vydáno: 09.03.2012, 11:01 | aktualizace: 09.03.2012 11:03 | zvětšit foto
Čížkovice (Litoměřicko) - Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku dnes obnovila po zimní odstávce výrobu a příští týden začne se spalováním takzvaných ostravských kalů. ČTK to řekla mluvčí firmy Milena Hucanová. Spalování kalů vyvolává u obyvatel severu Čech silné emoce, protože region platil do 90. let za nejznečištěnější v Česku. V cementárně by se mělo spálit v příštích pěti letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo. Firma tvrdí, že podle měření není spalování závadné, odpůrci to zpochybňují a připravují protesty.
Kdy přesně spalování začne, firma zatím neupřesnila. Slovu kaly se brání, používá termín palivo, pálit se totiž budou smíchané s vápnem. "Dnes jsme ukončili zimní odstávku a najeli jsme na výrobu. Do palivového mixu ho začneme přidávat někdy během příštího týdne," řekla ČTK Hucanová.
Cementárna přes zimu vylepšila prachové filtry a tvrdí, že životní prostředí v okolí se nezhorší. I proto, že ostravské kaly v pecích vystřídají podobnou hmotu, vytěženou před lety v okolí litvínovského Chemopetrolu. Palivový mix cementárny tvoří asi 40 procent uhlí, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a kaly.
Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství už na podzim, mimo jiné kvůli měření emisí. Akreditovaná firma při něm zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Tiskové oddělení kraje už dříve vzkázalo, že úřad nyní nemá k přehodnocení zákonný důvod.
Aktivisté z nedalekých Litoměřic i ekologických sdružení kvůli tomu podali přes zimu několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí. "Jde o žalobu kvůli nečinnosti krajského úřadu. Žádali jsme jej, aby změnil integrované povolení, ale neudělal to, přitom ho k tomu samému nabádala i Česká inspekce životního prostředí," řekl dnes ČTK jeden z lídrů hnutí proti spalování kalů Libor Pisklák.
Odpor bude mít i jinou podobu. Pisklákovo sdružení připravuje kampaň, která má "poděkovat" politikům a bude vyzývat lidi, aby příštích šest let zhluboka dýchali. "Ale mimo naše sdružení jsou i skupiny, které zvažují blokádu cementárny, že se k její bráně přivážou řetězy jako na Šumavě," řekl Pisklák. Podle něj nemusí jít nutně o hnutí Greenpeace, které je podobnými akcemi známé. "Těch skupin, kterým to tak vadí, je víc," dodal Pisklák.
Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. V předchozích letech je zlikvidovalo sdružení Čistá Ostrava, které za to od státu dostalo asi 2,5 miliardy korun. To, že se spalují v Čížkovicích, vysvětlují zainteresovaní lidé tím, že cementárna je pro podobné účely nejvhodnější zařízení v zemi. Výhodné je to i pro firmu, která tak ušetří ročně několik milionů korun za uhlí.
Autor: ČTK
www.ctk.cz
Zdroj: http://regiony.impuls.cz/zpravy/766129
Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky
- Video: Další kaly se po roce 2018 v cementárně spalovat nebudou - 3/20/2013
- Další kaly už pálit nebudeme, slibuje nový šéf čížkovické cementárny - 3/14/2013
- Kdo, kdy a jak zlikviduje tuto ekologickou zátěž? (Česká televize: Nedej se) - 3/14/2013
- Cementáři nové kaly nechtějí - 3/11/2013
- Cementáři nové kaly nechtějí, spálí jen to, co je u Litvínova - 3/11/2013