Kauza GEOBAL 4 - nejnovější příspěvky

sobota 31. března 2012

Pisklák: „Cementárna řešila své ekonomické zájmy“

Lovosicko – Iniciativa Občané proti kalům chystá na 21. dubna protestní pochod k čížkovické cementárně. Libor Pisklák v rozhovoru připomíná, o co v kauze kalů vlastně jde.

Níže najdete snímky čížkovické cementárny z pátku 30. března 2012.
Cementárna již několik dní spoluspaluje nebezpečný odpad. Takže to vypadá, že vedení cementárny neakceptuje vůli občanů, která byla vyjádřena nejen peticí a demonstrací, ale i nesouhlasnými stanovisky měst a dokonce nově i svazku obcí Integro. Má tedy smysl bojovat proti pálení, když vedení cementárny je de facto „proti všem“ a minimálně šest let bude upravené kaly spalovat?
Domníváme se, že ta situace je natolik závažná, že je zapotřebí i nadále vyvíjet tlak na politiky, dotčené orgány a firmy  tak, aby se z této situace nestal precedent. V tuto chvíli z vyjádření institucí a vedení čížkovické cementárny vyplývá, že zde byla vyvolána v souvislosti s kauzou ostravských kalů zbytečná hysterie a občané jsou dezorientováni médii. Bylo by zapotřebí se vrátit na začátek likvidace těchto toxických látek a připomenout, v jakém konspirativním způsobu se transport  realizoval. Je nutné rovněž připomenout, že již samotné zpracování těchto látek v Ostravě neprobíhalo v režimu, který byl schválen vládou a  byl vysoutěžen v roce 2004.
Už ten fakt, že se z toxických látek vyprodukoval výrobek, je protizákonné, což následně potvrdila i polská strana, kam byly tyto odpady nelegálně vyvezeny. Rovněž rozhodování krajského úřadu, kdy jeho původní zamítnutí se během pár týdnů změnilo v povolení v režimu nepodstatné změny, dávalo  dost důvodů občanům, kteří celou kauzu sledovali,  k vzniku obav. Fakt, že se v Ostravě nakládal výrobek  a do skládky Celio u Litvínova přijel nebezpečný odpad, mohl být i argumentem pro krajský úřad, aby v dané věci rozhodoval jinou formou, než bylo činěno, tzn. změna integrovaného povolení měla jít ve standardním režimu, což se nestalo.

Proč si myslíte, že to přijelo zrovna do  Čížkovic?
Domníváme se, že čížkovická cementárna svým rozhodnutím řešila své ekonomické zájmy, ale svým způsobem pomohla dotčeným firmám řešit pro ně velmi nepříjemnou situaci. Pokud by kaly z Ostravy nezmizely, vznikl by pro ně velký problém a hrozila jim ztráta ve výši 250 milionů korun. Domníváme se proto, že zde nešlo ani o technologické možnosti samotné cementárny, která je na pálení těchto odpadů od roku 2007 cíleně  orientovaná, ale především  o  ohrožení termínu této státní zakázky se všemi dopady na dotčené firmy.
Průběh celé realizace je ukázkovým příkladem propojení byznysu a politiky se všemi negativními dopady. Tvrdíme od začátku, že to je zásadní systémová chyba, kdy převoz takového obrovského množství toxických látek z jednoho těžce ekologicky zkoušeného regionu do druhého se stejnou zkušeností a zátěží je velkou chybou, která by se již neměla opakovat.

Cementárna ale nyní neustále tvrdí, že spalovací zkouška potvrdila, že do vzduchu továrna nic škodlivého nevypouští a že dodržuje své emisní limity. Co vy na to?
Je důležité připomenout, že vedení cementárny bylo překvapeno a zaskočeno negativním ohlasem jejich rozhodnutí, a proto odložilo spalování Geobalu 4. Pod tlakem veřejnosti, a zde bychom měli zdůraznit, že připravilo pod tlakem veřejnosti spalovací zkoušku. A pokud nebudeme tuto zkoušku dále komentovat a říkat jenom následná fakta, aby si občané mohli udělat svůj obraz o jejím průběhu, zkoušku realizovala firma Proekos, která byla vybrána cementárnou. V průběhu té zkoušky a během čekání na její vyhodnocení najížděly vlaky s odpadem do Litvínova a vyhodnocení zkoušky proběhlo dva dny poté, co byl vyložen poslední vlak na Celiu.
Pro nás, kteří se zúčastnili samotné zkoušky, bylo překvapivé, jak reagovali pracovníci této firmy na přítomná média a jak nervózně pracovníci reagovali na focení jejich zařízení, kterými byla zkouška monitorována. Velkým problémem bylo i zveřejňování výsledků zkoušky, kdy po nátlaku přítomných byly uvolněny širší informace o průběhu a výsledcích měření. Na náš dotaz, zda by mohlo být měření prováděno náhodně vybranou firmou mající příslušné licence v náhodně vybraném termínu v průběhu výroby, nám bylo sděleno, že by to bylo finančně nákladné a organizačně  komplikované.

Dnes se ví, že cementárna si Geobal 4 koupila a je na její zodpovědnosti, co s ním bude dále. A nikdo neví, jak se ta hmota během těch šesti let změní. Dnes třeba pálí něco jiného, než budou pálit za dva roky. Co si o tomto názoru myslíte?
Je to jedna věc, která nás velmi znepokojuje. Máme informace z Polska a Vratimova, kde Geobal již nějakou dobu leží, že dochází k destrukci těchto látek a že se materiál spéká a jeho nová konzistence působí problémy již při samotném nakládání. Z integrovaného povolení vydaném Celiu je zřejmé, že by se  s  Geobalem nemělo dále manipulovat, neboť hrozí vytěkání  nebezpečných látek do ovzduší a je tedy otázkou, jak si cementárna poradí při likvidaci takto změněné hmoty.

Teď všichni tvrdí, že čížkovická cementárna je tím nejlepším zařízením, tedy i tím nejlepším způsobem na likvidaci tohoto odpadu. Myslí si to i sdružení Občané proti kalům?
Domníváme se, že Čížkovice se neliší od jiných podobných zařízení. Cementárna se od roku 2005 orientovala na spalování odpadů. Jak lze vyčíst z výročních zpráv, v tuto chvíli vyrábí na 50 procent své kapacity a její palivo tvoří ze 60 % odpady. Továrna investovala prostředky do speciálního přidavače těchto látek ve výrobním procesu a haly na uskladnění těchto nebezpečných odpadů, což je asi jediné, co je odlišuje od ostatních. Navíc díky tomu, že prý zpracovává surovinu s vysokým obsahem fosilních zbytků ve vápenci, má navýšené limity pro vypouštění emisí u ovzduší.  A to se také promítlo při konečném rozhodování, neboť ostatní cementárny tuto výjimku nemají. Dle původního projektu, schváleném vládou, se měly kaly likvidovat v sedmi vytipovaných zařízeních podobného typu v Česku.
Jenže ještě v únoru 2011 to nikdo nechtěl, a  to ani Čížkovice, což dokládá vyjádření: „Oslovené české koncovky jsou vybírány po konzultaci s odborníky v oblasti energetického využití alternativních paliv. Jednání s českými odběrateli jsou však zatím neúspěšná.“ Vše se ale najednou změnilo v květnu, kdy se muselo rozhodnout, co s kaly. Jsme přesvědčeni, že existují a jsou dostupné technologie, které jsou šetrnější a minimalizují dopad na životní prostředí a zdraví lidí. Například v současnosti často  zmiňované a problematicky likvidované přítomnosti azbestu v budovách lze ukázat, že  tehdy zcela legální a normálně realizovaná výroba těchto komponentů  se dnes jeví jako fatální omyl.
Domníváme se, že generace našich dětí nás bude proklínat už jenom proto, že jsme zcela nečinně přihlíželi k tomu, jakým způsobem se kontaminuje nebezpečnými látkami životní prostředí, ve kterém oni a jejich děti budou muset žít. Překotný vývoj nových technologií, jako např. nanovlákna, ukazuje, že to co se nám dnes jeví jako to nejlepší řešení, může během několika let vypadat jako fatální omyl. Na to, že jsou i jiné možnosti likvidace kalů, poukazují i odborníci již od samého počátku realizace této zakázky.

Jak byste reagovali na odboráře, kteří vydali tiskovou zprávu a v ní v podstatě píší, že se útočí na jejich pracovní místa?
Domníváme se, že je to velké nedorozumění. Vítáme jakýkoliv podnik  včetně cementárny, který přispěje k zaměstnanosti a rozvoji regionu. U těchto podniků je však důležité připomenout, že proces výroby, ve kterém pracuje například 180  zaměstnanců, významně ovlivňuje životní prostředí regionu, ve kterém po součtu přilehlých měst a obcí žije 100 tisíc obyvatel. Když se podniky budou chovat eticky a budou přispívat svými novými technologiemi k zlepšování zatíženého prostředí, bude jejich činnost veřejně pozitivně vnímána.
Autor: Radek Pešout Ing.




Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/pisklak-cementarna-resila-sve-ekonomicke-zajmy-20120331.html

pátek 30. března 2012

Lovosice odmítly dar od cementárny

Lovosice – Zatímco  jiné obce sáhly po sponzorském příspěvku ve výši 50 tisíc korun od čížkovické cementárny, lovosičtí zastupitelé odmítli  dar v hodnotě 250 000 korun.
Aktivitu Lafarge Cement a ochotu radních města v čele se starostkou Lenkou Lízlovou (ČSSD)  přijmout peníze kritizovala především opoziční ODS.  Nakonec se „pro“ vyjádřilo jen pět zastupitelů, zatímco osm  jich bylo proti a osm se zdrželo. 

Na čtvrtečním zastupitelstvu se   strhla kvůli sponzorským penězům od firmy, která spaluje nebezpečný odpad z ostravských ropných lagun, slovní přestřelka.

Jan Jakub: „Je to neetické. Je to jako říct: my přijímáme, my za to budeme rádi mlčet. Je to kupčení.“

Lenka Lízlová: „To jsou dvě rozdílné věci. Neznamená to, že město bude dělat vstřícné kroky.“

Vladimír John: "Osm let jsme je žádali o sponzoring sportu. Nedali. Tohle je výsměch. Když už si nás chtějí koupit, ať dají víc. Navíc si to dáváte na svoje projekty (obořil se na koalici).“

Miroslav Závada: "Je to málo. Doufám, že si nemyslí, že je to za mlčenlivost.“

Jan Jakub: „Když si od někoho vezmu peníze, nelze říkat, že jsem nestranný.“

Lenka Lízlová: „Já si žádné peníze neberu.“

Jiří Puchar: „Od firem Lovochemie, Glanzstoff  jsme vzali...“

Jan Piegl ml.: „Patnáct rodin s mentálně postiženými dětmi na to čeká.“

Vladimír John: „Nedělejte z nás, že nechceme dát potřebným. Na to se nevymlouvejte.“

Vojtěch Srba: „Ta částka je hodně nízká.“

Vladimír John: „Jsme rozděleni. My tady máme něco, na co to dáme. Diskutovali jsme o tom? Ne. Jsme tak chudí, abychom se za 250 tisíc nechali koupit?“

Lenka Lízlová: „Rada města předložila projekty, Lafarge si je vybrala.“

Občan: „Nebudeme ze sebe dělat kašpary. Neberte to.“

Lenka Lízlová: „Proč mně vkládáte do úst, že se nechávám podplácet od firmy?“

Arpád Gebur: „Nepřijmout. Ta částka je podřadná. Měli bychom ukázat, že na žebrácké podpory nečekáme.“

Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/lovosice-odmitly-dar-od-cementarny-20120331.html

středa 28. března 2012

125 555 600 Kč zaplatily vloni firmy za znečišťování ovzduší

Litoměřicko – Ta částka v titulku je souhrn plateb, které zaplatili velcí znečišťovatelé, jejichž továrny jsou umístěny v Ústeckém kraji. Zaplatili proto, že denně vypouštějí špínu z komínů.

Zamořují ovzduší a z vybraných peněz se mají jaksi „vykoupit“. Peníze pak mají být použity na ekologická řešení. V právě projednávaném zákonu o ovzduší průmyslové podniky, zejména elektrárny, teplárny či chemický průmysl usiluje o jedno  –  neplatit nic. Průmyslníci to obhajují tím, že jejich firmy budou vůči zbytku Evropy a světa nekonkurenceschopné a v konečném důsledku to zaplatí zákazníci a odběratelé  tepla.

Finální podobu zákona mají ve svých rukou po vrácení senátem opět poslanci. Ti z větší části slibují, že poplatky budou zachovány, i když vyčíslování sazeb už bude jiné, než dosud.

Deník zjistil, kolik velcí znečišťovatelé v Ústeckém kraji na poplatcích zaplatili. Za rok  2011 to bylo 125 555 600 korun . Poplatkové hlášení podalo celkem 147 provozovatelů zvláště velkých a velkých zdrojů znečišťování ovzduší. Ústecký kraj je společně s Ostravskem „premiantem“ v množství znečišťovatelů.

Z pohledu výše sazeb je největším znečišťovatelem ČEZ, který má pět elektráren: Elektrárna Prunéřov II (26 944 200 Kč), Elektrárna Počerady (20 512 500 Kč), Elektrárna Ledvice  (13 324 200 Kč), Elektrárna Prunéřov I (6 763 400 Kč), Elektrárna Tušimice (2 108 600 Kč).

Dalšími znečišťovateli z pohledu poplatků jsou teplárny a petrochemie Unipetrol RPA s United Energy v Komořanech  na Mostecku, teplárna v Trmicích u Ústí a AGC Flat v Teplicích. 

Z pohledu Litoměřicka je jasné, že region je ve zdrojích znečišťování ovzduší rovnocenný okresům v pánevní oblasti.

Z údajů, které Deníku poskytl  krajský úřad, vyplývá, že na malé ploše je minimálně osm velkých znečišťovatelů.  Nejvíce platí lovosický Glanzstoff Bohemia za emise sirouhlíku, což je vysoká sazba za znečišťování ovzduší (20 446 200 Kč).
Následuje Mondi Štětí, celulózka (1 946 300 Kč), energetika (1 010 500 Kč). Dále následuje Lovochemie kde je zpoplatněno vypouštění TZL, SO2, NOx, CO, NH3, fluoru a jeho anorganických sloučenin (jako HF). Platí i Lafarge Cement, a to za vypouštění TZL, SO2, NOx, HCl, HF, Cd, Tl, Hg, Sb, As, Pb, Cr, Co, Cu, Mn, Ni, V, dioxinů, furanů, TOC, VOC – jak uvedl na dotaz Deníku krajský úřad.
„Poplatky pouze vyměřujeme. Tyto poplatky vybírá a vymáhá celní úřad na základě rozhodnutí vydaných naším úřadem,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.


Jak to vidí Svaz chemického průmyslu České republiky

Zcela se opomíjí fakt, že díky obrovským investicím do ekologických opatření snížil průmysl v období 1990 až 2010 emise pevných látek zhruba desetkrát, emise oxidů síry více než desetkrát a emise oxidů dusíku o více než jednu polovinu.

V kampani o poplatcích za průmyslové emise také zaniká skutečnost, za co všechno chemický průmysl (a další sektory) již platí a bude muset platit: vedle nákladného nařízení REACH jsou to i nákupy povolenek v systému EU ETS, náklady spojené s novým integrovaným povolením – obé v řádech desítek miliard korun. K tomu připočtěte vícenáklady na energie spojené s podporou obnovitelných zdrojů, opět v řádu desítek miliard Kč. A k tomu chceme, aby průmysl byl konkurenceschopný a profitní a odváděl daně do rozpočtu. A zároveň, aby se v naší zemi uchoval a udržel a fungoval jako solidní a stálý zaměstnavatel.

Svaz chemického průmyslu ČR proto považuje za nepřijatelný pozměňovací návrh senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí k návrhu zákona o ochraně ovzduší. Tento návrh, budící dojem návrhu motivujícího průmysl k úsporám emisí, obsahuje však řadu nedostatků, které povedou k plné poplatkové povinnosti pro firmy všech velikostí i při maximální snaze o snížení emisí.

(redakčně kráceno)
Ladislav Novák, SCHP ČR

NA LITOMĚŘICKU JSOU POVAŽOVÁNI ZA VELKÉ ZNEČIŠŤOVATELÉ Z POHLEDU VÝŠE POPLATKŮ TITO:

Glanzstoff Bohemia v Lovosicích
Mondi ve Štětí
Lovochemie v Lovosicích
Lafarge Cement v Čížkovicích
ale také například Masokombinát Procházka v Roudnici nad Labem nebo Opavia – LU v Lovosicích či teplárna v Litoměřicích
Zdroj: Krajský úřad Ústeckého kraje
Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/125-555-600-kc-zaplatily-vloni-firmy-za-znecistovani-ovzdusi-20120328.html

Pokutu za sanaci lagun v Ostravě bude řešit odvolací orgán MŽP


ČTK - 27.3. - Pokutou pro společnost Geosan Group za pochybení při sanaci lagun po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě se bude zabývat odvolací orgán ministerstva životního prostředí. ČTK to dnes řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Ivana Awwadová. Podklady k odvolacímu řízení by inspekce měla odvolacímu orgánu odeslat dnes.

    Za chyby při sanaci lagun, kdy uniklo do ovzduší nadměrné množství oxidu siřičitého, ČIŽP udělila na přelomu ledna a února společnosti Geosan Group pokutu šest milionů korun, tedy při horní zákonné hranici, která je osm milionů. Jde o nejvyšší pokutu, kterou oblastní inspektorát ČIŽP v Ostravě v oblasti integrované prevence vůbec kdy uložil.
    Společnost využila svého práva na odvolání. Podle Awwadové nejprve požádala o prodloužení patnáctidenní odvolací lhůty, aby se se stanoviskem inspekce mohla seznámit. "Po dodatečném zdůvodnění a po vypořádání se s dalšími námitkami se tak nyní spis předává odvolacímu orgánu ministerstva životního prostředí," uvedla Awwadová.

    Odvolání má odkladný účinek, společnost zatím nemusí pokutu zaplatit. V případě, že by odvolací orgán rozhodnutí inspekce potvrdil, mířila by polovina částky z pokuty do rozpočtu kraje, druhou část pokuty by získal Státní fond životního prostředí. V pravomoci odvolacího orgánu je však podle Awwadové i případná změna výše pokuty.

    Náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD) dnes ČTK řekl, že společnost podle něj porušila všechna možná povolení, a pokutu tak vnímá jako nástroj represe. Připomněl, že dosud nebyly odtěženy všechny laguny a zhotovitel potřebuje prodloužit integrované povolení. Krajská rada ale odmítla požadavek společnosti na vznik meziskladu.

    "Řízení o udělení integrovaného povolení tak bylo pozastaveno s tím, že zhotovitel musí doplnit požadované dokumenty," uvedl. Kraj požaduje například souhlas příslušných ministerstev nebo posouzení vlivu na životní prostředí. Bez integrovaného povolení další odtěžování nemůže začít.

    Z loňské kontroly inspekcí vyplynulo, že firma porušila několik podmínek integrovaného povolení. Podle závěrů správního řízení firma například při překročení denního imisního limitu pro oxid siřičitý nezastavila práce na zvápňování laguny.

    Laguny po chemičce Ostramo, která byla v provozu celé 20. století, jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo sdružení firem Čistá Ostrava. Vedoucí firmou sdružení je Geosan Group. Ostravský inspektorát ČIŽP loni na podzim kvůli zápachu při sanaci lagun obdržel řadu stížností, a to nejen od občanů z nedalekého sídliště v Ostravě-Fifejdách, ale i z jiných částí města.

    Po úniku oxidu siřičitého podal centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z obecného ohrožení. Mluvčí radnice dnes ČTK řekla, že policie případ odložila.

    Martina Helánová

Zdroj: http://www.enviweb.cz/clanek/sanace/90824/pokutu-za-sanaci-lagun-v-ostrave-bude-resit-odvolaci-organ-mzp

Po vesnicích města. Cementárna rozjíždí sponzoringovou ofenzívu

Lovosicko - Ovlivnit politiky a díky nim i veřejnost se pokouší čížkovická cementárna.

Lafarge i prostřednictvím sponzorských peněz pravděpodobně chce docílit toho, aby mohla bez veřejné pozornosti spalovat minimálně šest let nebezpečný odpad. Ten si nechala za státní peníze v rámci ekologické zakázky za 2,6 miliardy korun přivézt z Ostravy na skládku Celio u Litvínova.

Nasvědčuje tomu aktivita, kterou manažeři cementárny v těchto dnech projevují. V Mostě na zasedání Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje vystoupil generální ředitel Lafarge Cement Ivan Mareš a přesvědčoval, že spalování upravených ropných kalů neškodí (Deník psal 26.3.). „Bereme na vědomí, že to, co se děje v cementárně, není nic škodlivého,“ pronesl europoslanec a odborář Richard Falbr (ČSSD).

Avšak lékaři, jako například Hassan Mezian z litoměřické ČSSD, upozorňují na zdravotní rizika. „Cementárna znečišťovatelem je. I malé množství zdraví škodlivých látek může při opakovaném působení na člověka či v kombinaci s jinými látkami působit jako příčina vzniku rakoviny či alergií.“

Podle informací Deníku čížkovická cementárna v těchto týdnech poslala několika obcím po 50 tisících korunách jako sponzorský příspěvek, například Vchynicím. „To, že jsem se zdržela (nehlasovala pro usnesení, že Integro nesouhlasí se spalováním kalů pozn. red.) s tím nesouvisí. Jsem akademicky vzdělaný člověk, na shledanou,“ zavěsila starostka Jana Chládková, aniž by dostala jakoukoliv konkrétní otázku.

Nově peníze míří i do Lovosic. „Město přišlo s projekty, které svým obsahem zapadají do naší vize o spolupráci s okolními městy a obcemi. Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli, že podpoříme dva projekty,“ sdělila na dotaz Deníku mluvčí cementárny Milena Hucanová. Cementárna jedná i s litoměřickými politiky.

Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj:  http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/po-vesnicich-mesta-cementarna-rozjizdi-sponzoringovou-ofenzivu-20120328.html

pondělí 26. března 2012

PROTESTNÍ POCHOD V ČÍŽKOVICÍCH

DNE 21. 4. 2012 OD 10:00 HODIN SE USKUTEČNÍ PROTESTNÍ POCHOD V ČÍŽKOVICÍCH
    Všichni odpůrci spalování kalů jsou zváni a vítáni!
Podrobnosti budeme postupně zveřejňovat v rubrice "Aktuality"



Pochod se uskuteční v sobotu 21. 4. 2012 od 10:00 hodin. Žádáme všechny účastníky, ať si doma vyrobí transparenty, kterými dají jasně najevo, co si o spalování kalů v Čížkovické cementárně myslí.

Další informace o připravovaném protestním pochodu budeme postupně zveřejňovat na webových stránkách: www.protikalum.cz



Zdroj: http://www.protikalum.cz/aktuality.html

neděle 25. března 2012

Exekutora Višvadera zadržela policie v Rumunsku

vydáno: 25.03.2012, 19:49 | aktualizace: 25.03.2012 20:30

Praha - Exekutora Jozefa Višvadera, který je podezřelý ze zpronevěry víc než 80 milionů korun, zadržela v sobotu policie v Rumunsku. Podle televize Nova se chtěl dostat na Ukrajinu. Případem možné zpronevěry se začala zabývat pražská policie. Višvader působil na exekutorském úřadu Prahy-západ. Loni mu peníze na účet složila v exekučním řízení společnost Geosan Group, suma ale zmizela a firmě se nedařilo s exekutorem spojit. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora podaly trestní oznámení.


Podle televize Nova policisté zadrželi Višvadera u severorumunského města Siret, když se snažil překročit hranice na Ukrajinu. Podle dokladů a značky vozu zjistili, že je v Česku hledaný. Kontaktovali proto českou stranu. Obvodní soud pro Prahu 5 na muže vydal evropský zatykač pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci veřejného činitele. Protože byl exekutor zadržen v zemi EU, jeho vydání do ČR by mělo trvat maximálně několik týdnů, uvedla Nova.
Společnost Geosan Group před pár dny uvedla, že na exekutorův účet složila 80 milionů korun loni 6. prosince. Suma představovala takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu, aby se firmě nezablokoval majetek a mohla s ním hospodařit. Sdělila, že částka ale do konce roku zmizela a že se také neúspěšně pokouší Višvadera kontaktovat.
Vyšlo také najevo, že před lety potrestal soud zadrženého za podvod tříletým vězením podmíněně odloženým na zkušební dobu pěti let. Pravomocný verdikt padl v listopadu 2005. Soud nyní uvedl, že se Višvader neosvědčil a měl by jít do vězení. Exekutorovu stížnost proti tomuto rozhodnutí soudci zamítli. Exekutorská komora v minulosti navrhla podle ministerstva Višvaderovo odvolání, tehdejší ministr Pavel Němec tomu v červenci 2006 nevyhověl. Němec uvedl, že se nyní může bez znalosti potřebných dokumentů jen těžko bránit a po šesti letech už si nepamatuje detaily.
Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/773541

pátek 23. března 2012

Odpověď: Spalování ostravských kalů

ODPOVĚĎ pro Jitku Pavlíkovou, Sedmička, z 19. března 2012
 
Dotaz (v původním znění):


Dobrý den, paní Hanáčková,

podle poslední tiskové zprávy, kterou jste posílala ke spalování ostravských kalů, byla zpráva o kontrole na skládce Celio. Pokud dobře počítám, lhůta pro výsledky ještě nevypršela.

Chtěla jsem se zeptat, jaké má kraj prostředky, pokud se ukáže, že na Celiu nebude všechno v pořádku. Dokáže zjednat nápravu okamžitě, to je během několika hodin?

Druhý dotaz - už se děje něco kolem žaloby ohledně nečinnosti Krajského úřadu, kterou podali ekologové? (viz jejich požadavek na změnu integrovaného povolení na hodnoty měřených emisí při spalování)

Odpověď:

Co se týká stability materiálu, již z kontroly je zřejmé, že je v pořádku a ke změnám nedochází. Laboratorní výsledky budeme znát nejdříve příští týden. Pokud by z analýz složení materiálu vyplývalo, že neodpovídá limitům nastaveným pro spalování v čížkovické cementárně, okamžitě by se přestalo se spalováním. Poté by musel krajský úřad zahájit správní řízení s majitelem uloženého odpadu.

Krajský úřad je zcela nesmyslně viněn z nečinnosti. K nečinnosti v žádném případě nedošlo, na každý dopis, výzvu či podnět úřad v zákonné lhůtě odpověděl. Pro změnu integrovaného povolení nebyly shledány zákonné důvody. To potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, když zamítlo návrh na přezkum.

Připravila:
Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí
odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 726
mob. 737 203 666
hanackova.m@kr-ustecky.cz
 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 23.3.2012 / 23.3.2012 | Účinnost do: 23.4.2012
 
Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1666219

Vlivné osobnosti mají šířit osvětu, že spalování ostravských kalů neškodí

Most - Šéf čížkovické cementárny Ivan Mareš navštívil Most. Nebyl tu na výletě. Měl speciální poslání. Přijel hledat spojence mezi zástupci regionu: přesvědčit je, že pálení kalové hmoty Geobal 4 je nezávadné a aby to všem říkali.
„Pomozte nám šířit osvětu!“ prohlásil Mareš v malém sále, kde zasedalo patnáctičlenné vedení Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje. Mareš byl hostem této vlivné organizace, která sídlí v Mostě a sdružuje různé soukromé a veřejné organizace včetně měst a obcí.
Schůzka nebyla tajná. Byla součástí běžného zasedání rady, které je přístupné novinářům. Kaly byly jedním ze dvou hlavních témat.
Generální ředitel cementárny přijel na pozvání rady. Chtěla od něj slyšet, že je spalování bezpečné. Host v prezentaci dokazoval, že ano. Totéž se předtím snažil tvrdit na ministerstvu životního prostředí. Mareš má pádný argument, který zatím úřady nedokáží zpochybnit: cementárna dodržuje emisní limity. I proto si Mareš mohl dovolit propagovat dny otevřených dveří v cementárně. Podle něj kolem kalů vládne zbytečná hysterie. Kritizoval za ni i novináře. Měl ale problém, aby jeho prezentaci rada zveřejnila na svém webu.
„Bereme na vědomí, že to, co se děje v cementárně, není nic škodlivého,“ sdělil předseda rady a europoslanec Richard Falbr. Podle něj cementárna předložila věrohodná fakta.
„Obavy obyvatel přesto zůstávají,“ posteskl si František Budský, vedoucí odboru životního prostředí lovosické radnice. Stejně jako Mostecko jsou Lovosicko a Litoměřicko už tak dost znečištěné škodlivinami. Úřadům dělá starosti i rtuť. Je sice pod limitem, ale špatně se zachycuje. A spálit se má v cementárně během pěti let 110 tisíc tun materiálu uskladněného u Litvínova.
„Nyní lze vysledovat zvýšený tlak průmyslové lobby při rozhodování státních orgánů, propojení byznysu a politiky. Politická reprezentace vychází vstříc zájmovým skupinám a svým rozhodnutím a jednáním poškozuje práva občanů,“ napsala 12. března v tiskovém prohlášení občanská iniciativa Občané proti kalům.
Autor: Martin Vokurka

 Zdroj: http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/vlivne-osobnosti-maji-sirit-osvetu-ze-spalovani-ostravskych-kalu-neskodi-2012032.html

čtvrtek 22. března 2012

Policie se již začala zabývat případem exekutora Višvadera

vydáno: 22.03.2012, 17:32 | aktualizace: 22.03.2012 20:42

Praha - Pražská policie se již začala zabývat případem exekutora z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozefa Višvadera, který je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun. Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora kvůli tomu v úterý podaly trestní oznámení. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu zpronevěry, řekl dnes ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie po muži pátrá.

Firma složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu, aby jí například nebyl blokován majetek. Společnost Geosan Group v úterý uvedla, že 80 milionů korun složila na účet exekutora 6. prosince 2011 a do konce měsíce peníze zmizely. Upozornila také na to, že se již řadu dnů neúspěšně pokouší exekutora kontaktovat a není jasné, kde se v současnosti nachází.
Vedle toho vyšlo najevo, že muž byl před lety odsouzen a soudy nedávno rozhodly o tom, že má jít do vězení. Ministerstvo již kvůli tomu zahájilo řízení o jeho odvolání z funkce. Podle úřadu dostal původně za podvod tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let, pravomocný verdikt padl v listopadu 2005. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Jiřího Hovorky soud minulý týden úřad informoval o tom, že se Višvader ve zkušební době podmíněného trestu neosvědčil a měl by tak vykonat trest.
Stížnost Višvadera proti usnesení, kterým Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl o přeměně podmíněného trestu v nepodmíněný, Městský soud v Praze projednal ke konci února. "Stížnost jsme zamítli," řekla dnes ČTK mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.
Ministerstvo také upozornilo na to, že ačkoli exekutorská komora kvůli pravomocnému odsouzení Višvadera v minulosti navrhla jeho odvolání z funkce, tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec v červenci 2006 návrhu nevyhověl a ve funkci ho ponechal.
"Interpretace současného vedení ministerstva, které poukazuje na to, že jsem před šesti lety neodvolal soudního exekutora, je prasárna největšího kalibru. Zejména proto, že se bez přístupu k tehdejším dokumentům těžko mohu bránit a pamatovat si po šesti letech detaily je téměř nemožné. Nicméně jsem přesvědčen, že nedošlo k odvolání proto, že v průběhu řízení o odvolání exekutorská komora stanovisko změnila a na odvolání netrvala," sdělil dnes ČTK Němec.
Podle ministerstva to však bylo jinak. Návrh na odvolání Višvadera podle Hovorky zaslal Němcovi ke konci února 2006 viceprezident exekutorské komory Karel Urban. Němec se pak prý v červnu dotázal tehdejšího prezidenta komory Juraje Podkonického, zda na návrhu trvá. Němec podle Hovorky "v zájmu objektivity rozhodnutí" mimo jiné upozorňoval na to, že Višvader spáchal trestný čin "před poměrně dlouhou dobou" a ještě předtím, než se stal exekutorem.
Na to prý nikdo z komory nereagoval. Němec pak podle Hovorky poslal Podkonickému ještě jeden dopis. Podkonický podle ministerstva odpověděl, že komora splnila podáním návrhu na odvolání Višvadera svou zákonnou povinnost a rozhodnutí nechává na Němcovi. Exministr pak v červenci Podkonického a Višvadera informoval o tom, že práva na odvolání nevyužije. Višvaderovi podle Hovorky sdělil, že přihlédl k tomu, že trestný čin spáchal před jmenováním do funkce exekutora, a že vzal v úvahu i způsob spáchání trestného činu, uložený trest nebo to, že v té době ještě Nejvyšší soud nerozhodl o jeho dovolání.
Autor: ČTK
www.ctk.cz
Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/policie-se-jiz-zacala-zabyvat-pripadem-exekutora-visvadera/772387&id_seznam=6428

úterý 20. března 2012

Exekutor z Prahy-západ údajně zpronevěřil přes 80 milionů Kč

vydáno: 20.03.2012, 22:53 | aktualizace: 20.03.2012 22:55

Praha - Exekutor z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozef Višvader je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun. Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení. Ministerstvo spravedlnosti a Exekutorská komora dnes kvůli tomu podaly trestní oznámení. ČTK to řekly vrchní ředitelka kabinetu ministra spravedlnosti Veronika Ludvíková a mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Višvader byl v jiném případu odsouzen a měl by nastoupit do vězení.

Společnost složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu. Geosan Group se obrátil na exekutorskou komoru minulou středu s tím, že není jisté, zda Višvader s uloženými penězi nenakládá nezákonným způsobem. Není prý totiž známo, kde se v současnosti Višvader nachází. "Mgr. Višvader podle sdělení zástupce společnosti Geosan již delší dobu nekomunikuje a zdržuje se na neznámém místě," uvedla Ludvíková. Podle Báčové nyní místa, kde by mohl exekutor být, prověřuje policie.
Společnost Geosan Group sdělila, že 80 milionů korun složila na účet exekutora 6. prosince 2011 a do konce měsíce už byly peníze pryč. "Višvader uvedenou částku dle našich informací již v prosinci ze svého účtu převedl na dosud neznámé účty. Společnost se už deset dnů neúspěšně pokouší o spojení s Višvaderem, avšak ten na jakékoli pokusy o kontakt nereaguje," popsala situaci mluvčí Geosanu Vlasta Končelová.
"Jednání Mgr. Višvadera vnímáme jako selhání jednotlivce... Nyní věc prošetří orgány činné v trestním řízení," uvedla k tomu šéfka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Ministerstvo spravedlnosti a komora chtějí ve středu provést kontrolu v kanceláři Višvadera a pokusit se zjistit, k jakým pochybením došlo. Mluvčí komory podotkla, že na základě dostupných informací bude Višvaderovi pozastaven výkon úřadu.
"Současně ministerstvo zahajuje řízení o odvolání Mgr. Jozefa Višvadera z funkce exekutora, a to v souvislosti se skutečností, že zmíněný exekutor byl pravomocně odsouzen za trestný čin, který nesouvisí s aktuální kauzou, a má nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody," řekla ČTK Ludvíková.
Exekuci na Geosan nařídil Okresní soud v Kolíně loni na podzim kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom. Ta zajišťovala většinu prací na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo. Likvidaci lagun má na starosti právě Geosan. "Informace o osudu složené jistoty nemá k dispozici ani společnost Baltom. Její insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová z tohoto důvodu požádala Krajský soud v Ústí nad Labem, aby uložil Komerční bance předložit soudu veškeré výpisy z účtu Josefa Višvadera za období od 6. prosince 2011 do současnosti," uvedla mluvčí Geosanu Končelová.
Kromě kroků exekutora podle ní budí pochybnosti i postup kolínského soudce Arnošta Olivy. "V otevřeném rozporu se svoji zákonnou povinností nepředložil Vrchnímu soudu v Praze námitku věcné nepříslušnosti Okresního soudu v Kolíně vznesenou Geosanem. Namísto toho urychleně nařídil exekuci a jejím provedením pověřil právě Višvadera," uvedla Končelová.
Jistota se při exekuci skládá proto, aby exekutor nebo exekuční soud odložil provedení exekuce do pravomocného rozhodnutí o návrhu na její zastavení podaného dlužníkem. Výsledkem pak například je, že dlužník nemá zablokovaný majetek. Pokud není exekuce zastavená, použije se jistota na úhradu vymáhané částky a souvisejících nákladů.
Autor: ČTK
www.ctk.cz
 Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/771364

Litoměřický radní Mezian byl v Lafarge Cement

Čížkovice - Začalo spalování toxického odpadu a cementárna měla den otevřených dveří. Dorazilo pět lidí, mezi kterými byl i Hassan Mezian, litoměřický radní a krajský zastupitel za ČSSD.

„Jsem šťastný, že mi zástupci cementárny potvrdili svůj negativní postoj k dovozu dalších 100 tisíc tun ropných kalů z Ostravska na skládku Celio u Litvínova pro potřeby čížkovické cementárny,“ konstatoval po návštěvě Mezian. Ten v cementárně pracoval v 80. letech jako lékař.

I Mezian tak varuje před znečišťováním životního prostředí. „Cementárna znečišťovatelem je. I malé množství zdraví škodlivých látek může při opakovaném působení na člověka či v kombinaci s jinými látkami působit jako příčina vzniku rakoviny či alergií.“

Zároveň ale Mezian s ohledem na zaměstnanost na Lovosicku konstatoval, že se musí přistupovat ke všem znečišťovatelům stejně. „Bylo by populistické a nespravedlivé házet vinu za zoufalý stav ovzduší v celém Ústeckém kraji pouze na jednoho viníka, znečišťovatelů je v našem regionu mnoho.“

„Byl jsem ujištěn, že trendy podniku směřují k co největšímu snižování vypouštění jakýchkoliv látek do okolí, včetně jejich měření. Ke všem znečišťovatelům se ale musí přistupovat stejně. Důležitý je pro mě i osud 180 zaměstnanců, kteří pracují v cementárně,“ konstatoval Mezian.

Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj:  http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/litomericky-radni-mezian-byl-v-lafarge-cement-20120320.html

Exekutor navržený BALTOMem zřejmě zpronevěřil 80 milionů Kč od GEOSANu

Soudní exekutor Mgr. Jozef Višvader, jehož k provedení exekuce na majetek společnosti GEOSAN GROUP jmenoval na návrh společnosti BALTOM soudce Okresního soudu v Kolíně JUDr. Arnošt Oliva, podle všeho ze svého bankovního účtu v Komerční bance zpronevěřil částku 80.269.144,- Kč. Tu GEOSAN složil na účet exekutora dne 6. prosince 2011 jakožto tzv. jistotu ve smyslu § 54 odst. 5 exekučního řádu, která měla být u soudního exekutora složena do právní moci rozhodnutí o návrhu GEOSANu na zastavení exekuce. K pravomocnému rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce dosud nedošlo, přesto však exekutor Višvader uvedenou částku dle informací GEOSANu již v prosinci 2011 ze svého účtu převedl na dosud neznámé účty. Společnost GEOSAN se již 10 dnů neúspěšně pokouší o spojení s Mgr. Višvaderem, avšak ten na jakékoli pokusy o kontakt nereaguje. GEOSAN proto již minulý týden podal podněty Exekutorské komoře České republiky a Ministerstvu spravedlnosti České republiky, aby tuto závažnou situaci prověřily a pokusily se zjistit, kam jistota ve výši 80.269.144,- Kč zmizela.
Informace o osudu složené jistoty nemá k dispozici ani společnost BALTOM, resp. její insolvenční správkyně JUDr. Mgr. Martina Jinochová Matyášová. Insolvenční správkyně z tohoto důvodu dne 12. března 2012 požádala Krajský soud v Ústí nad Labem - pobočka Liberec, aby uložil Komerční bance předložit soudu veškeré výpisy z účtu Mgr. Josefa Višvadera za období od 6. prosince 2011 do současnosti. Nejasný osud částky ve výši 80.269.144,- Kč vyvolává otázky též ohledně jednání dalších subjektů, které se na jmenování Mgr. Višvadera k provedení exekuce podílely, včetně samotné společnosti BALTOM. Pochybnosti budí též postup kolínského soudce JUDr. Olivy, který v otevřeném rozporu se svoji zákonnou povinností nepředložil námitku věcné nepříslušnosti Okresního soudu v Kolíně vznesenou GEOSANem Vrchnímu soudu v Praze, namísto toho exekuci urychleně nařídil a jejím provedením pověřil právě Mgr. Višvadera. Další pochybnosti o postupu soudce JUDr. Olivy pak vzbuzuje skutečnost, že zamítl návrh GEOSANu na zastavení exekuce ještě v ten samý den, kdy od odvolacího soudu obdržel zpět exekuční spis, aniž by společnosti GEOSAN poskytl jakýkoliv prostor k předložení jejího stanoviska k vyjádření společnosti BALTOM - to GEOSANu zaslal až současně se svým zamítavým rozhodnutím. V kauze, kde jde o částku více než 80 miliónů Kč, je takovéto opakované porušování procesních práv GEOSANu ze strany soudce, který má být nezávislý a nestranný, více než zarážející.
Společnost GEOSAN činí a nadále bude činit veškeré kroky k tomu, aby částka 80.269.144,- Kč zřejmě zpronevěřená soudním exekutorem byla zajištěna a vrácena. Stejně tak bude činit veškeré kroky k tomu, aby jí byla dána možnost danou exekuční věc projednat před nezávislým a nestranným soudem.

Zdroj: http://www.geosan-group.cz/cz/121/clanek/aktuality/exekutor-navrzeny-baltomem-zrejme-zproneveril-80-milionu-kc-od-geosanu/


pondělí 19. března 2012

Proti toxickým odpadům a Lafarge protestují i ve světě

Čížkovice – Lafarge se chlubí, že působí v 78 zemích a přistupuje k ochraně životního prostředí komplexním způsobem.

A dokonce píše: „Proto je i úspora neobnovitelných přírodních zdrojů dlouholetou snahou. Jednou z možností je i využívání alternativních paliv, neboli spoluspalování certifikovaných odpadních materiálů.“

Ta samá prohlášení jako má čížkovická cementárna lze nalézt i na webech firmy po celém světě. A ještě jedna spojitost: tak jako na Litoměřicku, lidé proti cementárně protestují i po celém světě – například ve Skotsku, Kanadě, USA, Indii nebo Slovinsku.

Lafarge si totiž proti sobě vždy poštvala obyvatele, kteří  musí žít v okolí fabriky. Kritizují a protestují proti pálení toxických odpadů a upozorňují na znečišťování ovzduší. Rovněž se lidé bojí toho, co na Litoměřicku – vypouštění dioxinů, di-furanů a dalších karcinogenních látek.

„Kolem 3000 obyvatel regionu Zasavska ve Slovinsku vyzvalo slovinskou vládu k zastavení spalování odpadů ve výrobě cementu. Zasavje je jedním z nejvíce znečištěných oblastí ve Slovinsku v důsledku těžby a dalšího těžkého průmyslu. Spoluspalování odpadů v cementárně je proto považováno za nežádoucí kvůli dalšímu znečištění,“ napsal v listopadu 2010 web WtERT.eu.
A jak reagovali pracovníci tamní Lafarge? Stejným způsobem, jako české vedení v Čížkovicích...

Proti spalovně Lafarge, jak nazývají ve skotském Dunbaru místní podnik, protestují i tamní obyvatelé. Také se jim nelíbí spalování odpadu. „Je to nejhorší znečišťovatel ve Skotsku,“ píše se v komentářích pod videi na YouTube.com. Protesty proti spalování byly i ve Walesu, v závodě Aberthaw.

V roce 2009 byly velké protesty v Richmondu. I tamní kanadská cementárna Lafarge začala spalovat toxický odpad. Odpůrci později zveřejnili studii, na které ukázali, jak se zvýšily imise před začátkem pálení odpadu a pneumatik a po zavedení tohoto „paliva“.   Bouřili se i lidé v USA. Tamní odpůrci upozorňovali na propojení firmy na politiky.
V 90. letech byla v představenstvu americké Lafarge současná ministryně zahraničí Hillary Clintonová. „Ta byla také zapojena do spalovny toxických odpadů v East Liverpool ve státe Ohio, která se nachází vedle základní školy,“ psali odpůrci na webech.

Proti Lafarge bojují i v Indii. V roce 2010 nadnárodní firma oznámila, že v jednom regionu kvůli nalezišti vápence postaví novou cementárnu. Obyvatelé zemědělského kraje tvrdě protestovali proti znehodnocení půdy a znečišťování ovzduší. Protesty vyústily až ve fyzická napadení tamních lidí.
Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/proti-toxickym-odpadum-a-lafarge-protestuji-i-ve-svete-20120319.html

Pochod proti spalování nebezpečného odpadu

Jelikož cementárna Lafarge v Čížkovicích nerespektuje vůli občanů oblasti Litoměřicka, vyjádřenou mimo jiné i zastupitelstvy měst Litoměřice a Lovosice, dále pak podpisem více, než 10 000 občanů pod petici odsuzující navážení a spalování nebezpečného odpadu - ostravských kalů v Ústeckém kraji, připravujeme protestní pochod k cementárně v Čížkovicích. Protestní pochod bude vyjádřením nesouhlasu občanů se započetím spalování kalů v cementárně a výzvou k jeho okamžitému ukončení.  Podrobnější informace zveřejníme koncem tohoto týdne na našich webových stránkách.

Zdroj:  http://www.protikalum.cz/aktuality.html

pátek 16. března 2012

Odbory podporují vedení Lafarge Cement, a.s.

Jako zástupci zaměstnanců čížkovické cementárny, jsme se rozhodli reagovat na situaci vzniklou kolem spoluspalování paliva z ostravských kalů v našem závodu. Díky našim znalostem provozu cementárny si dovolujeme ohradit se proti nevyváženému a neobjektivnímu zpravodajství v některých médiích a vyslovujeme podporu vedení společnosti v postoji k této kauze.

Oceňujeme transparentní přístup našeho vedení a uspořádání mimořádné spalovací zkoušky v listopadu minulého roku, která prokázala, že spoluspalováním Geobalu 4 se životní prostředí v oblasti nezhorší. O aktuálním stavu energetického využívání Geobalu 4 a ostatních alternativních paliv jsme pravidelně a podrobně informováni. Informace od vedení si snadno doplníme vlastní znalostí a letitou zkušeností z provozu. Pokud by spoluspalováním Geobalu 4 hrozilo zhoršení životního prostředí, byli bychom mezi prvními, kdo by na tuto skutečnost upozornil. Že je vše  naprosto v pořádku, potvrdila také tento týden provedená kontrola zástupců Ústeckého kraje, která nezjistila nedostatky při spalování alternativních paliv v našem závodě.

Lafarge v posledních několika letech investoval nemalé prostředky do snížení dopadu výroby na životní prostředí, jako např. instalace nových filtračních zařízení, snížení hlučnosti, nový emisní monitoring či v poslední době zmodernizovaný elektroodlučovač. Aktivně také přistupuje k zajištění bezpečnosti a ochraně zdraví při práci svých zaměstnanců. I v našem zájmu je zdraví téměř 180 zaměstnanců, u nichž nevybíravé útoky médií vzbuzují obavy o zaměstnání a tím i budoucnost jejich rodin.


za ZV OH Lafarge Cement, a.s.
předseda Červený Josef

Zdroj: http://www.lafarge.cz/wps/portal/cz/7_2_1-Archiv-tiskovych-zprav?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_cz/Site_cz/AllPR/2009/Press%20release%20Exemple_1331803419193/PR_Header#

Lafarge už pálí ostravské kaly, inspekce pochybení nenašla

vydáno: 16.03.2012, 13:48 | aktualizace: 16.03.2012 13:55 |
Ústí nad Labem/Čížkovice (Litoměřicko) - V čížkovické cementárně Lafarge už od tohoto týdne naplno spalují ostravské kaly, každou hodinu se jich tam spálí asi tři tuny. Skladování a spalování už kontrolovali zaměstnanci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a žádná pochybení nenašli, řekla ČTK ředitelka krajské pobočky ČIŽP Jana Moravcová. Spalování kalů vyvolává na severu Čech silné emoce, protože region platil do 90. let za nejznečištěnější v Česku. Firma tvrdí, že podle měření není spalování závadné, odpůrci to zpochybňují a připravují protesty.

Spalování kalů začalo v pondělí večer a postupně se jejich dávkování ustálilo na třech tunách za hodinu, tedy asi 15 procentech palivové směsi. Na skládce u Litvínova je od loňského podzimu navezeno asi 110.000 tun hmoty, která tímhle tempem vydrží na zhruba pět let spalování.
Cementárnu i skládku teď zkontrolovali inspektoři. "Při kontrole nebylo zjištěno porušení platného integrovaného povolení ani překročení emisí měřených exhalací," řekla ČTK Moravcová. K podobnému závěru došla v úterý i kontrola z krajského úřadu. Podle Moravcové se nepotvrdily ani obavy z možného úniku kalů do okolí skládky nebo trasy, po níž se vozí do cementárny. "Také jsme se toho trochu obávali, ale ten materiál je poměrně mastný a při kontrole se ani nehnul ani při silnějším větru," dodala Moravcová. Únikům po cestě mají zase zabránit uzavřené kontejnery, v nichž se kaly převáží.
Lafarge přes zimu vylepšila prachové filtry a tvrdí, že životní prostředí v okolí se nezhorší. I proto, že ostravské kaly v pecích vystřídají podobnou hmotu, vytěženou před lety v okolí litvínovského Chemopetrolu. Palivový mix cementárny tvoří asi 40 procent uhlí, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a kaly.
Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství už na podzim, mimo jiné kvůli měření emisí. Akreditovaná firma při něm zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Krajský úřad následně řekl, že nemá k přehodnocení výjimky zákonný důvod. "Naměřené hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.
Aktivisté z nedalekých Litoměřic i ekologických sdružení se spalováním ale nesouhlasí a podali přes zimu několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí. "Jde o žalobu kvůli nečinnosti krajského úřadu. Žádali jsme jej, aby změnil integrované povolení, ale neudělal to, přitom ho k tomu samému nabádala i Česká inspekce životního prostředí," řekl dnes ČTK minulý týden z lídrů hnutí proti spalování kalů Libor Pisklák. Odpůrci spalování teď chystají kampaň, v níž ironicky poděkují krajskému úřadu i cementárně, nevylučují ale ani blokádu.
Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. V předchozích letech je zlikvidovalo sdružení Čistá Ostrava, které za to od státu dostalo asi 2,5 miliardy korun. To, že se spalují v Čížkovicích, vysvětlují zainteresovaní lidé tím, že cementárna je pro podobné účely nejvhodnější zařízení v zemi. Výhodné je to i pro firmu, která tak ušetří ročně několik milionů korun za uhlí. Za vedení firmy se dnes postavili i odboráři. Ti oceňují údajnou transparentnost vedení a tvrdí, že útoky některých médií v nich vyvolávají obavu o zaměstnání.
Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zdroj:  http://regiony.impuls.cz/zpravy/769541

První kontrola v Čížkovicích dopadla bez problémů

Čížkovice – Cementárna na Litoměřicku od pondělí spaluje toxické kaly vytěžené z ropných lagun na Ostravsku. První kontroly ukázaly, že vše se zatím děje bez porušení předpisů. Inspektoři se do továrny ještě vrátí, dopředu však neoznámili kdy. Proti využívání kalů jako paliva na severu Čech v minulých dnech protestovaly tisíce lidí.

Zástupci inspekce životního prostředí a Ústeckého kraje při první kontrole zkoumali, jakým způsobem se kaly ze skládky v Litvínově do čížkovické cementárny dopravují. Nákladní auta převážející toxický odpad totiž musí být dostatečně zajištěná, aby nedošlo k úniku materiálu. Zajímalo je také, jak je odpad v Čížkovicích skladován a jak ho v cementárně, předtím než je vložen do speciální rotační pece, míchají s dalším palivem.
 
Vedení podniku Lafarge, který cementárnu provozuje, od začátku věřilo, že kontrolami jejich továrna projde bez problémů. Do spalování totiž dělníci téměř nezasahují, celý proces je automatizován. Další kontroly by měly následovat v příštích dnech a týdnech. Kontroloři ovšem přesný termín nechtějí specifikovat, jejich návštěva v cementárně je totiž vždy "přepadovka".

Cementárna Lafarge plánuje v průběhu šesti let využívat asi 110 tun toxického odpadu, který byl vytěžen při revitalizaci ostravské chemičky Ostramo. Z Ostravy kaly putovaly vlakem do Litvínova na skládku a odtud je kamiony budou denně dovážet do podniku v Čížkovicích. Zbývajících 70 tisíc tun ropných kalů, které v ostravských lagunách zůstávají, už určitě do Čížkovic nepoputuje, co s nimi ale v tuto chvíli bude, nikdo neví. Moravskoslezský kraj chce, aby odpad zmizel co nejdřív.

Lidé nepřestanou protestovat, plánují hromadnou žalobu
V prvním týdnu spalování žádné protesty odpůrců zpracování kalů neproběhly. Místní ovšem varují, že s odporem nepřestanou, dokonce připravují hromadnou žalobu a další právní kroky. Lidé se nejvíce obávají zhoršení životního prostředí v okolí cementárny, zejména znečištění ovzduší toxickými emisemi.
Protesty v Litoměřicích
Lafarge argumentuje s tím, že jejich provoz povolené limity nepřekračuje, bohatě se prý do nich vejde. Potvrdilo to i kontrolní měření, které proběhlo minulý týden. Odpůrci spalování ale poukazovali na to, že zdravotní limity uměle navýšila výjimka od krajského úřadu. Vedení Ústeckého kraje speciální zacházení s cementárnou popřelo.

Zdroj:  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/168499-prvni-kontrola-v-cizkovicich-dopadla-bez-problemu/

Odboráři z cementárny Lafarge podporují postup firmy při pálení ostravských kalů

ČÍŽKOVICE / 13:09, 16. 03. 2012


Postup vedení společnosti Lafarge při spalování látky Geobalu IV z ostravských kalů v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku podporují podnikové odbory. Odborový předák Josef Červený v pátek agentuře Mediafax sdělil, že přístup vedení firmy oceňují.

„Kdyby hrozilo při spoluspalování Geobalu IV zhoršení životního prostředí, byli bychom mezi prvními, kdo by na tuto skutečnost upozornil. Že je vše naprosto v pořádku, potvrdila také tento týden provedená kontrola zástupců Ústeckého kraje, která nezjistila nedostatky při spalování alternativních paliv v našem závodě. Oceňujeme transparentní přístup našeho vedení a uspořádání mimořádné spalovací zkoušky v listopadu minulého roku, která prokázala, že spoluspalováním Geobalu 4 se životní prostředí v oblasti nezhorší. O aktuálním stavu energetického využívání Geobalu 4 a ostatních alternativních paliv jsme pravidelně a podrobně informováni. Informace od vedení si snadno doplníme vlastní znalostí a letitou zkušeností z provozu,“ uvedl Červený.

Jak dodal, firma Lafarge v posledních několika letech investovala nemalé prostředky do snížení dopadu výroby na životní prostředí, jako například instalace nových filtračních zařízení, snížení hlučnosti, nový emisní monitoring či v poslední době zmodernizovaný elektroodlučovač. „ I v našem zájmu je zdraví téměř 180 zaměstnanců, u nichž nevybíravé útoky médií vzbuzují obavy o zaměstnání a tím i budoucnost jejich rodin,“ zdůraznil Červený.

Karel Rouč
 Zdroj: http://www.mediafax.cz/regiony/4025092-Odborari-z-cementarny-Lafarge-podporuji-postup-firmy-pri-paleni-ostravskych-kalu

čtvrtek 15. března 2012

Čížkovice 14.3.2012 v 16.56 hodin - pálení kalů začalo

Čížkovice - Na Litoměřicku se bude opět hůře dýchat.

Čížkovická cementárna totiž už spaluje Geobal 4, který si nechala za státní peníze dopravit z Ostravy v rámci ekozakázky v hodnotě přes 2,6 miliardy korun.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/cizkovice-14-3-2012-v-16-56-hodin-paleni-kalu-zacalo-20120315.html

Dopis odeslaný do cementárny Lafarge Cement, a.s.

 Lafarge Cement, a.s.
Vážený pan Ing. Ivan Mareš
Čížkovice čp. 27,
411 12


V Praze dne 14. března 2012

Vážený pane řediteli,

naše advokátní kancelář v současné době poskytuje právní poradenství občanské iniciativě Občané proti kalům a občanskému sdružení Public Interest o.s., které v poslední době protestují proti spalování toxických odpadních kalů z ostravských lagun Ostramo v cementárně v Čížkovicích. Jako zástupce výše zmíněných sdružení jsem oprávněna Vám sdělit, že naši klienti velmi oceňují rozhodnutí společnosti Lafarge Cement, a.s. zveřejněné 27. 1. 2012, ohledně „druhé poloviny“ ostravských kalů, které cementárna v Čížkovicích údajně nespálí.

V tomto ohledu jsme pověřeni našimi klienty upozornit společnost Lafarge Cement, a.s. na některé právní aspekty odpovědnosti za znečištění životního prostředí. Tzv. ekonomická odpovědnost znečišťovatele životního prostředí je často chápána jako jediná odpovědnost, kterou dotyčný znečišťovatel má (tj. že se z odpovědnosti za znečištění tzv. „vykoupí“ poplatky či daněmi). Jedná se nicméně o velmi častý omyl. Odpovědnost přicházející v úvahu je nejen správněprávní (resp. trestněprávní), ale také občanskoprávní a dále tzv. speciální ve smyslu zákona o životním prostředí.

Zákon o životním prostředí v tomto ohledu definuje znečišťování životního prostředí jako vnášení takových činitelů do životního prostředí, které jsou svou podstatou nebo množstvím cizorodé pro dané prostředí. Tzv. ekologická újma je pak ztráta nebo oslabení přirozených funkcí ekosystémů, vznikající poškozením jejich složek nebo narušením vnitřních vazeb a procesů v důsledku lidské činnosti. Ekologická újma přitom není zákonem nijak kvantifikována, proto jakékoli oslabení zmíněných ekosystémů je nutno považovat za ekologickou újmu.

Zákon dále stanoví některé konkrétní povinnosti, např. v § 17 uvádí výslovně, že každý je povinen, především opatřeními přímo u zdroje, předcházet znečišťování životního prostředí a minimalizovat nepříznivé důsledky své činnosti na životní prostředí. Dále každý, kdo svou činností znečišťuje životní prostředí (tedy i společnost Lafarge), je povinen na vlastní náklady zajišťovat sledování tohoto působení. Opět zákonem není kvantifikováno toto sledování působení, a proto je podle všeho nutno vycházet z toho, že povinnost je univerzální a sledování je nutno provádět nepřetržitě (prevenčně).

K výše uvedenému doplňujeme, že obecné i zvláštní povinnosti podle zákona o životním prostředí a souvisejících předpisů jsou podloženy odpovědností za újmu na životním prostředí. Odpovědnost za ekologickou újmu je rozvedena ve zvláštním zákoně o ekologické újmě a o její nápravě. Tento předpis, který provádí příslušné evropské normy, zásadně stanoví odpovědnost za újmu jako odpovědnost objektivní, to znamená, že tato odpovědnost je dána i bez protiprávního jednání nebo zavinění.

Jak bylo výše uvedeno, zmíněná tzv. ekologická újma se dotýká všech ekosystémů, které mohly být jakkoli ovlivněny. Ve stížnosti, zpracované naší kanceláří, proti České republice k Evropské komisi byly některé tyto ekosystémy výslovně uvedeny, zde se omezíme pouze na konstatování, že potenciálně dotčených ekosystémů, a to jak rostlinných tak živočišných, mohou být minimálně řádově desítky.

Druhou velkou oblastí odpovědnosti znečišťovatele, na níž bychom chtěli společnost Lafarge Cement a.s. zvláště upozornit, je odpovědnost občanskoprávní. Ta vychází z ust. § 420a občanského zákoníku.

Jedná se o tzv. škodu způsobenou provozní činností. Upozorňujeme, že tato škoda má také objektivní povahu, to znamená, že ten, kdo provádí nějakou provozní činnost, je odpovědný za její výsledek a je nepodstatné, zda při svém provozu dodržel všechny platné právní předpisy. Možnost zproštění se odpovědnosti zákon omezuje na případy, kdy škoda byla způsobena neodvratitelnou událostí nemající původ v provozu anebo vlastním jednáním poškozeného (poškozených). Prokázání těchto skutečností (důkazní břemeno) je přitom na odpovědném provozovateli.

V tomto ohledu již z výsledků zkoumání zdraví občanů žijících v oblasti zasažené zplodinami z cementárny Lafarge Cement a.s., zejména s ohledem na zvýšený výskyt respiračních onemocnění, imunologických poruch a alergických reakcí, je více než zřejmé, že odpovědným subjektem je společnost Lafarge Cement a.s., jakožto provozovatel, který za výsledek (důsledky) své činnosti na zdraví těchto osob odpovídá. V tomto směru jsou ohroženy zejména děti, u kterých jsou zřejmé jak alergické, tak jiné respirační a imunologické problémy, bývající často chronické (tj. celoživotní).
Náhrada za škodu na zdraví všech těchto poškozených by mohla při svém vyčíslení dosáhnout astronomických částek.

Vážený pane řediteli, tuto zprávu prosím berte pouze jako upozornění na veškeré další právní dopady produkce znečištění ovzduší, které naši klienti v současné době zvažují uplatnit. Našim klientům je jasné, že v současné ekonomické krizi je velice obtížné udržet průmyslové podniky funkční a prosperující, proto zejm. s ohledem na shora uvedené věříme, že důsledně zvážíte další kroky v oblasti „spalování toxických odpadních kalů z ostravských lagun Ostramo“, zejm. ve vztahu k jejich dopadu na chod a následnou hodnotu podniku v očích akcionářů.

V případě jakýchkoli dotazů, stejně jako v případě jiných návrhů týkajících se současné situace nás prosíme neváhejte kontaktovat.
___________________________________
za občanskou iniciativu Občané proti kalům
a občanské sdružení Public Interest, o.s.
JUDr. Michaela Šubrtová, advokátka


Zdroj: http://www.protikalum.cz/aktuality.html

středa 14. března 2012

Pokračují kontroly kalů na CELIU

S kontrolními odběry se v letošním roce začalo na skládce CELIO, kde jsou uložené také kaly vytěžené z ostravských lagun. Za přítomnosti pracovníků krajského úřadu zde nezávislá laboratoř odebrala vzorky, na kterých provede kontrolní analýzy. Výsledky budou známé do tří týdnů.

Tisková zpráva z 14. března 2012

Laboratoř Bioanalytika, která získala zakázku na monitoring odpadů, výrobků z odpadů, podzemních a povrchových vod v Ústeckém kraji, bude ze směsného vzorku, který vznikl z dílčích odběrů z šestnácti různých míst, analyzovat vodní výluh podle vyhlášky 294/2005 Sb., výhřevnost či obsah těžkých kovů. Výsledky rozborů dodá laboratoř dle smluvních podmínek do 20 dnů. S kontrolami se bude na skládce CELIO pokračovat v roce 2012 každé tři měsíce.

Kromě toho probíhají kontroly plnění podmínek stanovených pro provoz dalších zařízení ke sběru, výkupu, využívání a odstraňování odpadů v Ústeckém kraji.

Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 14.3.2012 / 14.3.2012 

Zdroj:http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1666003

Pálení ostravských kalů začalo – jak bude pokračovat?

Jedovaté kaly z ostravských ropných lagun začala spalovat cementárna Lafarge na Litoměřicku. Celkově by se mělo jednat o přibližně 110 tisíc tun materiálu, který měl původně skončit jako „ alternativní palivo“ v polských elektrárnách. Tamní inspekce životního prostředí jej ale prohlásila za nebezpečný odpad, a tak proletí komínem v Čížkovicích.
Greenpeace s pálením nebezpečného materiálu z ostravských lagun od samého počátku nesouhlasí. Namísto toho prosazujeme seriózní vyhodnocení a porovnání dostupných technologií pro likvidaci kalů tak, aby byla vybrána metoda nejohleduplnější vůči zdraví lidí a životnímu prostředí.

Žaloba na ministerstvo 

Zapojili jsme se proto v této věci do komunikace s odpovědnými úřady: nejprve jsme podali odvolání proti rozhodnutí kraje a následně i žalobu na ministerstvo životního prostředí.

V čem tkví problém s kaly? 

Kaly měla v rámci miliardové zakázky zlikvidovat firma Geosan. Dostala se ale do problémů: podle smlouvy měla dokončit odtěžení kalů v roce 2011 a „nadějný“ vývoz nebezpečných kalů do Polska zastavila tamní inspekce životního prostředí.
Geosan tak přišel na poslední chvíli s jiným překvapivým řešením: vozit tento nebezpečný materiál přes celou republiku na litvínovskou skládku firmy Celio a během následujících nejméně pěti let jej postupně spálit v cementárně v Čížkovicích.
Likvidace kalů má mnoho vážných nedostatků od začátku: velmi podezřelá je už klasifikace kalů jako paliva, nikoli jako nebezpečného odpadu, za jaký jej označili v Polsku. Dochází navíc k odchylkám od původně schválené technologie. Například zneutralizované kaly, které se mají pálit v Čížkovicích, jsou oproti původnímu projektu nehomogenizované (nepromíchané), a z toho důvodu může každý vagón odpadu obsahovat jiné látky. Každá várka, která se bude pálit, tak může produkovat jiné škodliviny, což neodhalí žádná spalovací zkouška.
Greenpeace je přesvědčeno, že problém je potřeba řešit nikoli spalováním, nýbrž kvalitní technologií, která minimalizuje rizika pro lidské zdraví a životní prostředí.

Zdroj: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/Paleni-ostravskych-kalu-zacalo/

Kraj bude čelit žalobám. Kvůli cementárně

Ústecký kraj - Jde vám o vlastní prospěch, nikoliv veřejný zájem. Takový vzkaz vyslali směrem ke krajským politikům a úředníkům Občané proti kalům.

„V současné době lze vysledovat zvýšený tlak průmyslové lobby při rozhodování státních orgánů, propojení byznysu a politiky. Současná politická reprezentace vychází vstříc zájmovým skupinám a svým rozhodnutím a jednáním poškozuje práva občanů,“ stojí v prohlášení.

Litoměřickou občanskou iniciativu „zvedla ze židle“ odpověď krajského úřadu sepsaná Pavlem Sedleckým. Ten na podnět k zahájení změny integrovaného povolení čížkovické cementárny reagoval konstatováním, že úřad neshledal důvody k zahájení řízení.

Dále se iniciativě nelíbí, že Krajský úřad Ústeckého kraje nemá koncepci snižování ekologické, imisní a emisní zátěže regionu. „Vydávaná integrovaná povolení jsou naopak benevolentní a podnikům zvyšují zákonem stanovené limity,“ uvedli Občané proti kalům ve svém stanovisku.

Nezůstává ale jen u slov. Iniciativa spolupracuje s občanským sdružením Public Interest a advokátní kanceláří Michaely Šubrtové. Ta podala stížnost proti postupu kraje a vlády k Evropské komisi. Chystá se i žaloba přímo na Krajský úřad Ústeckého kraje kvůli nečinnosti.

V reakci na pálení ostravských jedů čížkovickou cementárnou iniciativa se sdružením dále připravuje podmínky a postupy pro podání hromadné žaloby občanů s poškozeným zdravím na znečišťovatele v regionu.

Cementárna Lafarge tak svým rozhodnutím nechat dovézt do Ústeckého kraje upravené ropné kaly ke spalování udělala „medvědí službu“ ostatním průmyslovým podnikům. Ty totiž rovněž denně vypouštějí z komínů jedy, z kterých je severočeská populace nemocná.

„Tyto skutečnosti mají za následek zvyšování negativní zdravotní zátěže, které se v konečném důsledku projevují na nezvratném poškození zdraví populace, zejména dětí, a zvyšujícími se náklady na zdravotní péči,“ doplnili Občané proti kalům v prohlášení.

Iniciativa chce zajistit nezávislé měření imisí nejen kolem cementárny na Litoměřicku, ale připravuje vlastní monitoring životního prostředí v blízkosti velkých znečišťovatelů.

„Nadále trváme na zveřejňování výsledků pravidelného monitoringu spalovacího procesu v cementárně,“ stojí v prohlášení. Požadavkem je i zveřejnění spadové studie do konce března.

Zatímco Ústecký kraj plánuje provádět kontroly Geobalu 4 na litvínovské skládce Celio jen čtyřikrát do roka, cílem jsou měsíční kontroly. „Budeme to požadovat ve spolupráci s dalšími iniciativami a sdruženími,“ konstatovali odpůrci kalů.

Ti také upozornili, že pokud se do Ústeckého kraje doveze dalších 100 tisíc tun kalů z Ostravy, budou ostře a masivně protestovat.

Krajský úřad zatím reagoval prohlášením, že na litvínovskou skládku míří kontrola. Ta už podle mluvčí Magdaleny Hanáčkové proběhla v pondělí v čížkovické cementárně. „Kontrolovalo se dodržování integrovaného povolení ve vztahu s nakládáním s Geobalem 4. Nebyly zjištěny žádné nedostatky.“

Autor: Radek Pešout Ing.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/kraj-bude-celit-zalobam-kvuli-cementarne-20120314.html

úterý 13. března 2012

Spalování Geobalu IV zkontrolovali v cementárně v Čížkovicích krajští úředníci

ČÍŽKOVICE / 15:08, 13. 03. 2012

Spalování látky Geobal IV, která vznikla zahuštěním kalů z ostravských lagun, zkontrolovali v úterý v cementárně v Čížkovicích úředníci úřadu Ústeckého kraje. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková agentuře Mediafax sdělila, že při kontrole nebyly zjištěny žádné nedostatky.
„Úředníci krajského úřadu, specialisté na ovzduší a integrované povolení, si v cementárně prohlédli halu, kde je geobal skladován, také způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. Toho se v kalcinátoru denně spálí 80 tun. V plně automatizované hale jsou materiály na přípravu palivového mixu skladovány odděleně. V průběhu návštěvy byl přivezen geobal ze skládky v Litvínově ve dvou uzavřených kontejnerech. Pro spalování v kalcinátoru musí být dosahovaná teplota nejméně 850 °C, běžně teploty přesahují 1000°C, což zajišťuje dokonalé bezodpadové spalování,“ informovala Hanáčková.
Jak dodala, výsledky splňují kvalitativní požadavky uvedenými ve schváleném provozním řádu.
Kontroly krajského úřadu zaměřené na plnění integrovaného povolení a provozního řádu budou v cementárně pokračovat. Krajský úřad ve středu zahájí pravidelné čtvrtletní kontroly na skládce Celio u Litvínov, kde je geobal skladován. Akreditovaná laboratoř tam odebere první vzorky k analýzám.
V cementárně firmy Lafarge v Čížkovicích se má postupně spálit na 110 000 tun geobalu. Bude to trvat přibližně šest let. Do cementárny budou odpad přivážet čtyři kamiony denně. Geobal bude tvořit patnáct procent paliva používaného v cementárně.
Záměr spalovat odpady z Ostravska v ekologicky silně zatížených severních Čechách vyvolal řadu protestů veřejnosti. Lidé protestovali na demonstracích a podepisovali nesouhlasnou petici.
Karel Rouč

Zdroj: http://www.mediafax.cz/regiony/4023248-Spalovani-Geobalu-IV-zkontrolovali-v-cementarne-v-Cizkovicich-krajsti-urednici

Krajští úředníci kontrolovali cementárnu v Čížkovicích

Cementárna v Čížkovicích na Litoměřicku zůstává kvůli ostravským kalům středem pozornosti - tentokrát si na ni posvítili krajští úředníci Ti byli v cementárně v úterý dopoledne na kontrole, kterou sledoval i náš zpravodaj Miroslav Zimmer.

Kontrola se zajímala o dodržování řádu a podmínky skladování a manipulace s Geobalem 4 a sledovali také okamžité emisní hodnoty.

Cementáři z kontroly vyšli dobře – odborníci neshledali žádné pochybení, odečtené hodnoty byly zcela v souladu s emisními limity, a to nejen podle integrovaného povolení, ale i podle evropské legislativy.

Nakonec došlo i k porovnávání analýz, které má cementárna k dispozici od dodavatele Geobalu s vlastními rozbory – výsledky neprokázaly žádný rozpor a splňují požadavky podle provozního řádu.

Podobné kontroly budou pokračovat – a to nejen v cementárně, ale i na skládce Celio v Růžodolu u Litvínova, odkud se Geobal do cementárny dováží. 

Zdroj + audio: http://www.rozhlas.cz/sever/informacezeseveru/_zprava/1031395

Kontrola spalování kalů neprokázala podle úřadu žádné nedostatky

vydáno: 13.03.2012, 13:29 | aktualizace: 13.03.2012 13:32

Ústí nad Labem/Čížkovice (Litoměřicko) - Krajský úřad Ústeckého kraje dnes kontroloval dodržování integrovaného povolení a provozního řádu v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku, která tento týden začala spalovat kaly z Ostravy. Kontrola neprokázala žádné nedostatky, informovala ČTK mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Spalování odsuzují místní lidé, ekologické organizace i někteří politici.

Úředníci si v cementárně prohlédli halu, kde je palivo Geobal 4 skladováno, způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. V cementárně by se mělo spálit v příštích letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo, které se do Čížkovic vozí ze skládky společnosti Celio v Litvínově na Mostecku. Geobal 4 se přidává do palivovému mixu v poměru 15 procent, jeho navážení ze skládky pokračovalo i během dneška.

Na skládce u Litvínova zahájí krajský úřad podle Hanáčkové ve středu pravidelné čtvrtletní kontroly. Akreditovaná laboratoř odebere první vzorky k analýzám.

Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Tiskové oddělení kraje už dříve vzkázalo, že úřad nyní nemá k přehodnocení zákonný důvod. "Hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení vydaném ve shodě s evropskou legislativou," uvedla dnes Hanáčková.

Kaly pocházejí z ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. Kvůli spalování kalů v Čížkovicích podali aktivisté z nedalekých Litoměřic několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí.

Autor: ČTK
www.ctk.cz


Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zpravy/767917

Začalo spalování kalů, krajský úřad uskutečnil kontrolu

Čížkovická cementárna Lafarge zahájila v tomto týdnu spalování vytěžených ostravských kalů, tedy paliva geobal. Při té příležitosti proběhlo v cementárně šetření odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje. Kontrolovalo se dodržování integrovaného povolení a provozního řádu ve vztahu s nakládáním s geobalem. V průběhu šetření nebyly zjištěny žádné nedostatky.

Tisková zpráva z 13. března 2012

Úředníci krajského úřadu, specialisté na ovzduší a integrované povolení, si v cementárně prohlédli halu, kde je geobal skladován, také způsob nakládání s ním a jeho přimíchávání do palivového mixu. Toho se v kalcinátoru denně spálí 80 tun. V plně automatizované hale jsou materiály na přípravu palivového mixu skladovány odděleně. V průběhu návštěvy došlo také přímo k návozu geobalu ze skládky CELIO, a to ve dvou uzavřených kontejnerech.

Pro spoluspalování mixu v kalcinátoru musí být dosahovaná teplota nejméně 850 °C, běžně teploty přesahují 1000°C, což zajišťuje dokonalé bezodpadové spalování. Tyto údaje se spolu s kontinuálními hodnotami emisního měření kontrolují na velíně cementárny. Dosažené hodnoty jsou plně v souladu s emisními limity v platném integrovaném povolení vydaném ve shodě s evropskou legislativou. Nakonec došlo i na porovnání analýz, které má cementárna k dispozici od dodavatele geobalu i z vlastních rozborů. Výsledky splňují kvalitativní požadavky uvedenými ve schváleném provozním řádu.

Kontroly krajského úřadu zaměřené na plnění integrovaného povolení a provozního řádu budou v cementárně pokračovat. Krajský úřad kromě toho zítra zahájí pravidelné čtvrtletní kontroly na skládce CELIO, kde vybraná akreditovaná laboratoř odebere první vzorky k analýzám.

Připravila:
Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí
odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 726
mob. 737 203 666
hanackova.m@kr-ustecky.cz

Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 13.3.2012 / 13.3.2012

Zdroj: http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1665984

Do Čížkovic přijely první vozy s „kaly“

13.3.2012 10:07

Čížkovice - Do cementárny Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku v pondělí přijely první vozy s palivem, jehož součástí jsou takzvané ostravské kaly.

Jejich spalování, které kritizují místní občané, někteří politici a organizace, začne v průběhu tohoto týdne. ČTK to potvrdila mluvčí společnosti Milena Hucanová.

V cementárně by se mělo spálit v příštích letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo. „Konkrétní hodinu, kdy spalování začne, uvést nejde, bude to podle potřeb technologie, ale lze říci, že budeme palivo Geobal 4 přidávat do palivového mixu v poměru 15 procent,“ uvedla Hucanová. Zdůraznila, že mimořádná zkouška potvrdila, že spalováním se nezvýší emisní zatížení. Měření emisí bude pokračovat i v letošním roce.

Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství na podzim. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje.

Cementárna přes zimu vylepšila prachové filtry a tvrdí, že životní prostředí v okolí se nezhorší.

I proto, že ostravské kaly v pecích vystřídají podobnou hmotu, vytěženou před lety v okolí litvínovského Chemopetrolu. Palivový mix cementárny tvoří asi 40 procent uhlí, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a kaly.

Cementárna po zimě obnovuje také pravidelné dny otevřených dveří.

Od poloviny března do poloviny dubna bude možné navštívit opět každý čtvrtek provoz cementárny. První termín je 15. března.

V roce 2012 bude možné navštívit cementárnu potom ještě desetkrát.

Autor: ČTK

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/do-cizkovic-prijely-prvni-vozy-s-kaly-20120313.html

pondělí 12. března 2012

Tiskové prohlášení občanské iniciativy Občané proti kalům k zahájení spalování "Ostravských kalů" v Čížkovické cementárně ze dne 12. 3. 2012

V současné době lze vysledovat zvýšený tlak průmyslové lobby při rozhodování státních orgánů, propojení byznysu a politiky. Současná politická reprezentace vychází vstříc zájmovým skupinám a svým rozhodnutím a jednáním poškozuje práva občanů. Pro příklad: Poslanecká sněmovna přijala zákon, kterým se ruší poplatky za znečištění ovzduší velkým znečišťovatelům a naopak neschválila zákon o "obtěžování zápachem", který je standardně uplatňován v EU. Ministerstvo zdravotnictví chce v rámci úspor zrušit Krajské zdravotní ústavy, které kontrolují a monitorují životní prostředí v regionech. Lze konstatovat, že stát svým působením a rozhodováním poškozuje své vlastní občany.

Krajský úřad Ústeckého kraje nemá koncepci snižování ekologické, imisní a emisní zátěže regionu. Vydávaná integrovaná povolení jsou naopak benevolentní a podnikům zvyšují zákonem stanovené limity.

Tyto skutečnosti mají za následek zvyšování negativní zdravotní zátěže, které se v konečném důsledku projevují na nezvratném poškození zdraví populace, zejména dětí, a zvyšujícími se náklady na zdravotní péči.

Občanská iniciativa Občané proti kalům ve spolupráci s Public Interest o.s. nadále pokračují ve svých aktivitách, jejichž cílem je zabránit likvidaci ostravských kalů v našem regionu. V reakci na zahájení spalování Geobalu 4 v cementárně Lafarge Cement, a.s. v Čížkovicích byly učiněny a připravují se tyto kroky:

1) Byla podána stížnost proti postupu k Evropské komisi.

2) Bude podána žaloba na KÚ pro nečinnost

3) Připravujeme podmínky a postupy pro podání hromadné žaloby občanů s poškozeným zdravím na znečišťovatele v regionu.

4) Budeme v rámci dostupných grantů usilovat o vlastní monitoring životního prostředí v blízkosti velkých znečišťovatelů a o větší informovanost občanů.

5) Ve spolupráci s dalšími iniciativami a sdruženími budeme požadovat pravidelné kontroly (měsíční) na skládce Celio v Litvínově.

6) Nadále trváme na zveřejňování výsledků pravidelného monitoringu spalovacího procesu v cementárně

7) Očekáváme, že společnost Lafarge Cement, a.s. dodrží slib a do konce března předá Odboru životního prostředí MěÚ Litoměřice spadovou studii.

8) Pokusíme se ve spolupráci s ostatními odpůrci spalování podat návrh na předběžné opatření proti spalovnání kalů v Čížkovické cementárně

Bedlivě sledujeme jednání dotčených firem a orgánů na Ostravsku a budeme ostře a masivně protestovat v případě, že by se dalších 100 000 tun toxických kalů mělo přesunout do Ústeckého kraje.

Trváme nadále na svém stanovisku, protestujeme proti převozu a spalování Ostravských kalů v našem regionu.

O dalším vývoji situace vás budeme průběžně informovat na těchto webových stránkách.

V Litoměřicích dne 12. 3. 2012
Občané proti kalům
www.protikalum.cz

Zdroj: http://www.protikalum.cz/aktuality.html

V cementárně v Čížkovicích jsou první tuny ropných kalů, místní protestují

12. března  2012 v 18:48 

I přes protesty místních vjely do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku první auta s nákladem ropných kalů z ostravských lagun. Francouzská firma Lafarge, která továrnu provozuje, má k dispozici všechna potřebná povolení a tvrdí, že používání sporné suroviny neznamená žádné zdravotní riziko. Přesto se proti němu bouří ekologové i vedení obce.

Upravené ropné zbytky dovážejí auta ze skládky Celio u Litvínova, kde je uloženo celkem 110 tisíc tun takzvaného Geobalu 4. První náklad dorazil před osmou hodinou ráno. Putoval rovnou do haly s bezobslužnou technologií.

„Tady vidíme první dávku Geobalu 4 mezi jinými palivy, která používáme,“ říká ředitel cementárny pro rozvoj a ekologii Jan Špaček. Podle něj u nás neexistuje vhodnější technologie pro likvidaci tak obrovského množství tohoto druhu odpadu. Prokázala to i úspěšná spalovací zkouška. 

„Provedli jsme zkoušku a potvrdilo se, že veškeré emisní limity s velkou rezervou plníme. Mohu s jistotou říci, že pálením Geobalu nedojde ke zhoršení emisí a zhoršení životních podmínek,“ tvrdí koordinátor mimořádné spalovací zkoušky Jan Votava. Spalovat se podle něj začne v průběhu tohoto týdne.

Odpůrci nejsou s řešením celé kauzy kolem ostravských kalů spokojeni, budou se bránit právní cestou a podali i stížnost k Evropské komisi. „V regionu, kde je velké znečištění, by se neměly povolovat takové technologie, takové likvidace,“ míní Libor Pisklák z litoměřické iniciativy Proti kalům.

Starosta Čížkovic Arnošt Waschta je rozzlobený kvůli údajně špatnému informování ze strany cementárny.

„Navíc se stále dozvídáme nové věci a věci, které se nám zdá, že byly dříve zamlčovány. Jde například o navýšení limitu při povolení spalování tohoto odpadu. Zdá se mi, že informace dostáváme až ve chvíli, kdy je vypátrají novináři,“ uvedl starosta.

Waschta prý žádal hejtmanku Ústeckého kraje, aby vyčlenila prostředky pro nezávislou komisi, která by posoudila, jak spalování kalů zatíží životní prostředí.

„Byli by v ní jak technologové, tak i zástupci hygieny a ti, kteří by byli schopni posoudit medicínské dopady. Bohužel jsem dostal pouze štos papírů, že je vše v pořádku,“ konstatoval starosta Čížkovic.

Cementáři budou přidávat Geobal 4 do palivové směsi v poměru 15 procent k ostatnímu palivu. Upravené ropné zbytky se budou v cementárně takto spalovat asi šest let. 

Zdroj + audio: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/v-cementarne-v-cizkovicich-jsou-prvni-tuny-ropnych-kalu-mistni-protestuji--1030962

Spalování ostravských kalů na Litoměřicku začíná

aktualizováno 12. 3. 2012 12:34
 
Čížkovice (Litoměřicko) – První automobily s nákladem ropných kalů vytěžených z ostravských lagun přijely do areálu cementárny Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku. Jejich spalování, které má zbavit stát ekologického odpadu a majiteli cementárny ušetřit za palivo, začne v průběhu týdne. Konkrétní termín však podle mluvčí cementárny Miluše Hucanové zatím nelze uvést. Je možné, že pálení začne dnes večer nebo v úterý ráno. Spalování v minulosti kritizovali občané okolních měst a obcí, stejně jako ekologičtí aktivisté. Zástupci čížkovické cementárny však poukazují na příznivé výsledky podzimního zkušebního spalování.

Cementárna Lafarge plánuje, že spálí 110 tisíc tun hmoty vytěžené zpod ostravské chemičky Ostramo. Zahájit spalování plánuje v průběhu týdne, až dojde palivo využívané dosud. "Konkrétní hodinu, kdy spalování začne, uvést nejde, bude to podle potřeb technologie. Lze však říci, že budeme palivo Geobal 4 přidávat do palivového mixu v poměru 15 procent," uvedla mluvčí Hucanová. Během spalování ropných kalů bude firma měřit emise. Tvrdí, že nedojde k žádnému výraznému znečištění ovzduší oproti dosavadnímu stavu.
Kvůli spalování kalů podali aktivisté z nedalekých Litoměřic několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí. Nyní však odpůrci pálení kalů nechystají žádné nové protestní akce. V budoucnu ale jejich radikálnější část uvažuje o blokádě cementárny. Ta se zatím snaží veřejnost přesvědčit, že životnímu prostředí nijak zvlášť neškodí. Několikrát během roku bude možné ji navštívit. Dny otevřených dveří jsou naplánovány od poloviny března do poloviny dubna, kdy bude možné navštívit každý čtvrtek provoz cementárny. První termín je 15. března. V dalších měsících se cementárna veřejnosti otevře ještě desetkrát.

Ve snaze přesvědčit veřejnost o bezpečnosti spalování ostravského odpadu provedla Lafarge už na podzim zkušební spalování jeho menšího množství. Výsledky však každá strana interpretovala jinak. Akreditovaná firma při měření zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrci spalování ale poukazovali, že zdravotní limity uměle navýšila výjimka od krajského úřadu, i tak se jim však výsledky měření přiblížily až ze 70 procent. Tiskové oddělení Ústeckého kraje už dříve vzkázalo, že úřad nemá žádný zákonný důvod k přehodnocení výjimky pro cementárnu.
Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. V předchozích letech je zlikvidovalo sdružení Čistá Ostrava, které za to od státu dostalo asi 2,5 miliardy korun. To, že se spalují v Čížkovicích, vysvětlují zainteresovaní lidé tím, že cementárna je pro podobné účely nejvhodnější zařízení v zemi. Výhodné je to i pro firmu, která tak ušetří ročně několik milionů korun za uhlí.

Zdroj + reportáž: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/167858-spalovani-ostravskych-kalu-na-litomericku-zacina/

pátek 9. března 2012

Lafarge začne pálit ostravské kaly, odpůrci zvažují blokádu

vydáno: 09.03.2012, 11:01 | aktualizace: 09.03.2012 11:03 | zvětšit foto

Čížkovice (Litoměřicko) - Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku dnes obnovila po zimní odstávce výrobu a příští týden začne se spalováním takzvaných ostravských kalů. ČTK to řekla mluvčí firmy Milena Hucanová. Spalování kalů vyvolává u obyvatel severu Čech silné emoce, protože region platil do 90. let za nejznečištěnější v Česku. V cementárně by se mělo spálit v příštích pěti letech asi 110.000 tun hmoty zpod ostravské chemičky Ostramo. Firma tvrdí, že podle měření není spalování závadné, odpůrci to zpochybňují a připravují protesty.

Kdy přesně spalování začne, firma zatím neupřesnila. Slovu kaly se brání, používá termín palivo, pálit se totiž budou smíchané s vápnem. "Dnes jsme ukončili zimní odstávku a najeli jsme na výrobu. Do palivového mixu ho začneme přidávat někdy během příštího týdne," řekla ČTK Hucanová.

Cementárna přes zimu vylepšila prachové filtry a tvrdí, že životní prostředí v okolí se nezhorší. I proto, že ostravské kaly v pecích vystřídají podobnou hmotu, vytěženou před lety v okolí litvínovského Chemopetrolu. Palivový mix cementárny tvoří asi 40 procent uhlí, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a kaly.

Ostravské kaly se na zkoušku pálily v menším množství už na podzim, mimo jiné kvůli měření emisí. Akreditovaná firma při něm zjistila, že spalování povolené limity neporušuje. Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo: povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu a i jim se blíží výsledky měření až ze 70 procent. Tiskové oddělení kraje už dříve vzkázalo, že úřad nyní nemá k přehodnocení zákonný důvod.

Aktivisté z nedalekých Litoměřic i ekologických sdružení kvůli tomu podali přes zimu několik žalob namířených proti krajskému úřadu i ministerstvu životního prostředí. "Jde o žalobu kvůli nečinnosti krajského úřadu. Žádali jsme jej, aby změnil integrované povolení, ale neudělal to, přitom ho k tomu samému nabádala i Česká inspekce životního prostředí," řekl dnes ČTK jeden z lídrů hnutí proti spalování kalů Libor Pisklák.

Odpor bude mít i jinou podobu. Pisklákovo sdružení připravuje kampaň, která má "poděkovat" politikům a bude vyzývat lidi, aby příštích šest let zhluboka dýchali. "Ale mimo naše sdružení jsou i skupiny, které zvažují blokádu cementárny, že se k její bráně přivážou řetězy jako na Šumavě," řekl Pisklák. Podle něj nemusí jít nutně o hnutí Greenpeace, které je podobnými akcemi známé. "Těch skupin, kterým to tak vadí, je víc," dodal Pisklák.

Kaly pocházejí z takzvaných ostravských lagun, kde se ukládaly po celé 20. století zbytky z rafinerské výroby. V předchozích letech je zlikvidovalo sdružení Čistá Ostrava, které za to od státu dostalo asi 2,5 miliardy korun. To, že se spalují v Čížkovicích, vysvětlují zainteresovaní lidé tím, že cementárna je pro podobné účely nejvhodnější zařízení v zemi. Výhodné je to i pro firmu, která tak ušetří ročně několik milionů korun za uhlí.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

Zdroj: http://regiony.impuls.cz/zpravy/766129

Začíná pálení kalů z Ostravy, do cementárny je vozí čtyři kamiony denně

    9. března 2012  8:28

    Cementárna Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku v pátek obnovuje po zimní pauze výrobu. Od příštího týdne bude využívat jako palivo kaly z ostravských ropných lagun, jež odborníci označují za nebezpečný odpad. Pálení kalů se lidem nelíbí, podle cementárny však nic nehrozí.


    "Že cementárna zahajuje výrobu, to samozřejmě víme. Ale že bychom chystali nějaké další akce, to zatím ne. Čekáme na odpovědi na naše protesty nebo stížnosti," uvedl jeden z odpůrců pálení a dovážení kalů na sever Čech Raul Cruz.

    Občanské sdružení Proti kalům podalo proti dovážení kalů a jejich pálení na Litoměřicku mimo jiné stížnost třeba i k Evropské komisi. "Večer máme jednání s právničkou," dodal další aktivista Libor Pisklák.

    Obnovená výroba v cementárně po pravidelné zimní odstávce začala zajímat také okolní úřady. "Budeme se tím samozřejmě zabývat. Teď ale vyčkáváme, uvidíme, co ukážou nejbližší měření," řekl vedoucí odboru životního prostředí radnice v Litoměřicích Pavel Gryndler.

    Pro samotnou cementárnu je pátek především zahájením výroby. Spalování geobalu nechce z pochopitelných důvodů společnost příliš rozebírat.

    "Z našeho pohledu nejde o žádnou senzaci. Prostě rozšíříme portfolio látek, které u nás spalujeme, o Geobal 4. V podstatě jím nahradíme kaly z litvínovského Růžodolu, které jsme pálili dosud a které měly velmi podobné složení," uvedla mluvčí Lafarge Cement Milena Hucanová.
    Lidi straší další tuny ostravských kalů

    Závod při výrobě cementu spaluje dvacet různých látek, včetně drcených pneumatik či odpadních olejů, které jinak než kontrolovaným pálením nelze likvidovat. Hucanová dodala, že zvláštní listopadová spalovací zkouška potvrdila, že při spalování geobalu cementárna nevypouští nic, co by porušovalo předpisy a nařízení.

    Cementárna se nyní hájí také dalšími úpravami. Během dvouměsíční odstávky například vylepšila elektrostatický filtr. "Díky tomu se sníží emise prachu," vysvětlila Hucanová. Právě vysoká prašnost je přitom problém, který obyvatele Lovosic a okolí trápí dlouhodobě.

    Nejvíc nejistot kolem cementárny ovšem stále souvisí se spalováním ostravských kalů. A klid nespokojeným lidem nepřináší ani spekulace, že na Ostravsku je 110 tisíc tun dalších kalů. Také ty by se teoreticky mohly likvidovat na severu Čech.

    "Tohle se mi samozřejmě nelíbí. Hlavně proto, že to je nesystémové. Opět se jedná o to, že by se tyhle látky musely převážet přes celou republiku. A to kritizujeme od začátku," upozornil Gryndler.
    Pálení budeme sledovat, slibují aktivisté

    Na skládce Celio u Litvínova je nyní 110 tisíc tun, které státní i krajské úřady dovolily převézt z Ostravska na sever Čech. Postupně se budou dovážet k pálení v Čížkovicích. "Zatím tu ale není nic, přivážet se začnou nejspíš v pondělí," uvedla Hucanová. Denně by to měly být čtyři kamiony.

    Jejich návěsy budou zakryté víkem, aby geobal netrousily podél silnic. Při pálení se pak budou používat maximálně tři tuny za hodinu. Jak vše probíhá, si mohou zájemci sami prohlédnout při dnech otevřených dveří. První cementárna připravila na příští čtvrtek.

    Sledovat pálení kalů budou i aktivisté ze sdružení Proti kalům. Osobně už to ale nebude dělat Cruz. "Já jsem původně z Ústí nad Labem, ale nyní jsem využil možnosti a odstěhoval se do jižních Čech. Částečně je to i kvůli kalům," prohlásil Cruz.

    Právě další znečištění severních Čech dovezením kalů z Ostravska lidé kritizují nejvíc. V loňském roce kvůli tomu protestovali obyvatelé nejen z Litoměřic, ale také z Teplic či Mostu. Vedle samotného dovážení kalů jim vadí hlavně přístup státních i krajských orgánů, které to umožnily.
    Autor: Tomáš Kassal

    Zdroj: http://usti.idnes.cz/zacina-paleni-kalu-z-ostravy-do-cementarny-je-vozi-ctyri-kamiony-denne-1zt-/usti-zpravy.aspx?c=A120308_183229_usti-zpravy_oks