Ústí nad Labem - Ústecký kraj kontroloval skládku u Litívnova, kam vozí upravené ropné kaly z Ostravy. Výsledky odpovídaly jeho požadavkům, další kontrola bude 20. října.
15.10.2011 4:04 aktualizováno 15.10.2011 12:32
Skládka funguje jako překladiště před převozem paliva do cementárny v Čížkovicích, kde je budou po šest let spalovat. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Hanáčková.
"Kontrolní odběr dosud provedený krajským úřadem potvrdil hodnoty deklarované společnostmi Geosan a Celio a vyhověl rovněž požadavkům na vodný výluh. Mimo rámec integrovaného povolení bude krajský úřad přibližně jednou měsíčně provádět vlastní kontrolní odběry a analýzy prostřednictvím akreditované laboratoře," sdělila Hanáčková. Analýza jednoho vzorku stojí podle ní 10 tisíc korun.
Další kontrolu kraj plánuje na 20. října, výsledky bude znát do deseti dnů. Ještě před naložením materiálu v Ostravě se odebírají vzorky z každé zásilky. Taková, která testováním neprojde, nesmí být odvezena. "Pokud by došlo ze strany společností realizujících likvidaci odpadu na našem území k porušení jakékoli podmínky stanovené v integrovaném povolení, bude vyvozena odpovědnost," dodala mluvčí.
Vedení Ústeckého kraje využití paliva z ostravských lagun ke spalování v srpnu odmítlo. Odbor životního prostředí krajského úřadu ale nakonec povolení ke skladování kalů na skládce u Litívínova vydal, prý neměl jinou možnost. Ročně se má v cementárně Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku spálit zhruba 20 tisíc tun paliva, přitom z Ostravy do skladu u Litvínova má být do konce letošního roku převezeno asi 110 tisíc tun. Ekologové z toho nejsou příliš nadšení, je to prý ale mnohem lepší řešení než spálení v elektrárně.
Ropné kaly se v Ostravě shromažďovaly celé minulé století, jako odpad je produkovala tamní chemička Ostramo. Výsledné laguny jsou považovány za jednu z největších ekologických zátěží v Česku, celkem v nich bylo uloženo asi 200.000 tun kalů.
O využití kalů jako paliva se hovoří už několik let. První plány v roce 2008 vzbudily na Ostravsku značné obavy ze znečištění ovzduší a totéž se opakovalo i v Ústeckém kraji. Podle kritiků obsahují kaly těžké kovy, polychlorované bifenyly i další toxické látky.
Zdroj: http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/ustecky-kraj-kontroloval-skladku-kam-vozi-ropne.html