Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

čtvrtek 3. listopadu 2011

Odpad z Ostravy tu tiká jako ekologická bomba!

3.11.2011 V. Šoltysová
Za ekologické nebezpečí a časovanou bombu označil skladování odpadu z ostravských lagun na území okresu Most náměstek primátora města Mostu Karel Novotný (ČSSD). Ten mimo jiné vyslovil zásadní dotazy, na které chtěl znát odpověď nejen on, ale i jeho kolegové, mostečtí zastupitelé. Ti je hodlají z pozice krajských zastupitelů interpelovat při zasedání Zastupitelstva Ústeckého kraje.

„V souvislosti se znepokojivými informacemi o ukládání a likvidaci vysoce toxického odpadu z ostravské společnosti Ostramo na území našeho okresu, potažmo i kraje, se obávám a předpokládám, že vy taktéž, aby v našem regionu nezačala tikat další pomyslná ekologická bomba v podobě skladování nebezpečných látek,“ uvedl ve svém příspěvku zastupitel Karel Novotný. Náměstek primátora připomněl, že ostravské laguny u chemičky Ostramo jsou léta považovány za místo, které je nejvíce kontaminované jedy v ČR. „Podle dostupných informací, které jsem získal, čištění lagun provázejí neustálé problémy. Obyvatelé si stěžují na hluk, prach, zápach. Jsme šokováni tím, že kaly z Ostravy se začaly náhle vozit na skládku nebezpečných odpadů firmy Celio přímo mezi Mostem a Litvínovem, aby v průběhu několika let byly převáženy ke spalování, a to opět zde v regionu, tentokrát v cementárně Čížkovice na Litoměřicku,“ uvedl dále. Náměstek také informoval přítomné o možných zdravotních rizicích, které může tento odpad způsobit. „Podle bezpečnostního listu může dojít k opětovnému vytvoření laguny na místě skladování. Kromě toho většina ropných uhlovodíkových frakcí, obzvláště těžké ropné frakce, pak mohou vyvolat rakovinu, jsou zdraví škodlivé a mohou způsobit poškození plic. Podle odborníků může také docházet k uvolňování látek, jako jsou polychlorované bifenyly, chlorované deriváty a další. Tyto zplodiny jsou z hlediska životního prostředí a lidskému zdraví mnohem nebezpečnější,“ upozornil a poté předložil několik otázek, které by měly být podkladem pro interpelace ze strany mosteckých a zároveň krajských zastupitelů na nejbližším zasedání Zastupitelstva Ústeckého kraje.

Zásadní interpelaci pro kraj připojila i senátorka Alena Dernerová. „Měli bychom především požadovat, aby někdo udělal skutečně odborný rozbor toho, co tu je. Ptala jsem se na to chemiků, a jestliže se skončí u chlóru, tak by se mělo pokračovat tím, co je organicky dále vázané na chlór, protože to mohou být právě již zmiňované dioxiny. Jde tedy o to, neskončit rozborem jen u chlóru, u kterého skončila možná inspekce životního prostředí, ale chtít dokonalý rozbor. Na tom bychom měli trvat a tento rozbor by měla udělat nezávislá laboratoř,“ deklarovala senátorka, podle níž by rozhodně město Most, ačkoliv není účastníkem řízení k dovážení a skladování nebezpečného odpadu u nás, nemělo zůstat pasivní. „Jsme tady v centru dění, takže je jedno, jakou formou to bude kraji řečeno, ať už žádáme nebo prosíme. Ale říct se to tam musí. Pokud by nemělo mít město Most nárok požadovat tento rozbor, je tady inspekce životního prostředí, kterou mohu požádat já ze své pozice senátorky,“ ubezpečovala Alena Dernerová.

Mostečtí zastupitelé návrhy akceptovali a odhlasovali rovněž usnesení, v němž Zastupitelstvo města Mostu žádá své zvolené zástupce Zastupitelstva Ústeckého kraje, aby interpelovalo radu kraje a odbor životního prostředí, které by měly vysvětlil, proč požehnalo uložení chemického odpadu ve firmě Celio.

Otázky Karla Novotného, náměstka primátora města Mostu

1. Jak je možné, že po zásadním odmítnutí dovozu látek z ostravských lagun ze strany Ústeckého kraje, který toto zamítl letos v srpnu, se náhle karta obrátila a odbor životního prostředí krajského úřadu nakonec povolení ke skládkování kalů na skládce v Litvínově vydal?

2. Jaké podklady a analýzy k tomu kraj měl a požádal o stanovisko certifikovanou regionální instituci, zabývající se problematikou odpadů?

3. Nehrozí, že v případě skládkování odpadu vznikne nová, zapáchající laguna? Výsledný produkt, který se vozí na hranice Litvínova, zřejmě není přesně definován. Odborníci v podobných případech varují, že vzhledem k použitému technologickému postupu nikdo neví, co navezený materiál udělá, což je ekologická bomba…

4. Proč není možné vozit odpad rovnou z Ostravy do spaloven, proč se musí skládkovat v našem regionu a proč se vozí přes celou republiku?

5. Jaké prostředky město Litvínov a kraj za znehodnocení svého životního prostředí obdrží a jaký profit bude mít firma Celio, která bude odpad skladovat?

6. Proč proti rizikovému projektu převozu a skládkování zhruba 110 tisíc tun kalů neprotestoval místně příslušný Městský úřad v Litvínově? Je pravda, že starosta Litvínova pan Šťovíček, který je zároveň poslanec a člen různých komisí, výborů či podvýborů životního prostředí, se podepsal pod rozhodnutí, kterým se město Litvínov vzdává práva na odvolání k možnosti skládkování tohoto odpadu? Proč v odvolacím řízení nebojoval za zájmy města a obyvatel a vyšel vstříc zájmům soukromé firmy?

7. Pokud poslanec a starosta Šťovíček tak vehementně bojuje za to, aby nebyly limity uhlí prolomeny a aby se uhlí dále netěžilo, a taková věc, jako je nebezpečný odpad, který může zamořit okolí, způsobit rakovinu a plicní onemocnění, mu nevadí, pak je to velmi na pováženou. Měl by zvážit své další působení ve všech komisích, výborech a podvýborech životního prostředí...

Skládkování kalů chceme vidět na vlastní oči!

Skládkování ostravských kalů mezi Mostem a Litvínovem se týkal i dotaz mosteckého zastupitele Daniela Drtíka (ODS).

„Zajímaly by mne dvě věci a to, jaký postoj k celé věci zaujímá vedení města Mostu a jestli je možné ze strany města toto rozhodnutí nějakým způsobem ovlivnit?“ ptal se zastupitel. Odpovědi se mu dostalo z úst primátora Mostu Vlastimila Vozky: „Musím říci, že z toho nejsme nadšeni. Je to činnost, která probíhá na území města Litvínova, proto se povolení týká města Litvínova. Integrované povolení prošlo krajem. V tuto chvíli jsou připraveny interpelace na krajské zastupitelstvo a bude se o této věci z pozice krajských zastupitelů jednat a hovořit s tím, že je potřeba ověřit, co přesně se sem dováží s odkazem na chlór a další látky, které tam mohou být. Dále by se měl provést rozbor, eventuálně stanovit podmínky pro další a další rozbory, aby se zcela vyvrátilo, že jsme ohrožováni. A pokud tomu tak nebude, tak aby se rozhodnutí okamžitě zrušilo a celá ta záležitost se vrátila, kam patří,“ sdělil primátor s tím, že město Most nebylo osloveno a nebylo ani účastníkem řízení. „Velmi nás to mrzí. Uděláme vše prostřednictvím krajských zastupitelů, aby se tato záležitost co nejrychleji vyřešila bezpečně pro naše občany a správným způsobem,“ dodal ještě první muž města. K diskutovanému tématu vznesla také další dotaz zastupitelka a senátorka Alena Dernerová, která navrhovala, zda by nebylo možné se jít na skládkování tohoto odpadu podívat na Celio osobně. „Neměli bychom se na skládku jít podívat, jak to vypadá a zda tu skutečně odpad leží někde na haldách? Já si myslím, že bychom tam měli vyjet, kdo by měl zájem. Já určitě, i když nemám mnoho času…“ prohlásila Alena Dernerová. Primátor přislíbil exkurzi zorganizovat. „Požadavek je oprávněný. Registrujeme jej a tuto exkurzi zorganizujeme,“ přislíbil Vlastimil Vozka.

„Nenechme si to líbit!“ apeluje senátorka Dernerová


Kolem nebezpečných kalů, které se k nám dovážejí z Ostravy a skladují na Celiu, se rozpoutala žhavá diskuse i na mosteckém zastupitelstvu. Ostrá kritika zazněla například z úst mostecké senátorky a lékařky Aleny Dernerové, která varovala před hrozícím nebezpečím a možnými riziky. Upozornila i na to, že kaly s největší pravděpodobností mohou obsahovat velmi nebezpečné látky, které mají závažný vliv na zdraví zdejších obyvatel.

„Jak jsem se dozvěděla, tak tyto nešťastné kaly jsou údajně někde na haldách a prší na ně!“ kroutila nevěřícně hlavou senátorka. „Jsou to odpady, které jedou přes celou republiku, a mohu potvrdit, že se mnozí v Senátu divili, a jsou to i lidé kolem Ostravy a mí kolegové, proč se vozí takováto hmota přes celou republiku sem k nám, když jsme tady stejně zamoření jako oni,“ řekla Alena Dernerová. Senátorku především zajímalo, jakým způsobem by se mohlo město Most angažovat a pokusit se zamezit dalšímu skladování a převážení odpadu do této oblasti. Město Most paradoxně totiž leží blíže ke skládce než město Litvínov, v jehož katastru se skládka nachází.

„Inspekce životního prostředí vyšetřuje tuto hmotu, kterou tady máme, a říká, že je tam chlór. Tak by bylo dobré a pokusím se, aby se chlór ještě více rozebral a zkoumaly se organické sloučeniny, které k tomu patří, tzn. bifenyly a dioxiny. Není to žádná legrace, když si vezmete, že se z trhu stáhly desetitisíce kuřat, v kterých byla mikročástice dioxinu. Dokážete si představit, kolik dioxinů je právě v těchto kalech,“ zhrozila se senátorka a uvedla také sou vislost, podle níž jsou v kalech mimo jiné obsažené i oleje, které se používají například do transformátorů. „Zde jsou dioxiny evidentně přítomné. Myslím si, že bychom si to vůbec neměli nechat líbit, protože to je velmi závažná věc a týká se nás a zdraví všech tady,“ zkonstatovala lékařka.

Jedním z možných řešení, které by podle senátorky mohlo ztížit cestu odpadu z Ostrav k nám, je prý současné překladiště. To se nachází v okolí Podkrušnohorského technického muzea. „Měla jsem jeden anonymní telefonát, že tyto kaly jsou překládány na nějaké vlečce. Nevím, komu tato vlečka patří a pokud někomu patří, tak bych chtěla vědět, kdo to je. Protože je to článek, který by mohl říct, že se to tady prostě překládat nebude a že to tu nechceme. Určitě existuje nějaký dozorčí orgán a je to jeden z článků řetězu, proč ty kaly tady máme,“ domnívá se senátorka Dernerová.

Zdroj: http://www.homerlive.cz/zpravodajstvi/odpad_zostravy_tu_tika_jako_ekologicka_bomba.html