí nad Labem, ale nyní jsem využil možnosti a odstěhoval se do jižních Čech. Částečně je to i kvůli kalům," prohlásil Cruz.

    Právě další znečištění severních Čech dovezením kalů z Ostravska lidé kritizují nejvíc. V loňském roce kvůli tomu protestovali obyvatelé nejen z Litoměřic, ale také z Teplic či Mostu. Vedle samotného dovážení kalů jim vadí hlavně přístup státních i krajských orgánů, které to umožnily.
    Autor: Tomáš Kassal

    Zdroj: http://usti.idnes.cz/zacina-paleni-kalu-z-ostravy-do-cementarny-je-vozi-ctyri-kamiony-denne-1zt-/usti-zpravy.aspx?c=A120308_183229_usti-zpravy_oks